אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן, מאחוריך: היום בו תפרוש גרמניה מהאינטרנט צילום: בלומברג

דו"ח טכנולוגי

איראן, מאחוריך: היום בו תפרוש גרמניה מהאינטרנט

ההאזנות האמריקאיות הביאו את הנהגת המדינה לשקול צעדים היסטריים וקיצוניים, עד כמה אמיתי הוא הדיווח על איתור מפעל לייצור נשק במדפסות 3D בבריטניה, משתמש טוויטר נדרש לשלם פיצוי גבוה בגלל ריטוויט וסטודנט גורר את פייסבוק לבית המשפט

27.10.2013, 12:30 | יוסי גורביץ
האם הגברת מוחה יותר מדי?

הזעם בגרמניה על פרשיות הריגול של ארה"ב הגיע לשיאו בשבוע שעבר, אחרי שיחת הטלפון בין מרקל ואובמה, שבה הכחיש האחרון שארה"ב מאזינה לקנצלרית והבטיח חגיגית שלא תאזין לה בעתיד. מה שכולם שמעו הוא את האי-הכחשה לגבי האזנה בעבר.

על הפרשה הזו קפצה כמוצאת שלל רב דויטשה טלקום, חברה בסיוע ממשלתי - ועלתה על רעיון העוועים שכל תעבורת הרשת של גרמניה תתבצע בשרתים גרמניים. כך, לשירותי האופל האמריקאים לא תהיה גישה אליהם והגישה הזו תוגבל לארגוני האופל של גרמניה בלב... טוב, את הטיעון האחרון הם לא בדיוק אומרים.

מרקל ואובמה. הריגול האמריקאי יצר פרנויה בגרמניה , צילום: בלומברג מרקל ואובמה. הריגול האמריקאי יצר פרנויה בגרמניה | צילום: בלומברג מרקל ואובמה. הריגול האמריקאי יצר פרנויה בגרמניה , צילום: בלומברג

המשמעות של המהלך, שמזכיר באופן מעורר חוסר נוחות בוטה את הרעיון האיראני של אינטראנט לאומי, היא שלמשתמשים בגרמניה לא תהיה גישה לשירותים שמופעלים על ידי שרתים אמריקאים - במילים אחרות, בעיקר גוגל ופייסבוק. לא בטוח, בלשון המעטה, שהאזרחים הגרמנים מוכנים לקורבן הזה. לא ברור עד כמה זו מזימת שיווק של דויטשה טלקום ועד כמה היא מייצגת גם הלך רוח ממשלתי. אם הוא אכן יקרה זה היה חתיכת אסון לרעיון של רשת גלובלית, אולי מכת מוות - במיוחד כשהיא מגיעה ממדינה כמו גרמניה, לא איראן - אבל דויטשה טלקום צפויה לגזור מהמהלך קופון שמן במיוחד. 

סביר להניח (בינתיים לכו תדעו איזה מסמך של סנודן יתפרסם מחר) שגרמניה לא תלך לשם. אבל זה המשבר הדיפלומטי הרציני ביותר בין גרמניה והמדינות האנגלו-סקסיות מאז איחוד גרמניה ב-1989 (תאצ'ר, כזכור, פעלה אצל גורבצ'וב כדי למנוע את האיחוד), וגרמניה וברזיל צפויות שתיהן להעלות את הנושא באו"ם. במודיעין האמריקאי גובר החשש שהאירופים יפסיקו לחלוק איתם מודיעין אותות. 

והמודיעין האמריקאי יכול להאשים רק את עצמו.

"מפעל נשק"? אוי, הגזמתם

כלי התקשורת הבריטיים דיווחו בהבלטה בסוף השבוע על פשיטה של משטרת מנצ'סטר על מה שכונה על ידי המשטרה בקול תרועה "מפעל הנשק המודפס הראשון בבריטניה". אבל האם זה מה שהיה שם?

בריטניה לוקחת ברצינות מוחלטת את האיסור על נשיאת נשק בתחומיה. השוטרים הבריטים אינם חמושים באקדחים (רק מקבילות הימ"מ חמושות בנשק חם) ובתי המשפט מקפידים להשית עונשים דרקוניים על כל עבירה שמעורב בה כלי נשק. התוצאה היא שיעור כמעט אפסי של רצח כתוצאה משימוש בכלי ירי וירידה ניכרת במקרי רצח בכלל. הסיכוי של פושע בריטי לשים יד על נשק בבריטניה דומה לסיכוי של כמה ראשי עיריות בישראל להוציא תעודת יושר.

אקדח שהודפס במדפסת 3D. נשק חד פעמי, צילום: CC by Electric Eye  אקדח שהודפס במדפסת 3D. נשק חד פעמי | צילום: CC by Electric Eye אקדח שהודפס במדפסת 3D. נשק חד פעמי, צילום: CC by Electric Eye

והמשטרה מודאגת מהאפשרות שבהשקעה ניכרת, שמצריכה רכישה של מדפסת תלת ממד תעשייתית, אפשר יהיה ליצור כלי נשק. עד כה, האקדחים המודפסים הראו חוסר יכולת מרשים ועדיף למעשה למצוא איזה חרט מוכשר שייצר לך אקדח של המאה ה-18 - גם לו יש יכולת לירות רק קליע אחד, אבל הסיכוי שהוא יתפוצץ לך ביד נמוך יותר. עדיין, המשטרה לא לוקחת סיכונים.

אבל "מפעל נשק"? בואו לא נסחף. השוטרים מצאו מדפסת תלת ממד תעשייתית אחת, כמו גם מחסנית והדק. זה לא מספיק לנשק אחד, ודאי לא לנשקיה שלמה. וכן, צריך יותר פיקוח בנושא. ולא, היסטריה לא עוזרת.

הפצת דיבה? שלם

עולם הרשת כמרקחה: בתי המשפט הבריטים זימברו אזרח רשת והלז, שבסך הכל צייץ מחדש שקר - ישלם עכשיו סכום של 15,000 ליש"ט לקורבן.

הקורבן הוא לורד, העבריין הוא אזרח מן השורה והשקר הוא שהלורד הוא אדם שפוגע מינית בילדים. אין כל מחלוקת שאם העבריין היה כותב את הדברים בעיתון, הוא היה אשם בדיבה והיה נאלץ לשלם סכום גבוה. ברוב המקרים גם אין מחלוקת שאם הוא היוצר של הציוץ, הוא אחראי לו והוא צריך לשלם על הוצאת דיבה. אבל ריטוויט?

צריך לחשוב היטב לפני שמקליקים, צילום: shutterstock צריך לחשוב היטב לפני שמקליקים | צילום: shutterstock צריך לחשוב היטב לפני שמקליקים, צילום: shutterstock

כן, אומרים בתי המשפט הבריטיים. לאנשים יש זכות לשם טוב והיא עולה על זכותו של אדם לומר דברים מבלי לבדוק אותם. גם אם זה קל נורא לעשות את זה. גם אם זה מצריך רק הקלקה על כפתור. אנחנו מצפים מאנשים בוגרים להפעיל שיקול דעת של אנשים בוגרים גם כשהם בטוויטר.

בעידן שבו השיתוף הפך לחזות הכל, שבו צו האופנה הוא להיות "קליל", הדרישה של המדינה מן האזרח היא להיות קודם כל אזרח - לא צרכן, לא מבוגר, אזרח; לא בטוח שזו גזירה שהציבור מסוגל לעמוד בה, וזו בדיוק הסיבה שהוא מפסיק להיות ציבור והופך להיות אספסוף.

על הכוונת: פייסבוק

יש סטודנט אוסטרי בשם מקס שרמס (Schrems), שמנהל מזה שנים מאבק שנע בין "ראוי להערצה" ל"דון קישוטי" מול המפלצת אוכלת הכל המכונה פייסבוק. כפי שדיווחנו לפני כשנה, הוא החליט לצאת למאבק משפטי ברגולטור האירי, נציבות הגנת המידע של אירלנד, אחרי שזו הניחה לפייסבוק להתחמק. 

ועכשיו זה קורה: שרמס גייס את הכסף, וברוח הזמן הוא זימן את הרגולטור להסביר בבית המשפט מדוע הוא בעצם הניח לפייסבוק לבזוז את המידע של המשתמשים האירופיים - המשרד האירופי של פייסבוק נמצא באירלנד, לצרכי העלמת מס - והאם הוא בחן מספיק את הנושא והגיע למסקנה שפייסבוק לא משתפת את המידע עם המודיעין האמריקאי.

לשרמס יש כמה שאלות קשות עבורו. מארק צוקרברג, צילום: רויטרס לשרמס יש כמה שאלות קשות עבורו. מארק צוקרברג | צילום: רויטרס לשרמס יש כמה שאלות קשות עבורו. מארק צוקרברג, צילום: רויטרס

לדברי שרמס, הנציב האירי התעלם מהתלונה שלו, אבל עכשיו הוא יצטרך להסביר את עצמו בבית המשפט. בנציבות ייללו על כך שזהו צו שהוצא במעמד צד אחד בלבד, אבל אמרו שהם יגנו על עמדתם ושהם משוכנעים שהכל יהיה בסדר. 

חברה אזרחית: ככה עושים את זה.

קצרצרים

1. הקשר נגד העובדים של גוגל ואפל מגיע לבית המשפט: למרות מאמצי העל של שתי החברות (כמו גם אינטל ואדובי), הן תצטרכנה להגן על עצמן מפני תביעה מצד העובדים שלהן על התרגיל המלוכלך שרקם סטיב ג'ובס, במסגרתו התחייבו החברות לא לשכור זו את עובדיה של זו. בכך פגעו החברות ביכולת של העובדים למצוא עבודה אחרת וביכולת שלהם לקבל העלאת משכורת. הסכם העושק הזה היה כל כך חשוב לג'ובס, שהוא איים על חברות אחרות במלחמת פטנטים אם הן לא תצטרפנה אליו. בדרך כלל הורדת השכר של העובדים משמשת חברות להוריד את מחירי המוצרים שלהן; במקרה של אפל וג'ובס, זו היתה תאוות בצע נקיה. 

מוביל הקרטל. ג מוביל הקרטל. ג'ובס | צילום: רויטרס מוביל הקרטל. ג

2. הם מ פ ח ד י ם: הגנרל קית' אלכסנדר, ראש ה-NSA, לחוץ מאוד. השמועות על כך שהוא יתפוטר בקרוב כבר מסתובבות בוושינגטון. הוא אמר למגזין הגנה כלשהו שהוא מוטרד מכך שעיתונאים מסתובבים עם מסמכים סודיים של ה-NSA ושצריך למצוא דרך למנוע את הפרסום שלהם. או, כפי שניסח זאת יפה Techdirt, אחרי שאלכסנדר גמר לעבוד על התיקון הרביעי (שמונע חיפוש ללא צו) הוא שם את התיקון הראשון על הכוונת. למתגוררים במדינה היהודית היחידה במזרח התיכון: אל דאגה, אצלכם המצב הזה שבו האזרחים מקבלים מידע על מה שעושים להם מנגנוני החושך ללא ידיעתם מתפרסם לא יכול לקרות. לאמריקאים יש תיקון ראשון, ולנו יש צנזורה. 

3. דיווחנו בעבר על כך שמחוז לוס אנג'לס הפסיק תוכנית לרכישת אייפדים לתלמידיו, אחרי שהתלמידים התגברו על ההגנות שהציב בית הספר. סיבות נוספות לביטול התוכנית נחשפות כעת: הגרוטאות יקרות להחריד, ואפל מוכנה להוריד 100 דולר ממחיר האייפדים רק אם המחוז ישקיע בתכנית 400 מיליון דולר. נחמד מצידה. מסתבר שאף אחד לא חשב על כך שהגרוטאות הללו, שהן כלי צריכה ולא כלי יצירה, יצטרכו מקלדות מיוחדות אם רוצים שהתלמידים ישתמשו בהן למבחנים. ברוך שפטרנו. 

4. כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, לאינסטגרם אין שום בעיה עם הצגת תמונות כלי נשק ועם כך שסוחרי מוות עושים בה שימוש כדי למכור את מרכולתם תוך עקיפת החוק. מסתבר שהיא גם בסדר גמור עם מכירת סמים. אבל זה לא אומר שלאינסטגרם אין גבולות: מישהי שפרסמה תמונה בה היא לובשת חלק תחתון של ביקיני מצאה שהחשבון שלה נעלם כלא היה מהר יותר מכפי שאפשר היה לומר "פוריטניות". חשוב לציין שהתמונה לא הפרה שום כלל של אינסטגרם. ככה זה. אם היו חסרות לכם סיבות להפסיק שימוש באינסטגרם, הנה עוד אחת. 

5. טרול פטנטים אחד מאוד לא אהב את העובדה שמתייחסים אליו כטרול פטנטים, אז הוא החליט לנסות לסתום את הפה של יריביו. כפי שדיווחנו לפני יותר מחודש, הטרול LumenView ניסה לעשות לחברת הטכנולוגיה FindTheBest את תרגיל הסחיטה המקובל ולדרוש ממנה תשלום שהיה נמוך מעט מהמינימום הנדרש לניהול משפט פטנטים כמו שצריך. לשם שינוי, FindTheBest סירבה להפוך לקורבן, הפכה את השולחן על הטרול והגישה נגדו תביעה בשל הפרת חוקי RICO, חוקי הפשע המאורגן, כשהיא טוענת שהמודל העסקי שלו הוא סחיטה. הטרול בכה מרה, ועכשיו הוא דורש מבית המשפט להוציא צו איסור פרסום כדי להפסיק את כל הכותרות הנוראיות האלה. יש לקוות שבית המשפט יגחך ויבעט אותו מכל המדרגות - או, מה שטוב יותר, שיווצר כאן אפקט סטרייסנד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
הגועליות של ג'ובס שכנעה אותי להאמין בקארמה.
כנראה שבאמת יש מעשים שהיקום לא מחכה שתמות כדי להעניש אותך עליהם, והוא נענש קשות עוד בחייו. איש טיפש. היה לו מוצר מעולה ביד. בשביל מה כל הבולשיט שמסביב? פשוט תאוות בצע טהורה. אני, בכל אופן, אף פעם לא קניתי ולעולם לא אטרח לרכוש מוצר של חברת אפל. (זו באמת טרחה, המחירים שלהם בשמיים).
27.10.13
11.
בסוף ייצא משהו טוב מכל הציטוטים האלו - אנשים יחזור להפגש ולדבר פנים אל פנים
ואז אף אחד לא יוכל לצוטט לשיחות בקלות רבה כמו היום, שכל מה שצריך זה רק מחשב. יחזרו לימים של מיקרופונים מוחבאים, צילום מרחוק וקריאת שפתיים. בקיצור, הועלם צועד קדימה עם הטכנולוגיה אבל בתרבות הולך רק אחורה. מישהו יודע להכין קשתות? נראה לי שבקרוב נצטרך אותן.
אבנר , כפר סבא  |  27.10.13
לכל התגובות