אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה בארה"ב: הרשתות בארניס ומייסי'ס מואשמות בגזענות צילום: בלומברג

סערה בארה"ב: הרשתות בארניס ומייסי'ס מואשמות בגזענות

לקוחות שחורים טוענים שרשתות היוקרה חושדות כי הם גונבים מוצרי יוקרה, אף שהם משלמים כחוק - ומזעיקות משטרה. מנכ"ל בארניס כבר התנצל

27.10.2013, 13:01 | סוכנויות הידיעות
רשתות היוקרה האמריקאיות בארניס ומייסי'ס נמצאות בעיצומה של שערוריית גזענות, לאחר שקונים שחורים מאשימים כי הן מקטלגות אותם מראש לרעה, זאת לאחר שנעצרו לחקירה על ידי המשטרה בחשד שגנבו מוצרים למרות שלטענם רכשו פריטי יוקרה בבארניס כחוק.

קראו עוד בכלכליסט

הפרשה, שזכתה לכינוי "קנייה – וחיפוש גופני" (shop-and-frisk), גררה תגובות זועמות מצד מנהיגי זכויות אדם, ביניהם הכומר אל שרפטון, נשיא National Action Network. "איננו מתכוונים לחיות בעיר שבה הכסף שלנו נחשב חשוד והכסף של כל השאר מכובד", אמר אתמול שרפטון נציג מטעם הארגון צפוי להיפגש השבוע עם מארק לי, מנכ"ל בארניס ניו יורק.

בעקבות החשיפה, התלוננו לקוחות שחורים נוספים כי ספגו יחס זהה בבארניס ובמייסי'ס. השחקן רוב בראון מהסדרה "טרמי" סיפר ל"ניו יורק דיילי ניוז" כי בחודש יוני שוטרים "הצעידו" אותו ברחבי חנות של מייסי'ס במנהטן כשהוא אזוק ועצרו אותו במשך שעה לחקירה, לאחר שרכש שעון זהב בשווי 1,350 דולר לאימו.

הכומר אל שרפטון, צילום: בלומברג הכומר אל שרפטון | צילום: בלומברג הכומר אל שרפטון, צילום: בלומברג

תלונה שלישית בנושא הגיעה מהסטודנטית קיילה פיליפס, שטענה כי בחודש פברואר תפסו אותה ארבעה שוטרים סמויים לאחר שיצאה מחנות של בארניס כשבאמתחתה תיק סלין בשווי 2,500 דולר שרכשה. היא מסרה כי בכוונתה לתבוע את הרשת.

בארניס פרסמה ביום חמישי שעבר התנצלות רשמית בדף הפייסבוק שלהם, בעוד שממייסי'ס נמסר כי הם בודקים את ההאשמות של בראון.

בארניס בשיקגו (ארכיון) בארניס בשיקגו (ארכיון) בארניס בשיקגו (ארכיון)

בתוך כך, הראפר ג'יי.זי מצא עצמו בלב הסערה, בשל שיתוף הפעולה שלו עם בארניס. 13 אלף איש כבר חתמו על עצומה באתר Change.org שקוראת לו לסיים את השותפות עם בארניס. אולם בהצהרה שפרסם בשבת באתר שלו, טען הזמר כי "אינו מרוויח סנט" מהקולקציה שתימכר בחנויות, וכוללת שעון של החברה השוויצרית Hublot שיימכר על פי הדיווחים תמורת 33,900 דולר.

לטענתו של ג'י.זי, 25% מכל המכירות יועברו לארגון הצדקה שלו, שעוזר לממן את ההשכלה של סטודנטים משכונות מצוקה. "החלטה לנטוש את הפרויקט לא תפגע בבארניס או בי, אלא בכל האנשים שרוצים לקבל השכלה גבוהה", כתב.

ב-2005 שילמה מייסי'ס 600 אלף דולר ליישב תביעה דומה, שטענה כי בסניפי הרשת בניו יורק לקוחות שחורים והיספנים נחשדים מראש בגניבה.

בתוך כך, בבארניס פרסמו ביום חמישי התנצלות רשמית בדף הפייסבוק שלהם וטענו כי הם נוקטים בצעדים כדי לפתור את האשמות, כולל העסקת עורך הדין לזכויות אזרח, מייקל יאקי שייבחן את התנהלות החנות. "בבארניס ניו יורק מאמינים שאף לקוח לא צריך לעבור את החוויה הלא מקובלת הזו שתוארה לאחרונה בעיתונות, ואנחנו מביעים חרטה עמוקה והתנצלות מקרב הלב", כתב המנכ"ל מארק לי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות