אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסת ניו יורק מחממת את המערכות לקראת הנפקת טוויטר צילום: בלומברג

בורסת ניו יורק מחממת את המערכות לקראת הנפקת טוויטר

לראשונה בתולדותיה עורכת הבורסה סימולציה מלאה להנפקת חברה, במטרה למנוע תקלות טכניות כמו אלה שפגעו בהנפקת פייסבוק בנאסד"ק. התקלות עלו לנאסד"ק כ-72 מיליון דולר והיו אחד השיקולים של טוויטר בבחירת בורסת ניו יורק

27.10.2013, 13:54 | נמרוד צוק
בורסת ניו יורק (NYSE) ביצעה במהלך השבת בדיקת מוכנות לקראת הנפקת טוויטר המתקרבת - במטרה לוודא כי מערכות המחשוב והתקשורת שלה ערוכות למבצע. זאת, במטרה למנוע תקלות כגון אילו ששיבשו את הנפקת פייסבוק בשנה שעברה בבורסת נאסד"ק. כך דיווחה אמש (ש') סוכנות הידיעות רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

זו הפעם הראשונה בה מתבצעת בבורסה סימולציה שלמה של הנפקה, שנעשתה לבקשת הברוקרים חברי הבורסה, שרבים מהם ניכוו בהנפקת פייסבוק. הבדיקה כללה בחינה של שני תחומים - יכולת המערכת להתמודד עם עומס התשדורות שיווצר בעת ההנפקה ומהירות אישור הרכישה שיקבלו המשקיעים.

מערכות בקרה בבורסת ניו יורק. האם יעמדו בעומס?, צילום: בלומברג מערכות בקרה בבורסת ניו יורק. האם יעמדו בעומס? | צילום: בלומברג מערכות בקרה בבורסת ניו יורק. האם יעמדו בעומס?, צילום: בלומברג

חלק מהתביעות שהוגשו נגד פייסבוק לאחר ההנפקה הכושלת טענו כי התובעים הפסידו כסף בשל איחור בקבלת אישורים על פעולות - עיכוב שהגיע לשעות ואף לימים במספר מקרים, ועלה למשקיעים בהפסד כולל שמוערך בכחצי מיליארד דולר. הבעיה נבעה מבאג במערכת המחשוב של נאסד"ק שמתרחשת תחת עומסים גדולים, תרחיש אליו החברה לא התכוננה כראוי.

התקלה עלתה לנאסד"ק בקנס של 10 מיליון דולר, הגבוה ביותר שהושת אי פעם על בורסה בארה"ב - ובתשלום פיצויים למשקיעים בהיקף שהגיע עד כה ל-62 מיליון דולר. נאסד"ק אמנם ביצעה בדיקת לקראת ההנפקה - אבל היא דימתה עסקאות בהיקף של 40 אלף הוראות קניה ומכירה בלבד, כאשר בהנפקה עצמה כחצי מליון הוראות הוזנו למערכת לפני תחילת המסחר, ובסוף יום המסחר למעלה מחצי מיליארד מניות החליפו ידיים. הבדיקה שערכה NYSE כללה מאות אלפי פעולות.

אחת הסיבות לביצוע הבדיקה היא ככל הנראה המאבק בין בורסת NYSE לנאסד"ק על הנפקות חברות הטכנולוגיה היוקרתיות, כאשר ההערכה בענף היא כי התקלות בהנפקת פייסבוק היו אחת הסיבות לבחירה של טוויטר ב-NYSE. הנפקת טוויטר מתוכננת ל-7 בנובמבר, ובמהלכה ייסחרו כ-70 מיליון מניות במחיר התחלתי שינוע בין 17 ל-20 דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות