אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינגה מכה את התחזיות, מתחילה לצאת מהבוץ צילום: בלומברג

זינגה מכה את התחזיות, מתחילה לצאת מהבוץ

חברת המשחקים הכושלת הביסה את הערכות האנליסטים ואת הערכותיה שלה והציגה דו"ח רבעוני ובו צמצום הפסדים ואף סימנים של צמיחה. המשחקים המובילים שלה הם עדיין כותרי פארמוויל וזינגה פוקר, שאחראים ל-59% מרווחי החברה

27.10.2013, 15:39 | הראל עילם

הדו"ח הפיננסי האחרון של זינגה היה גשם של ברכה אחרי תקופת יובש וארוכה. בעקבות הנתונים, המניה קפצה ב-6%. מתחילת השנה, היא צמחה ב-56%. ואולם,לפניה עוד דרך ארוכה עד לתיקון נזקי 2012, בה הגיעה מניית החברה לשיא של 14.7 דולר - והתרסקה אל מתחת ל-2.5 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

היתה זו שנה קשה לחברה: היא ראתה תביעות על הפרת זכויות יוצרים, על סחר פנימי במניות ופגיעה בזכויות העובדים. זינגה איבדה את מעמדה כשותפה מובילה של פייסבוק, ואז כמפתחת המשחקים המובילה בפלטפורמת הרשת החברתית ונאלצה לבטל פרויקטים ולסגור את רוב משרדיה.

עובדי זינגה, צילום: בלומברג עובדי זינגה | צילום: בלומברג עובדי זינגה, צילום: בלומברג

הבעיה הגדולה ביותר התגלתה דווקא במודל המסחרי של זינגה, שנסמך על כך שהחברה תצליח לספק להיט אחרי להיט - דבר שאינו אפשרי, במיוחד כשקהל היעד שלה צעיר והפכפך.

סוף עידן פינקוס

השנה זינגה עשתה צעדי הבראה רבים. בין היתר, פיטר הדירקטוריון את את מייסד ומנכ"ל החברה, מארק פינקוס ושכר במקומו את דון מאטיק, בכיר נחשב בתעשייה. זה היה הדו"ח הראשון שמאטיק הציג בעצמו, ובו הוא הודיע כי זינגה גייסה את קלייב דאוני, אחד מראשי תעשיית משחקי המובייל, כסמנכ"ל התפעול.

"אני מכיר את קלייב כבר עשרים שנה, ואני מאוד שמח לצרף אותו לצוות" אמר מאטיק, במהלך שהתקבל בצורה חיובית במיוחד על ידי המשקיעים. דאוני היה בין הבכירים בחברת DeNA היפנית, רשת משחקי המובייל הגדולה והמצליחה בעולם. זינגה עד כה התקשתה לפצח את בעיית המובייל, ועיקר משחקיה עדיין מכוונים יותר לגרסאות הווב של פייסבוק.

מנכ"ל זינגה היוצא, מארק פינקוס, צילום: בלומברג מנכ"ל זינגה היוצא, מארק פינקוס | צילום: בלומברג מנכ"ל זינגה היוצא, מארק פינקוס, צילום: בלומברג

החברה גם הצליחה לצמצם משמעותית את ההפסדים שלה, למרות ירידה של 36% בהכנסות. זינגה דיווחה על הפסד של 2 סנט למניה, לעומת הערכות האנליסטים שעמדו על 4 סנט למניה. כתוצאה מכך, מספר אנליסטים, ביניהם קונקורד, העלו את המלצת הקניה של החברה.

ההכנסות עמדו על 203 מיליון דולר - מעל הערכות זינגה שעמדו על 200 מיליון, או אלו של האנליסטים שעמדו על 143 מיליון דולר.

הכסף הגדול עדיין טמון בפארמוויל

למרות שהחברה עדיין לא הצליחה לשחזר הצלחות כמו פארמוויל וסיטיוויל הראשונים - האחרון הגיע ליותר ממאה מיליון משתמשים פעילים - רוב משחקיה עדיין שומרים על יציבות וקהל לקוחות נאמן. כך למשל, לפארמוויל 2 יש בסביבות מ-5 מיליון משתמשים פעילים – אבל הם הכניסו כ-44 מיליון דולר, שיעור מוניטיזציה מצוין עבור כל משחק רשת. בסך הכל, פארמוויל 1 ו-2 וזינגה פוקר אחראיים ביחד ל-59% מכל הכנסות החברה. זאת לעומת 51% ברבעון המקביל אשתקד.

לזינגה יש כיום 39 מיליון משתמשים פעילים בכל משחקיה, פחות משל המתחרה קינג וההצלחה התורנית קנדי קראש, והרבה מתחת לשיאים שהחברה רשמה בעבר - של יותר מ-200 מיליון משתמשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות