אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פעמוני אזהרה? הציבור שועט למניות צילום: יריב כץ

פעמוני אזהרה? הציבור שועט למניות

קרנות הנאמנות המנייתיות גייסו באוקטובר 880 מיליון שקל - הסכום החודשי הגבוה ביותר מאז 2004. עם זאת, מרבית המשקיעים נותרים עם חשיפה זהירה ומוגבלת למניות

28.10.2013, 07:01 | אסף גילעם

הציבור מצטרף לחגיגה בשוקי המניות, כך עולה מסיכום הגיוסים והפדיונות של קרנות הנאמנות נכון לסוף השבוע האחרון. רק במהלך השבוע שעבר המשקיעים הגדילו את חשיפתם למניות עם גיוסים של כ־300 מיליון שקל לקרנות המנייתיות והגמישות — השבוע החזק ביותר השנה. אוקטובר כולו מסתמן כחודש המניות, עם גיוסים מתחילת החודש של כ־880 מיליון שקל לקרנות המנייתיות — התקופה החזקה ביותר מאז חודש ינואר כולו ב־2004, כך עולה מאומדנים והערכות שביצעו כלכלני מיטב דש.

מבדיקת השינוי בהיקף נכסי קרנות הנאמנות מתחילת השנה עולה כי הקרנות הגמישות, קרנות מניות בארץ וקרנות מניות בחו"ל גדלו בשיעורים חודשיים של 89%, 66% ו־59% בהתאמה. הנכסים הסתכמו ב־14.6 מיליארד שקל לעומת 8.8 מיליארד שקל בלבד בתחילת ינואר — עלייה של 66%.

הבורסה בתל אביב, צילום: יריב כץ הבורסה בתל אביב | צילום: יריב כץ הבורסה בתל אביב, צילום: יריב כץ

התחזית התממשה

עוד בסוף שנת 2012, כשבתי ההשקעות הגדולים הציגו את התחזיות לשנה הנוכחית, היה קונצנזוס כי שנת 2013 הולכת להיות "שנת המניות". התחזית התגלתה כמדויקת, במיוחד במניות השורה השנייה ומטה. מדד ת"א־25 הציג ב־2013 תשואה של 9.2%, כשאת מרבית העלייה ביצע מתחילת ספטמבר. מדד ת"א־75 רשם תשואה של יותר מ־21% ומדד יתר־50 - כמעט 37% מתחילת השנה. מאז השפל בשלהי 2008 ת"א־25 עלה ב־118% ומדד היתר עלה ב־167%.

על אף המגמה הכללית של מעבר למניות, משקיעים רבים עדיין מעדיפים להיחשף אליהן בשיעור מוגבל, דרך קרנות אג"ח כללי. קרנות אלו מאפשרות חשיפה מתונה יותר לשוקי המניות — כשבעיקר זוכות לפופולריות קרנות 10/90, המורכבות מחשיפה ל־90% אג"ח ול־10% מניות ושרשמו בשבוע שעבר גיוסים של כ־700 מיליון שקל. מתחילת החודש הגיוסים בקרנות אג"ח כללי הסתכמו ב־2.5 מיליארד שקל. עוד עולה מהנתונים כי המשקיעים יוצאים מ"חוף מבטחים", שעה שבשבוע שעבר איבדו הקרנות הכספיות כ־390 מיליון שקל, וכשמתחילת החודש עומדים הפדיונות על כ־350 מיליון שקל. למרות החודש החלש לכספיות, מתחילת השנה הן גייסו 27.8 מיליארד שקל, ומנהלות כיום יותר מ־63 מיליארד שקל מכספי התעשייה.

מנתוני רשות ני"ע עולה כי מתחילת השנה זינקו נכסי קרנות האג"ח הכלליות ב־73%, כשהן מנהלות כיום 43 מיליארד שקל — האפיק הגדול ביותר בקרב הקרנות המסורתיות. מהצד השני, הקרנות השקליות הציגו גיוסים של כ־120 מיליון שקל בשבוע שעבר — עלייה קלה בהשוואה לשבוע הקודם. מתחילת החודש הסתכמו הגיוסים בקרנות השקליות בכ־580 מיליון שקל. על אף נתונים אלו, היקף הנכסים המנוהלים בקרנות השקליות איבד מתחילת השנה 4.4 מיליארד שקל — ירידה של 13%.

האג"ח שילמו את המחיר

מי שעוד מתחילות לשלם בחודש האחרון את מחיר המעבר של הציבור למניות הן קרנות האג"ח הקונצרניות. מתחילת השנה זכו קרנות האג"ח לנהירה של משקיעים והובילו את הגיוסים בתעשיית הקרנות. אך זרימת כספי המשקיעים לקרנות האג"ח יצרה ביקושי יתר להנפקות חוב, מה שתרם לגל גיוסים אדיר מצד החברות ולירידת תשואות בהתאם. בעקבות המרווחים הקטנים שלהן לעומת האג"ח הממשלתיות, חלה ירידה של כ־30% בקצב הגיוסים לקרנות הקונצרניות, לרמה של כ־70 מיליון שקל בלבד בשבוע שעבר. מתחילת החודש גייסו הקרנות הקונצרניות כ־300 מיליון שקל בלבד, מגמה שממשיכה את נתוני ספטמבר, אז גייסו הקרנות 243 מיליון שקל.

בדומה לכך, התשואות הנמוכות באג"ח הממשלתיות — עם העובדה שהפסקת תוכנית ההרחבה הכמותית בארה"ב נמצאת כבר באופק — גרמו לקרנות אג"ח מדינה לאבד 27 מיליון שקל בשבוע שעבר. מתחילת אוקטובר איבדו קרנות אלו 112 מיליון שקל, וב־2013 איבד האפיק 1.9 מיליארד שקל — ירידה של 6% בהיקף הנכסים.

תעשיית קרנות הנאמנות כולה מנהלת, נכון לסוף השבוע האחרון, כ־223 מיליארד שקל — עלייה של 31% בהיקף הנכסים מתחילת השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות