אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה הצעד הבא? מרדף החתול והעכבר של אקסלנס ומיטב דש צילום: צביקה טישלר

מה הצעד הבא? מרדף החתול והעכבר של אקסלנס ומיטב דש

אקסלנס השיק תעודת סל שקלית בדמי ניהול של 0.1% ובמיטב דש מיהרו ליישר קו. מיטב דש הודיע על העלאת דמי ניהול בקרנות הכספיות, ובאקסלנס התחייבו לא להעלותם (אחד העם)

28.10.2013, 08:07 | רחלי בינדמן

תחרותיות נמוכה בעולם הפיננסים? לא לפי הקרב שהתנהל בסוף השבוע האחרון על לבו של הצרכן הישראלי בתעשיית תעודות הסל וקרנות הנאמנות.

קראו עוד בכלכליסט

ראשית היתה זו חברת תעודות הסל קסם שבניהולו של אבנר חדד ובבעלות בית ההשקעות אקסלנס שהודיעה על דמי ניהול שוברי שוק בתעודות סל העוקבות אחר מדדי אירופה. קסם דיווחה כי תגבה דמי ניהול של 0.1% בלבד על תעודת הסל השקלית (מנוטרלת השפעות המטבע) שהשיקה בעקבות מתחרותיה, פסגות ותכלית (מבית מיטב דש), על מדד יורוסטוקס 600. בנוסף, קסם גובה מהלקוחות מרווח ריבית של 0.45%, כך שדמי הניהול האפקטיביים שלה יעמדו על 0.55%.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

לא ציפו למהלך

בסוף ספטמבר היתה זו חברת תעודות הסל תכלית מבית מיטב דש ובניהולו של דוד אלאלוף ואייל סגל, שהשיקה לראשונה תעודת סל שקלית העוקבת אחר המדד האירופי (פסגות השיקה תעודה כזו, אך היא לא מנטרלת את סיכוני המטבע ומותירה את המשקיע חשוף לשחיקה בשער היורו). תכלית הודיעה על דמי ניהול של 0.8% על התעודה לצד שמירת מרווח ריבית זהה לזה של קסם, כלומר — דמי ניהול אפקטיביים של 1.25%.

שבוע לאחר מכן מיהר בית ההשקעות פסגות להשיק תעודה שקלית מתחרה, אך לא הציע דמי ניהול נמוכים יותר. בכל זאת, פסגות הצליח לבדל את התעודה שלו מזו של תכלית על רקע מהלך שנוי במחלוקת שביצעה תכלית, ושבו הודיעה כי תגלגל את עלויות גידור התעודה — אם ייווצרו כאלה — על הלקוחות. בתעודה של פסגות, לעומת זאת, עלויות גידור שעלולות להיווצר ייספגו על ידי פסגות ולא על ידי הלקוח.

מסתורי התעודה השקלית הפרצה שהממונה על הביטוח שכח לסגור כך מעודד הרגולטור את בתי ההשקעות למכור את תעודות הסל השקליות לקופות הגמל של הבית רחלי בינדמן, 3 תגובותלכתבה המלאה

הן תכלית והן פסגות הסבירו אז כי דמי ניהול של 1.25% הם סבירים ביותר לניהול תעודה שקלית מורכבת שכזו, אך הן לא העלו בדעתן שהמתחרה קסם תבצע מהלך כה חד ותציע תעודה מתחרה בדמי ניהול הנמוכים ב־64%. אלא שכאן לא נגמרת הפרשה. תכלית, שמנהלת תחרות אגרסיבית עם פסגות על נתח שוק (כיום מפרידים בין פסגות תעודות סל לתכלית רק כמיליארד שקל בהיקף הנכסים לטובת תכלית), מיהרה ליישר קו עם קסם והודיעה מיד לאחר מכן על הפחתת דמי הניהול בתעודה ל־0.1%.

באופן מפתיע, פסגות — שאת תעודות הסל שלו מנהל גיל שפירא — נותר בשתיקתו.

הכספיות מתעוררות

אלא שהתחרות על דמי הניהול בביצת שוק ההון לא הסתכמה רק בתעודות הסל. אותם שחקני מפתח — אקסלנס ומיטב דש — התגוששו גם בזירה אחרת, זו של הקרנות הכספיות. מעשה שהיה כך היה: ביום חמישי בשעה 14:53 המנומנמת דיווחה חברת הקרנות של מיטב דש, המנוהלת על ידי רפי ניב, על העלאת דמי הניהול בקרנות הכספיות פק"מ ג'מבו כספית וישיר כספית שברשותה ל־0.18% במקום 0.11% ו־0.15% בהתאמה.

פחות משעה לאחר מכן — כאילו באקסלנס רק חיכו להודעה של מיטב דש — יצא הדיווח הבא: קרן אקסלנס כספית שקלית הודיעה כי לפחות עד 10 בנובמבר 2014 הקרן לא תעלה את דמי הניהול ליותר מ־0.11%. באקסלנס מקווים לנצל את העלאת דמי הניהול בקרן המתחרה של מיטב דש כדי "לגנוב" מנתח השוק של מיטב דש (כ־60% מנכסי הקרנות של האחרון מרוכזים בקרנות כספיות).

שתי הקרנות הכספיות שבהן העלתה מיטב דש דמי ניהול מנהלות כיום יחד כ־16.4 מיליארד שקל. הקרן המתחרה של אקסלנס, שהתחייבה לדמי ניהול נמוכים, מנהלת רק 2.2 מיליארד שקל.

העלאת דמי הניהול על ידי מיטב דש צפויה לייצר לו תוספת הכנסות שנתית של כ־9 מיליון שקל. עם זאת, עד כה גבה מיטב דש בקרן הגדולה (פק"מ ג'מבו כספית) דמי ניהול שהיו כמעט זהים כמעט לעמלת ההפצה ששילמה למערכת הבנקאית המפיצה את הקרנות, כלומר — היא עבדה בדמי ניהול לא רווחיים.

בחצי השנה האחרונה היה מיטב דש מנוע מהעלאת דמי הניהול על רקע רפורמה שהובילה רשות ניירות ערך, שבמסגרתה היא הפחיתה את עמלות ההפצה שמשלמות הקרנות לבנקים. במסגרת הרפורמה ירדה עמלת ההפצה על קרנות כספיות מ־0.125% ל־0.1% ומנהלי הקרנות נדרשו לגלגל את ההפחתה שממנה נהנו על הלקוחות, לתקופה של חצי שנה. בתחילת חודש נובמבר תסתיים "תקופת העוצר", ולכן מיטב דש יכולה להעלות את דמי הניהול.

בתעשיית הקרנות נלחמים על נתח שוק בקרנות הכספיות מאחר שמדובר בקרנות שהפכו לאטרקטיביות מאוד כתחליף לפיקדון בנקאי לחוסכים מאוד סולידיים. בתעשייה מקווים כי כשהריבית תעלה — ובשל האטרקטיביות של הקרנות הכספיות המציעות ריבית גבוהה משמעותית מזו של הפיקדון הבנקאי אך בסיכון זהה — יזנקו גם הביקושים לקרנות הכספיות, ואז ניתן יהיה לגבות דמי ניהול גבוהים יותר ולהרוויח מהן על בסיס יתרון לגודל.

ממיטב דש נמסר בתגובה כי "בתחום הקרנות הכספיות מיטב דש מובילה את השוק עם היקף נכסים של כ־25 מיליארד שקל בזכות התשואות הטובות לאורך זמן. ניהול קרן כספית מחייב תשלום של תשלום עמלת הפצה לבנקים בשיעור של 0.1%, אגרת יצירה לרשות ני"ע של 0.03%, דמי תפעול לבנקים ועוד. לאחר תקופה ארוכה שבה הקרן הכספית המובילה שלנו גבתה דמי ניהול נמוכים של עד 0.11%, הוחלט לעדכנם לדמי ניהול ריאליים ומידתיים של 0.18%. ההודעה על העלאת דמי הניהול ניתנה כשבועיים לפני הביצוע בפועל".

עוד נמסר ממיטב דש כי "תכלית מגיבה לצעדים תחרותיים שמתרחשים בשוק ומעדכנת את דמי הניהול בהתאם לשיקולים עסקיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות