אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבינלאומי ממליץ ללקוחות להגדיל חשיפה של עד 30% למניות צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הבינלאומי ממליץ ללקוחות להגדיל חשיפה של עד 30% למניות

הבנק קיים בשבועות האחרונים פגישות עם מנהלי קרנות לצורך השקת קרנות נאמנות העוקבות אחר תיק מומלץ ברמת סיכון 3 של הבנק. עד כה רוב הלקוחות היו ברמת חשיפה של עד 15% למניות

28.10.2013, 08:27 | רחלי בינדמן

הבנק הבינלאומיממליץ לקוחות להגדיל חשיפה מנייתית ולהגדיל את רכיב הסיכון בתיק ההשקעה. ל"כלכליסט" נודע כי נציגי הבנק קיימו בשבועות האחרונים פגישות עם מנהלי קרנות נאמנות בתעשייה והסבירו להם כי הם משנים את אופן חלוקת הלקוחות בבנק. 

קראו עוד בכלכליסט

כיום הבנק הבינלאומי ובנק מזרחי טפחות הם הבנקים היחידים המקיימים שיתופי פעולה עם מנהלי קרנות נאמנות שמשיקים עבורם קרנות עוקבות. פילוח הנכסים בקרנות העוקבות נקבע על ידי המלצות של הבנק, בעוד מנהל הקרן מבצע את הבחירה הספציפית של ניירות הערך תחת המגבלות שמציב הבנק.

במקרה של הבינלאומי, יועץ ההשקעות מתאים את רמת הסיכון המועדפת ללקוח על בסיס שאלון מובנה שעל פיו בוחר לו היועץ אחד מחמישה תיקים אפשריים. תיק 0 הוא 100% סולידי (פקדונות וקרנות כספיות), תיק 2 הוא כבר תיק שמאפשר חשיפה של עד 15% למניות ואילו תיק 3 מאפשר חשיפה של עד 30% למניות. תיקים 4 ו־5 כבר מיועדים ללקוחות אוהבי סיכון עם נכונות לחשיפה של 50%–100% למניות שממולצות על ידי היועץ.

עד כה בקטגוריית סיכון 3 של הבינלאומי, תחת ניהולה של סמדר ברבר־צדיק, היו שיתופי פעולה רק עם שלוש קרנות עוקבות. כעת צפויים עוד חמישה מנהלי קרנות, בהן קרנות הנאמנות של איילון שהוציאו על כך דיווח לבורסה, להשיק קרנות שיפעלו לפי מדיניות ההשקעות המומלצת של הבינלאומי ברמת סיכון 3.

רוב הבנקים וגופי הפנסיה פועלים היום להעברת לקוחות לחשיפה מנייתית גבוהה יותר. זאת על רקע הערכת כלכלני הבנקים כי סביבת הריבית האפסית הופכת את ההשקעה באג"ח לפחות אטרקטיבית ואולי אפילו מסוכנת יותר על רקע העליות החדות שמהן נהנה השוק הקונצרני בשנתיים האחרונות.

סמדר ברבר צדיק, צילום: דן לב סמדר ברבר צדיק | צילום: דן לב סמדר ברבר צדיק, צילום: דן לב

תיקים ברמת סיכון 3 היו אטרקטיביים ביותר ב־2007 שקדמה למשבר הפיננסי העולמי הגדול ביותר שנראה בשוקי העולם בעשורים האחרונים. מנתונים שפרסם אתמול בית ההשקעות מיטב דש הקרנות המנייתיות המשקיעות עד 100% מנכסיהן במניות גייסו בשבוע החולף 300 מיליון שקל - כשמדובר בשבוע החזק ביותר מתחילת השנה.

מדדי המניות בארץ ובעולם שוברים מדי יום שיאים חדשים. אמנם סביבת הריבית הנמוכה עשויה להמשיך ולעודד מגמה זו, אך באותה מידה ישנם חוזי שחורות שסבורים שמתפתחת בועה בשוקי ההון שסופה להתפוצץ בפרצוף המשקיעים שיתפתו להגדיל את רמת הסיכון.

מהבינלאומי נמסר בתגובה: "ההמלצות ללקוחות ניתנות בהתאם לאפיון צורכי הלקוח, הפרופיל ותיאבון הסיכון שלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות