אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוטי, בועתי: בכירים בוול-סטריט כבר מודאגים מהשווי של טוויטר צילום: שאטרסטוק

דו"ח טכנולוגי

שוטי, בועתי: בכירים בוול-סטריט כבר מודאגים מהשווי של טוויטר

הנפקת טוויטר מזכירה לנו שוב שעמק הסילי-קון הוא בועה שרק מחכה לפקוע, ארה"ב מתחבטת בשאלה מי נתן את ההוראה לרגל אחרי גרמניה, וחוקרים מזהירים שאפשר לזהות את בחיר לבך בפייסבוק

28.10.2013, 14:17 | יוסי גורביץ

הבועה הזהובה

טוויטר צפויה לצאת להנפקה בשבוע הבא, בהערכת שווי של 11 מיליארד דולרים. כשההכרזה על שווי השוק המיועד יצאה באופן רשמי, רבים תהו מדוע הערכת השווי נמוכה כל כך. אבל האם היא אכן נמוכה?

ג ג'ק דורסי, מייסד טוויטר. היכן שהוא אנשים שכחו ש-11 מיליארד דולר עבור חברה שמפסידה כסף זה הרבה | צילום: בלומברג ג

טוויטר מפסידה כסף. הרבה מאד כסף. הרבעון האחרון שלה הביא לה שיא בהכנסות, אבל היא עדיין הפסידה הרבה כסף. וכמובן, טוויטר היא רק סיפור אחד משורה של סיפורים דומים: פינטרסט שוקלת הנפקה בשווי של 2 מיליארד דולר, אבל לא רק שאין לה רווחים, אין לה אפילו הכנסות. סנאפצ'אט מנסה לגייס כספים בהערכת שווי של 3 מיליארד דולר – לא פחות מפי שלוש מהערכת השווי שלה לפני חצי שנה קצרה. למה, היא הכפילה את הרווחים שלה מאז? אין לה כלל רווחים. לעזאזל, עוד אין לה מודל עסקי.

כמה מנכ"לים – אילו של טסלה ושל נטפליקס – כל כך מודאגים מהבועה, שהם מנסים להרגיע את המשקיעים. מנכ"ל טסלה, אלון מאסק – לא אדם הידוע כבעל אגו קטן -  הזהיר שמחיר מניית החברה שלו "גבוה הרבה יותר מכפי שיש לנו זכות לצפות." מאסק ואחרים יודעים שאחרי עליה מסחררת, מגיעה נפילה מתרסקת. כמובן, כפי שאפל לומדת על בשרה בשנה וחצי האחרונות, קשה הרבה יותר לעצור סחרור כלפי מטה מאשר צמיחה מעלה.

אז מה יהיה בסוף? יהיה זינגה. כל מיני חברות חסרות מעצורים ינפיקו את עצמן, הבכירים שלהן ימכרו את המניות שלהם במחיר מופקע לפני שהמשקיעים הקטנים יבינו מה קורה, הבנקאים ידאגו למשקיעים החשובים, וכשהכל יקרוס האדם הקטן ישלם את המחיר בעוד שסוחרי האשליות יפליגו אל האופק במכונית יקרה.

חשמלית, במקרה הזה.

מי נתן את ההוראה?

שערוריית הריגול של ה-NSA אחרי בעלות הברית של ארה"ב צוברת תאוצה. חשוב להזכיר, גם לגרמניה ולצרפת יש שירותי מודיעין משלהם; לאלה של הצרפתים יש מוניטין מוצדק של חוסר מעצורים, לגרמנים יש מוניטין יוצא דופן על יעילות (לא במקרה, ישראל משתמשת במתווכים גרמנים). אם השירותים הגרמניים לא מרגלים אחרי האמריקאים מצידם, הם כנראה מאוישים על ידי מלאכים, דבר שאני נוטה לפקפק בו.

מרקל. הנזק שנגרם מהמעקב אחריה גדול מהתועלת, צילום: בלומברג מרקל. הנזק שנגרם מהמעקב אחריה גדול מהתועלת | צילום: בלומברג מרקל. הנזק שנגרם מהמעקב אחריה גדול מהתועלת, צילום: בלומברג

אבל עכשיו יש שערוריה, והשערוריה היא פוליטית למהדרין. למעשה, ממשל אובמה הכניס את עצמו למלכודת: במשך חודשים, כדי לנסות לשכך את הזעם בבית, הוא טען שה-NSA מרגלת רק אחרי זרים. זה היה שקר, כמובן. אבל עכשיו, כשמגיע המידע על מה בדיוק עושה ה-NSA לזרים, הממשל מצא את עצמו ללא יכולת להגן על עצמו: הוא הרי אמר שהוא עוקב אחרי זרים.

עכשיו טוענים בבית הלבן שעד לאחרונה, אובמה לא ידע על המעקב אחרי מרקל וכאשר למד עליו, הוא הורה להפסיק אותו. המשמעות היא שבמשך חמש שנים, המודיעין האמריקאי עקב אחרי מנהיגה של בעלת ברית קריטית מבלי שנשיא ארה"ב ידע על כך או יאשר זאת. ומרקל לא לבד שם: ככל הנראה, ה-NSA בזזה את המידע של כ-35 מנהיגי מדינות מערביות. בכירים בוושינגטון טוענים שה-NSA הפעילה כל כך הרבה תכניות מעקב, ש"לא היה פרקטי" לעדכן את הנשיא על כל אחת ואחת מהן. מישהו פה משקר, והשאלה מי משקר היא קריטית.

אם ה-NSA החליטה, על דעת עצמה, לבצע מעקב רגיש כל כך אחרי מרקל, אז אין יותר ויכוח על כך שסוכנות הביון הזו יצאה משליטה וצריך לערוף שם כמות גדולה של ראשים. המעקב אחרי מרקל הוא כנראה אחד המהלכים האידיוטיים ביותר שאפשר היה לבצע: הנזק מחשיפת חשיפת המעקב עולה עשרות מונים על התועלת שאפשר להפיק ממנו. הדבר הזה ממחיש יותר מכל את הסכנה בארגוני ביון: אם אין עליהם פיקוח הדוק, הם משתוללים והופכים מנכס לנטל.

וכמובן, מאחר ואובמה הוא פוליטיקאי, ופוליטיקאי שהגיע משיקאגו, אז בהחלט קיימת האפשרות שהוא ובכירי המשטר שלו הם אלו שמשקרים. וכמובן, הם מתכוונים להקריב את בכירי ה-NSA בתואנה של "אבל מי אמר לכם".

אכטונג, פייסבוק

פייסבוק מציבה בפני האדם החושב דילמה קשה: מצד אחד, הוא יודע שהיא מוכרת את המידע שלו, מהוונת את הפרטיות שלו, משחיתה את זמנו ומבזבזת את חייו; ושהדבר הנכון הוא להקפיא את החשבון שלו (לא, פייסבוק לא מאפשרת לך למחוק אותו. אתה רכוש פייסבוק לנצח.)

צוקרברג. הוא יודע את מי אתם באמת אוהבים, צילום: איי אף פי צוקרברג. הוא יודע את מי אתם באמת אוהבים | צילום: איי אף פי צוקרברג. הוא יודע את מי אתם באמת אוהבים, צילום: איי אף פי

מצד שני, התועבה הזו כל כך מצליחה, שפחות או יותר כל מי שאתה מכיר מחובר אליה. לוותר על פייסבוק פירושו לוותר על ערוץ תקשורת חיוני. אם אתה עצמאי או עובד במספר תחומים אתה חייב חשבון פייסבוק כדי לשמור על רמת נראות סבירה. אם תאמר שאתה לא מתחבר אליה כי אתה חושש לפרטיותך, תיחשב לפרנואיד. ה-NSA, אחרי הכל, יודעת עליך כבר הכל.

אז האיש הסביר אומר לעצמו, אוקיי, אני חייב לשחות במים העכורים. אבל אני אזהר. אני אכתוב רק דברים מקצועיים. אני לא אחשוף את עצמי ולא אמסור פרטים אישיים. אני בוודאי לא אכתוב במי אני מאוהב. זה לא עניינו של איש.

אז עכשיו מתברר שאתם יכולם לשכוח מזה. פייסבוק מתגאה כעת בכך שהיא מסוגלת לזהות את בחיר לבך ולסנן אותו מתוך כל רשימת אנשי הקשר, על ידי ניתוח הקשרים ביניכם ובין כל אנשי הקשר שלכם. והאלגוריתם שלה מספיק טוב, ככל הנראה, כדי למכור פרסומות רלוונטיות. הרי זה מה שפייסבוק עושה: לוקחת כל דבר שיש לו ערך, מרוקנת אותו מערך ומצמידה לו תג מחיר.

אז חזרה לנקודת ההתחלה. מה עושים? אולי למנוע בכלל אפשרות של חברויות, ולאפשר רק עוקבים. אולי להרעיל את אחת העזים של צוקרברג. האפשרויות אוזלות.

קצרצרים

1. אז לחבר המנהלים של טוויטר נמאס כנראה מהביקורת עליו. בכירים בחברה טרחו להדליף לעיתונאים שהחברה דווקא תמנה אשה לחבר המנהלים, אבל תעשה את זה רק אחרי ההנפקה. יש הגיון מסוים בכך – אתה לא מצפה שמישהי שהרגע מונתה תקבל אחריות על ההנפקה – אבל זה מעיד על חרשות טון נדירה מצידה של החברה. אם עד כה לא חשבתם שיש אשה ראויה, למה אתם ממנים אותה עכשיו? כדי להוריד ממכם את הביקורת? ככה זה גם נראה.

2. ב-TOR לקחו ברצינות את האיום מצד ה-NSA. אחרי דיווחים שהסוכנות ניסתה – ללא הצלחה, עד כמה שידוע עד כה – לתקוף את TOR, ואחרי שהצליחו לזהות משתמשים בשירות שאמור להיות אנונימי לחלוטין, TOR צפויה לעבור שורה של שיפורים במטרה להקשות עוד יותר על ארגוני האופל לזהות את המשתמשים ולעקוב אחריהם. יפה. המדור רוצה להחמיא ל-NSA על כך שהצליחה לקחת את האמירה הישנה ש"זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא עוקבים אחריך" ולהפוך אותה לנכונה לכל תושבי העולם. 

3. ימים טובים הגיעו: אתר גוקר הוציא מהארון את אחד המגישים המובילים של פוקס ניוז, ולאף אחד לא היה אכפת. לפני שלוש שנים סביר להניח שהדבר היה גורר סופת אש ברחבי הרשת וסמית' היה צריך למצוא מקום עבודה אחר. בגוקר ודאי היו מתרצים את המהלך הזה בכך שהם חשפו את צביעותו של סמית'. אבל היום? לאף אחד לא אכפת. רוב הציבור בארה"ב תומך לא רק בזכויות גאים, אלא גם בנישואי גאים. אפילו דיסני הודיעה לאחרונה שאחת הדמויות שלה היא לסבית (והליצנים אמרו שבידיעה מדהימה אחרת, אחד הנסיכים שלה הוא סטרייט), וזה התקבל בפיהוק.  

כל עולם ה-8-ביט, על הדפדפן שלכם כל עולם ה-8-ביט, על הדפדפן שלכם כל עולם ה-8-ביט, על הדפדפן שלכם

4. אוהבים משחקי מחשב ישנים, אבל מתוסכלים מהצורך להתקין אמולטורים למיניהם? יש פתרון. ה-Historical Software Archive, עליו הוכרז בסוף השבוע, מאפשר להריץ שלל תוכנות שעתיקות כמעט כמו כותב הטור הזה ישירות מהדפדפן שלכם. השירות, שמאפשר לא רק הרצה של משחקים אלא פחות או יותר כל תוכנה עתיקה, מופעל על ידי ה-Internet Archive, אתר בעל שם. תהנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות