אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטורים בטבע: לא מכירים את המכתב, למדנו על קיומו מהתקשורת צילום: אוראל כהן

דירקטורים בטבע: לא מכירים את המכתב, למדנו על קיומו מהתקשורת

במכתב שדלף ביום ראשון נטען כי מנכ"ל החברה, ג'רמי לוין ביקר את הדירקטוריון על התערבותו בהליך ההתייעלות המתוכנן בטבע

29.10.2013, 08:43 | ניר צליק

הרוחות סביב ענקית התרופות הישראלית טבע ממשיכות לגעוש. ביום ראשון דלף לתקשורת מכתב ששלחה הנהלת טבע לדירקטוריון החברה בראשות פיליפ פרוסט.  

קראו עוד בכלכליסט

במכתב מבקרת הנהלת טבע את הדירקטוריון על התערבותו בענייניה השוטפים של החברה - התערבות שמפריעה להתנהלות ההנהלה, לשון המכתב. במרכז המכתב גורס לוין כי אין מקום להתערבות הדירקטוריון בהליך ההתייעלות המזורז שעליו הכריזה החברה ושבמסגרתו צפויה טבע לקצץ 5,000 משרות, כלומר 10% ממצבת העובדים של החברה. מהמכתב שפורסם עולה לכאורה כי התגלעו מחלוקות בין הדירקטוריון להנהלה סביב הכוונה לפטר 700–800 עובדים בישראל.

במכתב מצטייר לוין כמגן העובדים המקומיים המבקש להאט את תוכנית הפיטורים בישראל, בעוד דירקטוריון טבע מצטייר כדירקטוריון יעיל ונטול סנטימנטים הדורש שלא לבצע הבחנה לפי לאום העובדים בעת תכנון רשימות המפוטרים. זאת במטרה למקסם את הליך ההתייעלות ולהביא לקיצוץ של כ־2 מיליארד דולר בהוצאות התפעול. ההפחתה בהוצאות נדרשת לחברה על רקע הירידה הצפויה בהכנסות עם תחילתה של תחרות גנרית לקופקסון - תרופת הדגל שפיתחה טבע לטיפול בטרשת נפוצה ושאחראית למחצית מהרווח הנקי של החברה.

חשיפת המכתב לוותה בשמועות כי התנהלות זו של הדירקטוריון הביאה את לוין לאיים בהתפטרות, אם הדירקטוריון ימשיך להתערב בהתנהלות השוטפת של הנהלת טבע. בטבע מיהרו להכחיש את השמועות ושיגרו הודעה לתקשורת בשמו של המנכ"ל לוין. "אני מכחיש מכל וכל את השמועות המרמזות על כך שאני שוקל להתפטר מניהולה של טבע", מסר לוין.

ג ג'רמי לוין: "זו זכות להוביל את טבע בתקופה זו. יש לי ביטחון ואמון מלא בצוות המקצועי שיוציא אל הפועל את התוכנית האסטרטגית שגיבשנו יחדיו" | צילום: סיון פרג' ג

"מדובר בידיעה חסרת בסיס. ההפך הוא הנכון - עשיתי עלייה לישראל, קיבלתי אזרחות ישראלית, ואני מתכוון להמשיך לנהל ולהצעיד קדימה את החברה המצוינת הזאת. טבע ומוצריה הם בעלי חשיבות וערך רב עבור המטופלים, בעלי המניות ועובדי החברה בארץ ובעולם. זה כבוד גדול ואף זכות להוביל את התפתחותה של טבע בתקופה זו. יש לי ביטחון ואמון מלא בצוות המקצועי שיוציא אל הפועל - בהצלחה מרבית - את התוכנית האסטרטגית שגיבשנו יחדיו", הוא הוסיף.

תסריט מתוזמן היטב

טבע אישרה את קיומו של המכתב שדלף לתקשורת, אלא שדירקטורים בדירקטוריון החברה סיפרו ל"כלכליסט" כי הם לא מכירים את המכתב ולמדו על קיומו מהתקשורת, וכי הוא כלל לא הגיע לידי החברה.

המכתב המדובר מצטרף למכתב אחר ששוגר לדירקטוריון טבע לפני שבוע ונחשף ב"כלכליסט", ובו פורטה תוכניתה האסטרטגית של טבע לפתרון המשבר הנוכחי. ממכתב זה עלה כי טבע התכוננה מראש למשבר, ודיברה על אסטרטגיות להסיט את האש ממנה ובהן חילוץ הרווחים הכלואים. החברה גם נערכה באמצעות מינוי צוות תקשורתי ייעודי, הכולל את הסמנכ"ל הבכיר איקה אברבנאל, סמנכ"לית בכירה לתקשורת בתאגיד איריס בק, היועץ החיצוני לחברה מוטי שרף ומערך הלובינג של החברה.

במכתב שנחשף ב"כלכליסט" לפני שבוע נכתב כי "היה צפוי כי הקיצוצים בכוח האדם יעוררו ביקורת ציבורית חריפה", ו"היה צפוי שהטבות המס יהיו הטיעון הראשי נגד הלגיטימיות של ההחלטה".

מחבר המסמך ציין כי טבע רתמה את ההסתדרות לצדה במחיר נמוך יחסית של הקפאת הפיטורים, וניצלה לטובתה את הקריאה של שר הכלכלה נפתלי בנט "להפסיק את ההתלהמות" נגדה. בסעיף "הצעדים הבאים" כתב מחבר המסמך כי "התקשורת כרגע פתוחה לקולות נוספים, גם של טבע, מה שלא היה נכון לפני הפגישה של טבע עם ההסתדרות". עוד נכתב: "חשוב להבין כי הצעד הבא שלנו עשוי להיות חדשות טובות לישראל: שחרור הרווחים הכלואים, ואנחנו מתכוונים לנצל את הפוטנציאל התקשורתי שלו".

הציטוטים מתוך המסמך מעידים כי טבע פעלה במהלך המשבר לפי תסריט מהודק ומתוזמן מראש, וצפתה מבעוד מועד את שרשרת האירועים שהחלה בהכרזה על הפיטורים, המשיכה בזעקות השבר של הפוליטיקאים, וצפויה להסתיים בהרגעת הרוחות באמצעות הכרזה על שחרור הרווחים הכלואים.

מס זעום ורווחים כלואים

החברה ספגה ביקורת ציבורית חריפה על תוכנית הפיטורים של החברה. זאת על רקע העובדה כי היא קיבלה הטבות מס משמעותיות בישראל ושילמה מסים בשיעור זעום בלבד. טבע צברה גם רווחים כלואים בהיקף של 35 מיליארד שקל כתוצאה מהחוק לעידוד השקעות הון. המועד האחרון להודעת החברה אם בכוונתה לשחרר רווחים כלואים נוספים הוא 11 בנובמבר. עד כה שחררה טבע כ־5.5 מיליארד שקל של רווחים כלואים על ידי תשלום של כ־330 מיליון שקל מס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות