אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר רוצה לקחת את הרכב הצמוד ל־70% מאנשי הקבע צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

האוצר רוצה לקחת את הרכב הצמוד ל־70% מאנשי הקבע

בניסיון ליישם קיצוץ של 4 מיליארד שקל, מציע האוצר גם להקפיא תוספות שכר למשרתים בקבע ובסדיר. יעלון: לא נאפשר פגיעה שכזו בחיילי צה"ל

29.10.2013, 07:08 | שאול אמסטרדמסקי

משרד האוצר מציע לצמצם 70% מצי הרכב של אנשי הקבע, כך נודע ל"כלכליסט". אם הממשלה תאשר את הצעת הקיצוץ, המשמעות תהיה שלילת רכב צמוד לקצינים עד דרגת אלוף משנה. כיום ניתן רכב צמוד לרוב הקצינים מרמת רב־סרן ומעלה.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה עלתה במסגרת הדיונים שמתנהלים בין משרד הביטחון לבין משרד האוצר בשאלת הקיצוץ בתקציב הביטחון. אף שהקיצוץ בתקציב מערכת הביטחון ל־2014, בהיקף של 4 מיליארד שקל, אושר בממשלה ובכנסת באוגוסט, הדיונים בנושא עדיין נמשכים. תקציב מערכת הביטחון ל־2014 נקבע על 57.5 מיליארד שקל.

הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון משה יעלון, צילום: אלכס קולומויסקי הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון משה יעלון | צילום: אלכס קולומויסקי הרמטכ"ל בני גנץ ושר הביטחון משה יעלון, צילום: אלכס קולומויסקי

מלבד ההצעה לקצץ בצי הרכב, הציע האוצר בדיונים שורה של צעדים שמשמעותם פגיעה בתנאים של אנשי הקבע. מדובר בשלוש הצעות של האוצר לא ליישם הסכמי שכר של חיילי וקציני הצבא. ההצעה הראשונה היא לא ליישם, או לדחות את יישומו, של הסכם להעלאת שכר לקציני הקבע. ההסכם נחתם בין משרדי האוצר והביטחון באוגוסט 2010, ובמסגרתו

פרשנות אנשי הקבע: השמורה האחרונה בצבא אומרים שהם נלחמים לשמר אנשים איכותיים, אבל כך גם מערכות ציבוריות אחרות שאול אמסטרדמסקי, 13 תגובותלכתבה המלאה

הוחלט כי בתמורה להעלאה הדרגתית של גיל הפרישה בצה"ל מ־45 ל־50 יקבלו אנשי הקבע תוספות שכר. הן משרד האוצר והן משרד הביטחון לא מוכנים לחשוף מה גובה תוספות השכר. על פי פרסומים בעבר, מדובר בתוספות של עד 7.5%. החלק הראשון של ההסכם כבר היה אמור להיות מיושם, אך האוצר מעכב את המהלך בשל דיוני התקציב.

סגן הממונה על התקציבים באוצר מאיר בינג אמר אתמול בדיון בוועדת העבודה בנוגע לאי־יישום הסכם העלאת השכר כי "הנושא צריך להגיע להכרעת הממשלה במסגרת הדיונים על תקציב הביטחון, שם יוחלט אם מכניסים את הסכמי השכר האלה לתוקף".

הצעה נוספת של האוצר היא לא ליישם התחייבות של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון להעלות ב־15% את שכרם של חיילי החובה מינואר הקרוב. הסכם שכר שלישי שמשרד האוצר מציע לא ליישם, לטענת צה"ל, הוא הסכם תוספות שכר לנגדים בקבע, שכבר נחתם.

שר הביטחון יעלון אמר אתמול בדיון בכנסת כי הוא והרמטכ"ל בני גנץ אחראים לכוח האדם בצה"ל, וכי הוא לא יאפשר פגיעה שכזו בחיילי ובקציני הצבא. "אתם שוחקים את ערך השירות בצה"ל, והתוצאה תהיה שהצבא לא יוכל לגייס לשורותיו את האנשים הטובים ביותר", אמרה לאנשי האוצר ראש אגף כוח אדם בצה"ל אלוף אורנה ברביבאי.

במשרד האוצר סירבו להשיב לשאלת "כלכליסט" כמה כסף הצעדים המוצעים צפויים לחסוך למדינה.

בנוסף, אחד מחברי הוועדה המשותפת של ועדת החוץ והביטחון וועדת הכספים סיפר ל"כלכליסט" כי חברי הוועדה לוחצים על נציגי משרד הביטחון לשנות את תנאי הפנסיה של גמלאי הצבא, ואת אופן מתן ההטבות לאגף השיקום במשרד הביטחון. התקציב השנתי לתשלומי הפנסיה התקציבית לגמלאי צה"ל, ותקציב אגף השיקום חצו השנה את 12 מיליארד השקלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

191 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

189.
שר האוצר טועה
משרד הביטחון התחייב בהסכם ב 2010 - כל עוד מקוימת ההתחיבות מצד הצבא, על שר האוצר היקר לכבד את ההסכם. המקסימום הוא לנסות להגיע להבנה - ע"י דיאלוג -להסכם חדש. "מלבד ההצעה לקצץ בצי הרכב, הציע האוצר בדיונים שורה של צעדים שמשמעותם פגיעה בתנאים של אנשי הקבע. מדובר בשלוש הצעות של האוצר לא ליישם הסכמי שכר של חיילי וקציני הצבא." אם הסכמים שנחתמו אינם שווים את הנייר, אז אולי גם אנחנו המצביעים צריכים להצביע על חוסר אמון בנבחרים. אם הסכם הוא נזיל, מותר גם לנו להתחרט אחרי שנה. לי זה נשמע ששר האוצר מנסה לצבור פופלריות - והאבסורד שבסופו של דבר הדרך הזו תפגע בעיקר בו. בסופו של דבר שר הוא מנהל, אבל מרבית הכוח שלו נובעת מיכולתו לייצר שיתופי פעולה ולכבד את הכפופים אליו, החל מאזרחים ועד נבחרי ציבור אחרים.
02.11.13
188.
יש להבדיל בין אנשי קבע לוחמים לתומכי לחימה ושאר תומכים בתומכי לחימה
ראשית אין לי עניין לבוא ולהשמיץ באופן גורף ודמגוגי את כל אנשי הקבע אבל הספיקו לי 4 שנים בצבא כולל שנה אחת בקבע (בבסיס ח"א בדרום הארץ) ומאז במשך מעל ל20 שנה להכיר מקרוב אנשי קבע פנסיוניירים "אלק" ששירתו בתפקידי מינהלה בחיל האויר וחיל חימוש כדי להגיע לתובנות הבאות: האנשים האלו פרשו בגיל 42 ואפילו לא 45 כפי שנהוג כיום וקססו ציפורניים כשנה לפני "הפנסיה" המיוחלת ובלבד שחרב הקיצוצים תפסח מעליהם (וכן אני מדבר על השנים 91-92) כאשר ספרו את הימים עד לשחרור ולחליבה האין סופית שמאז ועד היום הם נהנים ממנה במסגרת מה שקרוי "פנסיה תקציבית", מאז ועד היום, 3 פעמים בשנה הם עולים לרגל לגני התערוכה לקבלת מתנות מגוף שנקרא "חבר" ואני מניח שגם הוא ממומן על ידי ועל ידך משלמי המיסים לאלו שהיום נמצאים בתפקידים באזרחות עם קשרים שטוו בזמן שירותם בצבא ונהנים מכל העולמות של קבלת שלמונים על בסיס חודשי וזאת מבלי שזזו מילימטר אחד ולא נקפו רבע אצבע כדי לצאת ולהביא את מטה לחמם, בזמן שאני אצטרך לעבוד מאות שעות על חשבון זמן איכות עם ילדיי ורק כדי להשוות זאת לתנאי הפתיחה החודשיים שלהם. לעומת אלו שכנראה חוץ מלגדל את כרסם בישיבות על כסא מרופד עם בורקסים ושאר מנעמים בחדר אוכל קצינים או במשתים של "סיום תקופה" בטייסת, יש את אותם אנשי קבע לוחמים שהייתי נותן להם תוספת תוך לקיחתה מהשלמונים של אותם תומכי לחימה, אלו האנשים שאכן נמצאים בשטח, באבק בלכלוך מבלי לראות את הבית ימים ולפעמים שבועות ואין להם את הזמן להסתובב בקריה עם טאבלטים ומצגות כי הם עסוקים בלחימה ואימונים פרופר ולא בקביעת תקני כ"א והתייעוליות למינהם. ההתייעלות היחידה (וזאת התובנה שמזמן כבר היתה צריכה להתקבל אצל מקבלי ההחלטות) היא הפרטת תפקידי מינהלה בצבא לטובת מיקור חוץ של חברות אזרחיות במקום להעסיק בקבע קצינים שאחראים על אספקת דגני בוקר ויוגורט במקרה הטוב ונייר טואלט במקרה הרע לטובת טייסינו ועוד שאר מיני תפקידים דוגמת אלו.
גלזר  |  01.11.13
187.
תפסיקו כבר עם כל הדמגוגיות
הרכב הוא לא בחינם. הוא משמש כרכב עבודה של היחידה. כי מי שנמצא במערכת יודע שאין יותר רכבי עבודה. מנסיוני, דווקא רוב הקצינים בקריה לא לוקחים רכב כי אין להם איפה להחנות (רק סא"לים מורשים לחנות בקריה). אני לדוגמא לקחתי רכב גם כי הרכב שלי משמש כרכב עבודה וגם כי העבירו אותי בעל כורחי!!! לבסיס שאין לשם כמעט תחבורה ציבורית !!! הייתי שמח בכיף לוותר עליו. אני מאמין שאם היו משפרים את התחבורה הציבורית במדינה הזאת אז רוב האנשים היו מעדיפים לנסוע בתחבורה ציבורית במקום לעמוד בפקקים כל יום בעל כורחך. חוץ מזה, כל המשפחה שלי עובדי מדינה ושם התנאים הרבה יותר טובים. אנשים לא נשארים בצבא בשביל הכסף. למען האמת, כל הצעירים מתחת לגיל 28 לא מוכנים לחתום אפילו יום אחד נוסף בגלל כל ההכפשות שלכם.
נ  |  31.10.13
לכל התגובות