אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנשי הקבע: השמורה האחרונה צילום: אוראל כהן

אנשי הקבע: השמורה האחרונה

בצבא אומרים שהם נלחמים לשמר אנשים איכותיים, אבל כך גם מערכות ציבוריות אחרות

29.10.2013, 08:11 | שאול אמסטרדמסקי

הדיון שהתקיים אתמול בוועדת העבודה של הכנסת נועד לקהל אחד: התקשורת. המטרה: להשפיע על ראש הממשלה בעת שיכריע על תקציב הביטחון לשנתיים הקרובות.

יעלון ואנשי צה"ל מעוניינים להעביר מסר, ובצדק, לחיילי צה"ל ולקציניו: יש מי שדואג לכם מול כוחות הרשע של האוצר. שנית, הם מעוניינים להעביר מסר לציבור שאם ראש הממשלה יחליט שהוא לוקח את הצד של האוצר בוויכוח, שיידע הציבור שהוא זה שהפקיר את אנשי הצבא, לא הם.

ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, צילום: יריב כץ ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי | צילום: יריב כץ ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, צילום: יריב כץ

בדבר עקרוני אחד צודקים נציגי צה"ל, בראשות ראש אגף כוח אדם אלוף אורנה ברביבאי, וצודק שר הביטחון: משרד האוצר מפר הסכמים באופן שיטתי וסדרתי. היום זה הביטחון, מחר זו מערכת הבריאות, אחר כך אלה המורים, ויש עוד הרבה בדרך.

ולמרות זאת, מה שיעלון וקציני הצבא הבכירים לא מבינים הוא שנגמר העידן שבו אנשי הקבע היו שה שלא נוגעים בו. ההטבות האינסופיות שאנשי הקבע מקבלים עולות שוב ושוב לדיון הציבורי משום שיתר הציבור, שמשלם על ההטבות האלה, נאנק תחת יוקר המחיה.

הם צודקים, יעלון וברביבאי - בצבא אכן צריכים להיות אנשים טובים מאוד. אבל כך גם במערכות ציבוריות אחרות, חשובות לא פחות.

ברביבאי היתה היחידה אתמול בדיון שהתייחסה לנקודה הזו, בניגוד לשר הביטחון שכנראה לא רוצה להסתכל למציאות בפנים. לדבריה, היא מודעת שגם במקומות אחרים צריכים אנשים מצוינים, אך בצל האיומים הביטחוניים הצורך של הצבא קודם לכל.

זו עמדה לגיטימית לחלוטין. וזו צריכה להיות ההכרעה של הדרג המדיני: האם ישראל היא עדיין מדינה שמקדשת את הצבא מעל לכל; או שהיא לא יכולה להרשות לעצמה להפקיר תחומים אזרחיים, משום שאז יהיה לנו הצבא הטוב בעולם, ועיי חורבות אזרחיים מסביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
אנשי הקבע:שמורה אחרונה
ב 1984 נצטוויתי לשחרר חייל בקבע עקב הקיצוצים שנכפו על צה"ל.הם נכפו בגלל הפישלון הקולוסלי של שרי האוצר ונעריהם, עד אותה עת, "הפוגלים"בלשונו המושחזת של רא"ל בדימוס מר יצחק רבין ז"ל.צה"ל נאלץ לשחרר אלפי קצינים ובד"א (בעלי דרגות אחרות)בשל הכלכלה האינפלציונית של אותה תקופה,שהגיעה ל 400% באותה שנה.מי שהציל את מדינת ישראל מהתמוטטות כלכלית,היה שר האוצר החדש, אל"מ בדימוס,מר יצחק מודעי ז"ל בסיועו של ראש ממשלת ישראל מר שמעון פרס,שהגיע לתפקיד בעקבות הסכם הרוטציה עם מר יצחק שמיר.לא עברו 3 שנים וצה"ל נאלץ לגייס אלפי אנשים לשירות קבע,חלקם, אלה ששוחררו קודם לכן.זאת למה?כי ב 9 לדצמבר 1987 החלה האינתיפדה הראשונה של הבילסטינים,וצה"ל מצא עצמו,לפתע, ללא קצינים וללא בד"א באיכות ובמספר הדרוש.הגלגל ההיסטורי הזה חוזר חלילה מדי מספר עשרות שנים,בגלל הפישלון הקבוע של "נערי האוצר"שעושים במשרד האוצר כבתוך שלהם.כמובן שגם ראשי הממשלות אשמים בפישלונות הכלכליים,מפני שהם עסוקים בעניניהם הפרטיים,ראה פרשת "הולילנד", בעת מלוי תפקידם,במקום לעסוק אך ורק בעניני המדינה,כל עוד הם בתפקיד. הטענות ,של המגיבים כנגד חיילי הקבע ,בחלקן מוצדקות,אבל יש להפנותן לרמטכ"לים, כולל רא"ל בני גנץ,ולא להפילן על החיילים.אני עצמי שימשתי מפקד יחידה בחיל האוויר,המלצתי למפקדה הממונה לאחד את מפקדתי עם מפקדה זהה,ששכנה מספר עשרות ק"מ ממני,זה בוצע,ושום דבר לא נגרע מבטחון מדינת ישראל.יש איפה לחסוך,אבל לא בשיטת הסלמי,ולא בשיטת החץ והעיגול שתלוי על הקיר ולא כל כמה שנים.אירגון ענק כמו צה"ל אינו יכול לעמוד בכך.כשיבוא יום הכיפורים החדש תבינו.והלוואי ואתבדה.
שמ  |  02.11.13
11.
מוטב שכל מערך השופטים בישראל יעבור ניקיון מיסודו , פנסיה של 70000 שח לשופט
ויש פלא שהכל רקוב ? לשכיר מקצצים בפנסיה , לאלו אשר מקבלים פנסיה תקציבית לא מעזים לגעת אולי כדאי שכל שכיר וכל אחד במדינה אשר משלם לפנסיה יעצור את התשלומים כל עוד לא יקצצו במקביל בפנסיה התקציבית באותו היחס בדיוק. כפי שמשרד האוצר השכיל לשנות את חוקי קופות הגמל והפנסיה לאחר שנפתחו ונכרתו החוזים עם החוסכים כך גם אפשר לגעת בפרה הקדושה ששמה פנסיה תקציבית
02.11.13
9.
למה צריך לתת לעו"ד שמשרת בקיריה תנאים של איש קבע ??
אסור לשפר את התנאים כל עוד אין חלוקה בין לוחמים שעושים לילות וימים למען הבטחון, ונשארים שבתות ותורנויות בצבא, לבין אנשי קבע שלמעשה עובדים בצבא עבודה רגילה, ומשרתים בבסיסים במרכז הארץ. יש הרבה אנשים שעובדים בצבא כמו כל עבודה אחרת , באים בבוקר עושים מעט מאד וחוזרים הבייתה בחמש, אין סיבה שהם יצאו לפנסיה בגיל 45, לא מגיע להם טיפול שיניים בחינם, ובמידה והם מתים ממשחק כדורסל או מרתון, אסור להכיר בהם בתור חללים.
פוני יער מהנדס  |  30.10.13
לכל התגובות