אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים יתחרו על 2 מיליארד השקלים בגמל של המורים צילום: מיקי אלון

המוסדיים יתחרו על 2 מיליארד השקלים בגמל של המורים

ל"כלכליסט" נודע כי ארגון המורים העל יסודיים הוציא את ניהול קופות הגמל של 50 אלף עמיתים למכרז. פסגות, שמנהל את השקעות העמיתים כיום, לא צפוי להתמודד

30.10.2013, 07:38 | רחלי בינדמן

לידיעת מורים החברים בארגון המורים: קופות הגמל שלכם עוברות לניהול של ידיים פרטיות. ל"כלכליסט" נודע כי ארגון המורים הוציא באחרונה למכרז את מכירת קופות הגמל

שבבעלותו — רשף והילה. מדובר בקופות הגמל של חברי ארגון המורים בבתי הספר העל־יסודיים המנהלות כ־2 מיליארד שקל עבור כ־40 אלף מורים. 

קראו עוד בכלכליסט

בתי ההשקעות הגדולים בישראל יתמודדו על רכישת קופות הגמל שגובות כיום מהמורים דמי ניהול נמוכים של 0.28%. על פי הערכות, פסגות, שמנהל כיום את ההשקעות של כספי עמיתי הקופות, לא יתמודד על הרכישה. הזוכה במכרז יהיה בית ההשקעות או חברת הביטוח שיענה לדרישות שמציב ארגון המורים, ובפרט יציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר בהתחייבות שלא להעלותם למשך תקופה מסוימת.

מי שעומד כיום בראש הקופות הוא יו"ר ארגון המורים רן ארז, והמנכ"לית היא ניצה בראל. בארגון המורים סירבו להתייחס לסיבה שעומדת מאחורי ההחלטה ומסרו כי "ארגון המורים פועל באופן שוטף לטובת עמיתי הקופה וכך יעשה גם בעתיד". בענף מעריכים כי דמי הניהול ייסגרו סביב 0.25%.

קופות מפעליות כדוגמת רשף והילה גובות דמי ניהול נמוכים משמעותית מדמי הניהול הממוצעים בתעשייה (0.86%) מכמה סיבות. ראשית, מדובר בקופות שלא מחזיקות בהוצאות שיווק שכן מדובר בקהל לקוחות סגור. בנוסף, הקופות משווקות באופן ישיר ולא באמצעות תיווך סוכנים. זו גם הסיבה שמדובר בקופות אטרקטיביות לרכישה על ידי המוסדיים, שכן דמי הניהול ישולשלו כולם לכיסם.

עבור המורים לאו דווקא מדובר בבשורה חיובית. הרוכש הפוטנציאלי אמנם מתחייב לדמי ניהול נמוכים אך לזמן מוגבל, שלאחריו הוא עשוי להעלות אותם. יתרה מכך, המורים התרגלו לניהול השקעות סולידי שעשוי להשתנות. מנגד, אם הגוף הרוכש יהיה בית השקעות מוביל, הם ייהנו מרמת שירות גבוהה יותר ומצוות ניהול השקעות מקצועי.

רן ארז, צילום: מיקי אלון רן ארז | צילום: מיקי אלון רן ארז, צילום: מיקי אלון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות