אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שחקני הנוסטרו חגגו בשלב המוסדי של אפריקה מגורים

שחקני הנוסטרו חגגו בשלב המוסדי של אפריקה מגורים

המנכ"ל אורן הוד אמר כי ביקושי היתר העידו על אמון המשקיעים. אך בפועל, 58% מהביקושים הגיעו ממשקיעי נוסטרו בהובלת הפועלים ולאומי. גופי הפנסיה הגדולים לא השתתפו בהנפקה

30.10.2013, 21:44 | רחלי בינדמן

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה מגורים שבשליטת קבוצת אפריקהשל לב לבייב, הביע סיפוק עם השלמת השלב המוסדי של הרחבת סדרת האג"ח שביצעה החברה בשבוע שעבר. "אנו שבעי רצון מתוצאות השלב המוסדי בהרחבת סדרת האג"ח של החברה. הביקושים הגבוהים שהתקבלו בשלב זה ממגוון רחב של גופים מוסדיים מהווים הבעת אמון חזקה בחברה, באסטרטגיה העסקית ובחוסנה הפיננסי", אמר הוד.  

קראו עוד בכלכליסט

ואמנם, במהלך השלב המוסדי התקבלו ביקושי יתר של 544 מיליון שקל, למעלה מפי ארבעה מהיקף הגיוס המתוכנן. בסופו של דבר, גויסו בשלב זה 152 מיליון שקל בתשואה אפקטיבית של 2.15%, תשואה נמוכה מאוד המשקפת סיכון נמוך ביותר שמייחסים המשקיעים לחברה. אלא שהצצה בזהות המשקיעים מגלה תמונה שונה בתכלית. בפועל מי ששלט בהנפקה היו שחקני נוסטרו בהובלת שני הבנקים הגדולים - לאומי והפועלים - שלקחו ביחד 46.4% מההנפקה בשלב המוסדי. הנוסטרו של הפועלים לקח 32.9%, ואילו לאומי פרטנרס חתמים - שנמנה עם המפיצים בהנפקה - לקח 13.5% ממנה.

לב לבייב, צילום: עמית שעל לב לבייב | צילום: עמית שעל לב לבייב, צילום: עמית שעל

בנק הפועלים הוא נושה משמעותי של חברות בקבוצת לבייב. על פי הערכות, החשיפה של הבנק לחברות הפרטיות והציבוריות של לבייב נאמדת ב־1.3 מיליארד שקל - כך שלבנק יש היכרות מעמיקה עם יכולת ההחזר של הקבוצה ובוודאי שיש לו אינטרס לשמור על יציבותה ואיתנותה.

בחינה נוספת של זהות המשקיעים מעלה כי גופי נוסטרו נוספים דוגמת איתן סלמן, אלאדין השקעות, פידליטי הון סיכון ואחרים רכשו עוד 11.7% מההנפקה, כך שיחד עם הפועלים ולאומי רוב (58.1%) הגיוס בשלב המוסדי נעשה על ידי שחקני נוסטרו שנוהגים לעשות "סיבובים" קצרי טווח על ההנפקות, ולא על ידי מוסדיים שמשקיעים לטווח ארוך.

בין הגופים המוסדיים שכן לקחו חלק בהנפקה ניתן למנות את קרנות הנאמנות של פסגות שלקחו 23.4% מהשלב המוסדי וקרנות מיטב דש שלקחו 7.5% נוספים. גופי הפנסיה הגדולים הדירו רגליהם מההנפקה, או שלחלופין תימחרו את ההנפקה ברמת סיכון גבוהה יותר ולכן נדחקו החוצה על ידי שחקני הנוסטרו וקרנות הנאמנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות