אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרב יום הדין, גרסת הפטנטים: אפל ומיקרוסופט תוקפות את אנדרואיד צילום: שאטרסטוק

קרב יום הדין, גרסת הפטנטים: אפל ומיקרוסופט תוקפות את אנדרואיד

קבוצת רוקסטאר, אליה משתייכות ענקית התוכנה, יצרנית האייפון וגם סוני ובלקברי - הגישה תביעה בהיקף חסר תקדים. במרכז התביעה עומדים שישה פטנטים בתחום החיפוש שגוגל יישמה באנדרואיד ללא אישור. לצד גוגל, נתבעו גם אסוס, סמסונג, HTC ואחרות

03.11.2013, 16:21 | עומר כביר
במהלך שהוגדר כעליית מדרגה במלחמת הפטנטים ההרסנית שבולעת בימים אלו את עולם הטכנולוגיה הגיש תאגיד שנמצא בבעלות משותפת של אפל, מיקרוסופט, בלקברי, סוני ואריקסון, תביעות פטנטים רחבות היקף נגד גוגל, סמסונג ויצרניות אנדרואיד מובילות, שנחשבות למתקפה חזיתית על מערכת ההפעלה אנדרואיד.

קראו עוד בכלכליסט

התאגיד, Rockstar שמו (אין קשר למפתחת משחק הווידאו, בהם סדרת GTA, הנושאת אותו שם), הוקם על ידי ענקיות הטכנולוגיה ב-2011 במטרה לרכוש את פורטפוליו הפטנטים של חברת הטלקום הקנדית נורטל, שפשטה את הרגל שנתיים קודם לכן. במכירה פומבית אגרסיבית, בה לקחה חלק גם גוגל, הצליח רוקסטאר לרכוש את 6,000 הפטנטים של החברה בסכום שערורייתי של 4.5 מיליארד דולר (או כ-750 אלף דולר לפטנט).

המלחמה מתלהטת, עיבוד: ניצן סדן המלחמה מתלהטת | עיבוד: ניצן סדן המלחמה מתלהטת, עיבוד: ניצן סדן

גוגל עצמה רכשה באותה שנה את מוטורולה מוביליטי תמורת 12.5 מיליארד דולר, בין השאר על מנת לזכות בפטנטים של החברה כפיצוי על אובדן הפטנטים של נורטל.

על הכוונת: כמעט כל היצרניות שמשתמשות באנדרואיד

כעת מתחילות החברות שמחזיקות ברוקסטאר להשתמש בפטנטים היקרים שרכשו ככלי נשק במלחמה על הגמוניה בעולם המובייל. התאגיד הגיש מספר תביעות פטנטים נפרדות נגד גוגל ונגד יצרניות האנדרואיד הבולטות ביותר (פרט לסוני, שנמצאת בין בעלי התאגיד): סמסונג, LG, HTC, אסוס, חואווי, ZTE ו-Pantech. בתביעה נגד גוגל מצוינים שישה פטנטים, כולם מוגדרים ככאלו הקשורים למנוע חיפוש (Associative Search Engine).

לפי התביעה, גוגל הפרה את פטנטים אלו בכך שיצרה, השתמשה, מכרה, ייבאה ו/או הציעה למכירה מערכות, שיטות, מוצרים ותהליכים להתאמת פרסומת לשאילתות חיפוש ומידע אישי של המשתמש. ספציפית, מוזכר בתביעה שירות AdWords של גוגל. מדובר, שלא במקרה, בעסק הליבה של גוגל.

מכשיר הגלקסי Round של סמסונג, במרכז התצוגה: ווידג מכשיר הגלקסי Round של סמסונג, במרכז התצוגה: ווידג'ט החיפוש של גוגל מכשיר הגלקסי Round של סמסונג, במרכז התצוגה: ווידג

התביעה אף מציינת את ניסיונה של גוגל לרכוש את הפטנטים של נורטל לרעתה: “גוגל הגישה הצעה ראשונית של 900 אלף דולר לפורטפוליו של נורטל. החברה הגדילה את הצעה מספר פעמים, עד ל-4.4 מיליארד דולר. המחיר לא הספיק על מנת לזכות במכירה הפומבית. אף שהפסידה בניסיונה לרכש את הפטנטים שבתביעה, גוגל הפרה וממשיכה להפר אותם".

התביעות נגד היצרנית עוסקות בשבעה פטנטים אחרים, כאשר לא כולן נתבעות על כל הפטנטים. מרביתם מספקים תיאורים מעורפלים יחסית אך כאלו הקשורים לפעילות של מערכות הפעלה למכשירי מובייל, דוגמת "כלי לניווט בממשק משתמש גרפי", “פרוטוקול לפילטר אינטרנטי", או “מרכז מסרים משולב". התביעה מקיפה את כל היצע הטאבלטים והסמארטפונים של היצרניות הנתבעות, ובפרט מכשירי הדגל החדשים ביותר שלהן.

רוקסטאר הגיש את התביעה אחרי שבמשך קרוב לשנתיים עסקו עובדיו בהנדסה לאחור של הפטנטים שנרכשו וחיפוש עדויות להפרתם. “כמעט כל אחד שם מפר אותם", אמר מנכ"ל התאגיד, ג'ון ושי, בראיון למגזין Wired לפני כשנה וחצי. “קשה לי לדמיין שקיימת חברת הייטק שלא משתמשת בחלק מהפטנטים בפורטפוליו שלנו".

החברות הנתבעות טרם הגיבו למהלך.

המטרה: לבלום את הצלחת אנדרואיד

אף שהתביעה נגד גוגל עוסקת בפטנטים מתחום החיפוש, מטח התביעות נראה כמתקפה שמיועדת לחבל בהצלחה המתמשכת של אנדרואיד. זאת לא רק לאור התביעות נגד יצרניות האנדרואיד הגדולות ביותר בשוק, אלא גם מכיוון שאף אחת מבעלות רוקסטאר אינה מתחרה בגוגל בתחום החיפוש ושלוש מהן - אפל, מיקרוסופט ובלקברי - הן מתחרות ישירות שלה בתחום מערכות ההפעלה למובייל. לכל הפחות, עתידה התביעה נגד גוגל לשמש כאמצעי לחץ על החברה, בנוסף ללחץ שמופעל עליה דרך התביעות נגד שותפותיה.

האנדרואידים השתלטו על השוק האנדרואידים השתלטו על השוק האנדרואידים השתלטו על השוק

מלחמת הפטנטים ידעה כבר לא מעט עימותים מתוקשרים בין ענקיות הטכנולוגיה - ובראשם משפט הפטנטים הענקי בין אפל לסמסונג שהסתיים בפסיקת פיצויים של מאות מיליוני דולרים לאפל. ואולם, טרם נראה מהלך בהיקף כזה בו מעורבות כל החברות הגדולות בתחום המובייל, בין אם כתובעות ובין אם כנתבעות. בכל הקשור למלחמת הפטנטים, את המהלך הזה אפשר לתאר כ"קרב יום הדין", שתוצאה החלטית שלו לכאן או לכאן יכולה לשנות בצורה משמעותית את מאזן הכוחות בעולם המובייל כיום.

פסיקה גורפת לטובת התובעות, שתכלול לא רק תשלום פיצויים ענק אלא גם איסור על מכירת המכשירים המוזכרים בה, יכולה להוות מכה ששוק האנדרואיד יתקשה להתאושש ממנה. דחייה מוחלטת של התביעות מסקנתה שמגישות התביעה הוציאו לשווא 4.5 מיליארד דולר על קניית הפטנטים ועוד סכום בלתי ידוע שיכול להגיע למאות מיליוני דולרים על מחקר הפטנטים והגשת התביעות, ובתרחיש אופטימי - אף לבשר את תחילת הסוף של תביעות הפטנטים הפראיות שמוגשות חדשות לבקרים.

עם זאת, תוצאה כזו לכאן או לכאן הינה בעלת סבירות נמוכה. אם משפטים קודמים מהווים אינדיקציה, מרבית התביעות יסגרו בהסכם פשרה שפרטיו יישארו חסויים, הנתבעות ייכנסו להסדר רישוי ארוך-שנים שיעלה להן כמה מיליונים טובים, והתאגיד יחפש קרבנות חדשים. ואולם, לאור השמות המעורבים בתביעות והדם הרע שזורם בין החברות השונות, ובפרט בין אפל לגוגל, ייתכן מאוד שמגישי התביעה רואים בה ככלי שנועד לדכא או אפילו לחסל את אנדרואיד. ואם זה המקרה, הרי שצפוי קרב ארוך, מתמשך, רווי השמצות ובעיקר יקר מאוד. בלי שום קשר לתוצאת המשפט כבר אפשר לסמן בברור מפסיד אחד גדול מקרב שכזה: הצרכן, שיקבל כתוצאה מכך מכשירים יקרים יותר וחדשניים פחות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות