אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע: חתמים אחראים לטעויות שעשו אנשי מקצוע חיצוניים בתשקיפים צילם: אוראל כהן

רשות ני"ע: חתמים אחראים לטעויות שעשו אנשי מקצוע חיצוניים בתשקיפים

החתמים שהובילו את הנפקת אג"ח לנדמארק ערערו על ההחלטה להכיר בתביעה נגדם, על הכללת פרט מטעה בתשקיף, כייצוגית, בטענה שפרטי התשקיף נבדקו ע"י מעריכים חיצוניים שנשכרו. הרשות: "אין בכך כדי להשפיע על מידת אחריות החתם"

04.11.2013, 09:08 | רחלי בינדמן

מעורבות אנשי מקצוע בהנפקה לא פוטרת את החתם המוביל אותה מאחריות. כך קובעת עמדת רשות ני"ע שהוגשה במסגרת בקשת רשות ערעור שהגישו החתמים שהובילו את הנפקת האג"ח של חברת הנדל"ן לנדמארק. בסוף דצמבר 2012 החליט בית המשפט המחוזי בתל אביב להכיר בתביעה שהגישו הראל פיא, חברת קרנות הנאמנות של הראל, והמשקיע אשר ספיר, שטענו כי התשקיף כלל פרט מטעה, וכי שווי הנכסים של חברת הנדל"ן לנדמארק כפי שהוצג בתשקיף היה מנופח. 

קראו עוד בכלכליסט

החתמים הנתבעים ובראשם איפקס חיתום (בבעלות בית ההשקעות דש איפקס שמוזג למיטב דש לאחרונה), שהיה החתם המוביל בהנפקה, חברת החיתום של אלטשולר שחם שכבר לא קיימת ועוד שורה של חתמים שלקחו חלק בהנפקה, הגישו בקשת רשות ערעור על ההחלטה להכיר בתביעה כייצוגית. החתמים ניסו לטעון כי הם יצאו ידי חובה בקשר עם אחריותם לפרטים מטעים בתשקיף בכך ששכרו אנשי מקצוע ראויים שעשו עבורם את בדיקת הנאותות של נכסי החברה.

שמאויות מקרקעין שנבדקו

איפקס טענה כי שכרה את שירותיהם של משרדי עורכי דין ורואי חשבון שבדקו מטעמה את שמאויות המקרקעין לחלק מנכסי החברה וכן את סטטוס ההליכים המשפטיים שבהם מעורבת החברה, ואלו לא מצאו כי קיימים בתשקיף פרטים מטעים. אלא שרשות ני"ע טוענת כי קבלת עמדת החתמים "תאיין באופן מעשי את האחריות כלפי מחזיקי ני"ע שהוטלה על ידי המחוקק במפורש על החתם ותפגע באופן מהותי בשוק ההון".

עוד קובעת הרשות כי "לחתם תפקיד מהותי ביותר כשומר סף חיצוני, המעיד על איכות הגילוי הניתן בתשקיף, אשר מהווה את בסיס המידע לצורך קבלת החלטת השקעה. רמת גילוי נאותה נדרשת מתאגידים מדווחים בכל עת כדי שמשקיעים לא יקבלו החלטות השקעה מוטעות בשל גילוי מטעה או חסר. כאשר תאגיד מנפיק ניירות ערך חדשים לציבור, הצורך והחשיבות בבדיקות איכות הגילוי ושלמותו עולה עוד יותר, שכן במקרה זה התאגיד הוא צד לעסקה".

יו"ר הרשות שמואל האוזר, צילום: אוראל כהן יו"ר הרשות שמואל האוזר | צילום: אוראל כהן יו"ר הרשות שמואל האוזר, צילום: אוראל כהן

הרשות מציינת כי החתם יכול לבצע את בדיקת הנאותות בעצמו או לחלופין לשכור אנשי מקצוע מתאימים שיסייעו לו בעריכתה, אך בכל מקרה, "אין בבחירת אחת האפשרויות כדי להשפיע על מידת אחריות החתם... תחולת ההגנה בחוק אינה קשורה לשאלה אם החתם מבצע את בדיקת הנאותות בעצמו או באמצעות גורמים חיצוניים. נכשל מי מאלו במלאכתו, לא תקום עוד לחתם הגנה. לפיכך בחירת גורמים בעלי מוניטין וכישרון לשם ביצוע בדיקת הנאותות אינה מהווה כשלעצמה נקיטת כל האמצעים הנאותים".

הרשות מסכמת וקובעת "הטלת אחריות אמיתית על שומר סף חיצוני שלא ניתן להשתחרר ממנה באמצעות מיקור־חוץ של תפקידיו לגורמים חיצוניים, איכותיים ובעלי מוניטין ככל שיהיו, היא תכלית החוק. ככל שחבותו של החתם תישלל רק מכוח שכירת שירותים חשבונאיים ומשפטיים חיצוניים, התועלת מקיומו של שומר סף זה תתאיין, הלכה למעשה, תרומתו לציבור המשקיעים שרכש ני"ע בהסתמך על המידע שאושר על ידו תיחלש, ותפקידו יאבד ממשמעותו המקורית".

לקבל פיצוי מכיס עמוק

הרשות אף קובעת כי "קבלת התזה המשפטית של החתמים תוביל למצב בלתי סביר שבו המשקיעים עשויים לצאת קירחים מכאן ומכאן באופן שלא יוכלו להיפרע מהחתם או ממי שנתן לו שירותים. כך ייסתם הגולל על היתכנות המשקיעים לקבל פיצוי מכיס עמוק ולו פוטנציאלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות