אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפטו של מורסי נפתח הבוקר - וננעל אחרי שעה צילום: בלומברג

משפטו של מורסי נפתח הבוקר - וננעל אחרי שעה

הוא הגיע לדיון בבגדים אזרחיים ולא בבגדי האסיר שסירב ללבוש, והשופט הורה להפסיק את הדיון. מורסי שמר רוב הזמן על שתיקה, וצעק מכלוב הנאשמים: "אני הנשיא החוקי"

04.11.2013, 11:51 | רועי קייס, ynet

מלשכת הנשיאות לכלוב הנאשמים: באקדמיית המשטרה במזרח קהיר נפתח הבוקר (יום ב') משפטו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי, המואשם ביחד עם 14 מעוזריו ואנשי "האחים המוסלמים" ברצח והסתה לרצח של מפגינים בשנה שעברה בארמון אל-איתחאדיה בקהיר. 20 אלף שוטרים נשלחו לאבטח את המשפט וכוחות רבים נוספים נמצאים בכוננות מוגברת מחשש למהומות. 

קראו עוד בכלכליסט

התקשורת הערבית דיווחה כי הישיבה הראשונה בבית המשפט ננעלה בתום שעה אחת בלבד, על רקע סירובו של מורסי ללבוש את מדי האסיר כנדרש ממנו. לפי העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע" השופט הורה לנעול את הישיבה על רקע התעקשות מורסי להמשיך ללבוש את בגדיו האזרחיים וקריאות שהשמיעו יתר הנאשמים. לפי העיתון המצרי הנשיא המודח צעק מתוך כלוב הנאשמים: "אני הנשיא החוקי של המדינה".

אוהדי מורסי מחוץ לאקדמיית המשטרה בקהיר, היכן שנפתח המשפט, צילום: איי אף פי אוהדי מורסי מחוץ לאקדמיית המשטרה בקהיר, היכן שנפתח המשפט | צילום: איי אף פי אוהדי מורסי מחוץ לאקדמיית המשטרה בקהיר, היכן שנפתח המשפט, צילום: איי אף פי

  

מורסי הובא למקום במסוק צבאי. בניגוד לדיון הראשון במשפט מובארק, הטלוויזיה המצרית אינה מעבירה את הדיון בשידור חי. הנשיא עדיין נחקר בחשד לשיתוף פעולה עם תנועת חמאס כדי לבצע פעולות איבה, תקיפה של עמדות משטרה, קצינים וחיילים ופריצה לבית הסוהר ואדי א-נאטרון במהפכת 25 בינואר שהפילה את מובארק מהשלטון ואפשרה את בריחתם של מורסי ואסירים רבים נוספים. הוא גם נחקר בחשד לרצח בכוונה תחילה של אסירים, קצינים וחיילים ואף חטיפת קציני צבא וחיילים.

גורם ביטחוני מצרי בכיר במשרד הפנים סיפר הבוקר כי מאז הגעתו של מורסי לאקדמיית המשטרה הוא שמר על שתיקה ולא דיבר, וכי ניכר שהוא במצב בריאותי טוב. הערוץ המצרי "אל-חיאת" דיווח כי מורסי סירב ללבוש בזמן המשפט את התלבושת הלבנה המיועדת לעצורים וכי הוא לבש ז'קט ומכנסיים בצבע כחול כהה - בניגוד לרוב הנאשמים האחרים, שכן עטו את הבגדים הלבנים. זו, כאמור, הייתה אחת הסיבות להכרזת השופט בהמשך על נעילת הישיבה. כתב הטלוויזיה המצרית באקדמיית המשטרה מסר כי הנאשמים השמיעו קריאות בתוך האולם וצעקו שהם מסרבים לעמוד לדין בבית המשפט הזה, מה שגרם גם כן להפסקת הישיבה.

השמירה מחוץ למקום המשפט, צילום: איי אף פי השמירה מחוץ למקום המשפט | צילום: איי אף פי השמירה מחוץ למקום המשפט, צילום: איי אף פי

  

בעיתון "אל-מסרי אל-יום" דווח כי בבית הכלא טורה החלו בהכנות לקראת קליטתו של מורסי אחרי הדיון בבית המשפט, אך עדיין לא ברור אם הוא יועבר לשם או יישאר במקום מעצרו הנוכחי.

כלי תקשורת במצרים מדווחים כי כמה מתומכיו של מורסי הגיעו לאקדמיה שבה מתנהל המשפט, והניפו שלטים צהובים עם תמונתו של הנשיא המודח. אחד מהם אמר: "תחזיק מעמד, מורסי". בעקבות זאת פרצו עימותים מילוליים בין תומכיו של הנשיא המודח למתנגדיו בסמוך לבית המשפט. בהמשך כבר הפגינו במקום מאות מתומכי האחים המוסלמים, וגרמו לשיבושי תנועה. בטלוויזיה המצרית, שופרו של המשטר, טענו כי צוות השידור הותקף על-ידי תומכי האחים. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי במחוז אסיוט שבדרום מצרים ירו כוחות הביטחון גז מדמיע לעבר הפגנה שנועדה למחות על משפט מורסי, ולא נמסר אם יש נפגעים.

מורסי בן ה-62 הודח ב-3 ביולי בהפיכה צבאית שאותה הוביל שר ההגנה ומפקד הצבא עבד אל-פתאח א-סיסי והוא הוחזק מאז במעצר בית במתקן צבאי. מאז הדחתו מהשלטון לא נראה מורסי בפומבי, אך אתמול פרסם העיתון המצרי "אל-וואטן" תמונות ראשונות המתעדות, לכאורה, את איש "האחים המוסלמים" בבית הסוהר. על פי הערכות של כמה פרשנים במצרים, האישומים שעומדים נגד מורסי חמורים במיוחד ואפילו קשים יותר מאלה של מובארק ואם הוא יורשע הוא עשוי לקבל עונש שנע בין מאסר ממושך לגזר דין מוות.

  

שר הפנים המצרי, הגנרל מוחמד איבראהים, הזהיר אמש את האחים המוסלמים מניסיון לפגוע במשפט. "הם יתחרטו על זה", אמר הבכיר המצרי שטען בראיון לרשת CBC המצרית כי האחים המוסלמים איבדו את היכולת לגייס אנשים או להשפיע. "העניינים יתנהלו בצורה טובה", סיכם השר המצרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות