אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"התוספת לביטחון לא תאפשר הכרה בהוצאות טיפול בילדים" צילום: אריאל בשור

"התוספת לביטחון לא תאפשר הכרה בהוצאות טיפול בילדים"

בלשכת שר האוצר אומרים כי תוכנית להכרה לצורכי מס בהוצאות הטיפול בילדים נמצאת בבחינה ראשונית, אך מעריכים כי לא ניתן יהיה לממן אותה. הדרג המקצועי במשרד מתנגד לתוכנית בשל העלות התקציבית הגבוהה שלה

05.11.2013, 07:06 | הדר קנה

"גם אם יש כוונה לבחינה מוקדמת של האופציות להכרה בהוצאות הטיפול בילדים, אחרי ההחלטה של יום חמישי להוסיף 2.75 מיליארד שקל לתקציב הביטחון התמונה הכלכלית לא מאפשרת זאת", כך נמסר מלשכתו של שר האוצר יאיר לפיד בעקבות הפרסומים בתחילת השבוע שלפיהם לפיד הורה לדרג המקצועי במשרד האוצר להכין תוכנית להכרה לצורכי מס בהוצאות הטיפול בילדים.

קראו עוד בכלכליסט

הפגנת אמהות על יוקר המחיה ב-2011. באוצר הציעו רק נקודות זיכוי, צילום: אריאל בשור הפגנת אמהות על יוקר המחיה ב-2011. באוצר הציעו רק נקודות זיכוי | צילום: אריאל בשור הפגנת אמהות על יוקר המחיה ב-2011. באוצר הציעו רק נקודות זיכוי, צילום: אריאל בשור

בלשכת לפיד מסבירים כי בכל מקרה מדובר בבחינה מאוד מקדמית, "ברמה של הכנת אופציות לתוכנית שטרם יודעים כיצד היא תעבוד, למי יגיע המענק ואיך זה יתבצע בפועל". לפיד סבור כי הכרה בהוצאות אלו משתלבת עם האג'נדה של מפלגתו לעזור למעמד הביניים להתמודד עם יוקר המחיה. לפיד מבקש למצוא פתרון גם למשפחות שלא מגיעות לסף המס ולכן לא יוכלו ליהנות מהכרה לצורכי מס בהוצאה על טיפול בילדים.

הרקע לתוכנית הוא פסק הדין התקדימי של בית המשפט העליון מאפריל 2009 (פסק דין ורד פרי), שאישר את ההכרה בהוצאות מטפלת וגני ילדים להורים. רשות המסים התנגדה נחרצות לפסק הדין וטענה אז כי עלות היישום המלא שלו היא כ־16 מיליארד שקל.

הרשות ומשרד האוצר מיהרו לעקוף את פסק הדין באמצעות חקיקה שהעניקה נקודת זיכוי נוספות להורים שילדיהם בגילי גן. את החקיקה השלימה ועדת טרכטנברג, שהעניקה נקודת זיכוי לאבות לילדים שטרם מלאו להם ארבע שנים, ובנוסף קיבלו גם נשים נקודת זיכוי עבור כל ילד, החל מגיל שנה ועד גיל חמש.

הדרג המקצועי במשרד מתנגד להצעת השר בשל עלויות גבוהות, אם כי במשרד מודים שאינם יכולים להעריך את עלות המהלך. בנוסף נטען כי מדובר בחקיקה מפלה, שמי שייהנו ממנה הן בעיקר נשים עובדות מהעשירונים הגבוהים יותר ולא נשים בקבוצות המוחלשות באוכלוסייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
קשקשנים
מעולם לא הייתה כוונה אמיתית להכיר בהוצאות אלו. התוספת לביטחון היא תירוץ. בדיוק כמו שמעולם לא הייתה כוונה אמיתית להגדיל את היצע הדירות, לא הייתה כוונה להקל על מעמד הביניים, לא הייתה כוונה להעמיק גביית מיסים מחברות ענק ומהמאיון העליון וכו'. הדבר היחיד שמצביעי לפיד מקבלים ממנו זה הבטחות, פוסטים מטופשים בפייסבוק ומנה גדושה של ספינים, עיזים, עסקאות בחדרי-חדרים ושאר מטעמים של "פוליטיקה ישנה". משרד האוצר רואה את מעמד הביניים במדינה רק כפרה חולבת. במקרה שלנו 35 אלף בשנה לגן לקטנה (אין אלטרנטיבה זולה יותר שהיא אפילו חצי ראויה), 5 בשנה לילד בבית ספר כהשלמות "לחינוך חובה" (זה לפני חוגים - אבל זה כבר לא עסק של המדינה). את השירות הנהדר הזה אנחנו מקבלים בתמורה ל-150 אלף בשנה במיסים ישירים (הכנסה, בט"ל, בריאות) ועוד 30 ימי מילואים.
אזרח  |  05.11.13
11.
עוד ספין , יאיר מוכיח את עצמו כחסיד של "פוליטיקה ישנה"
בשביל מה פירסם אם ידע שלא יהיה תקציב , בדיוק בזמן שבו דנים בתקציב הביטחון . ללא קשר , עדיף היה לנצל תקציב כזה לסבסוד מעונות לשכבות החלשות על מנת לעודד יציאה לעבודה ולא לתת עוד הטבה לנשים "עשירות" (שגם ככה שיעור העבודה בקרבן הוא גבוהה)
איתי , חיפה  |  05.11.13
9.
ניתן לחשוב כיצד לעשות זאת - ולהעלות הכנסות!
1. הכרה בהוצאות השגחה בילדים - ללא סייגים משמעותיים. 2. ביטול כל מיני נקודות זכות (לנשים, אמהות, חד-הוריים) שנועדו עבור (1), אך מתייתרים ברגע שיש הכרה בהוצאות השגחה. 3. הכרה רק כנגד חשבונית / תלוש שכר! 1 ו2 מקזזים אחד את השני תקציבית. (3) מכניס הכנסות שחורות לתוך מעגל המס - ומגדיל את העוגה. כולנו מרוויחים - פרט לכלכלה השחורה שמצטמקת.
לחשוב חכם , תל-אביב  |  05.11.13
לכל התגובות