אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנסים להחליש את השקל: האוצר ביצע עוד עסקת גידור דולר-שקל ב-75 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

מנסים להחליש את השקל: האוצר ביצע עוד עסקת גידור דולר-שקל ב-75 מיליון דולר

זאת, בהמשך לעסקה בהיקף דומה שביצעה בשבוע שעבר. במהלך החודשים האחרונים כבר בוצעו עסקאות גידור בהיקף כולל של 750 מיליון דולר

05.11.2013, 18:55 | אמנון אטד

יחידת ניהול החוב בחטיבה הפיננסית של אגף החשב הכללי ממשיכה לנצל את הירידות הבלתי פוסקות בשער הדולר מול השקל לצורך ביצוע עסקאות גידור של חלק מהחוב הממשלתי במטבע חוץ.  

קראו עוד בכלכליסט

היום (ג') ביצעה היחידה עסקת גידור דולר-שקל נוספת בהיקף של 75 מיליון דולר, בהמשך לעסקה בהיקף דומה שביצעה בשבוע שעבר. במהלך החודשים האחרונים ביצעה כבר היחידה לניהול החוב עסקאות גידור בהיקף כולל של 750 מיליון דולר.

אילוסטרציה, צילום:  צביקה טישלר אילוסטרציה | צילום: צביקה טישלר אילוסטרציה, צילום:  צביקה טישלר

במסגרת עסקאות הגידור ממירה למעשה המדינה חלק מהחובות שלה הנקובים במטבע חוץ, במקרה זה בדולרים, בחובות הנקובים בשקלים. בדרך זו היא מקטינה את החשיפה שלה לשינויים עתידיים בשער החליפין של השקל, כחלק מהמטרות האסטרטגיות של יחידת ניהול החוב באגף החשב הכללי לצמצום החשיפה של תיק החוב הממשלתי לשינויים במטבע חוץ.

שיטת פעולה זו אינה חדשה ובשנת 2010 למשל ביצע החשב הכללי שתי פעולות גידור גדולות, אחת דולר-יורו והשנייה דולר-שקל, בסכום כולל של כ- 730 מיליון דולר. בסוף המחצית השנייה של 2013 הסתכם החוב החיצוני של ישראל בכ- 30 מיליארד דולר והווה כ- 16.4% מסך החוב הממשלתי הכולל. כ- 85% מסך החוב במטבע חוץ נקוב בדולרים, כ- 13% ממנו נקוב ביורו והיתרה במטבעות אחרים.

לעסקות הגידור שמבצע האוצר בשבועות האחרונים יש גם מטרה נוספת: לסייע לבנק ישראל להחליש את שער השקל מול המטבעות החשובים בעולם, במטרה לעזור ליצואנים. האוצר אומנם אינו מתערב ישירות במסחר במטבע חוץ, אולם עסקות הגידור שהוא מבצע מאלצות למעשה את הגופים שאיתם נעשות אותן עסקות לרכוש דולרים. פעולות אלה מגדילות את הביקושים למטבע חוץ ותורמות בכך להחלשת השקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות