אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דראגי: "הריבית תישאר נמוכה לאורך זמן רב" צילום: בלומברג

דראגי: "הריבית תישאר נמוכה לאורך זמן רב"

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת לאחר הורדת הריבית ל-0.25%: דאקס עלה ב-0.4%, פוטסי ירד ב-0.7% הבורסה במילנו צנחה ב-1.9%; דראגי: "טכנית - אנחנו עוד יכולים להוריד את הריבית"

07.11.2013, 19:23 | מיקי גרינפלד

המסחר בבורסות אירופה ננעל היום (ה') במגמה מעורבת, לאחר הודעת הבנק האירופי (ECB) בדבר הורדת הריבית ב-0.25% לרמה של 0.25%. לעומת זאת, הבנק המרכזי באנגליה החליט להותיר את הריבית על כנה ברמה של 0.5%.

פוטסי דאקס קאק ניקיי האנג סנג שנגחאי

נשיא הבנק האירופי המרכזי, מריו דראגי, אמר במסיבת העיתונאים לאחר הורדת הריבית כי "טכנית, אנחנו יכולים להוריד את הריבית בעוד 0.25%. הורדנו את הריבית בצל חשש מדפלציה. אני סבור שהריבית הנמוכה באירופה תישאר ברמה מינימלית לאורך זמן ממושך".

באירופה התגברו לאחרונה ההערכות שהבנק האירופי בראשות מריו דראגי ישקול מהלך של הפחתת הריבית - אם לא החודש אז בישיבה הבאה של דצמבר. ברקע להערכות, שיעור האינפלציה הנמוך שנרשם במדינות האיחוד בחודשים האחרונים והחששות מהתפתחות למצב של דפלציה. עם זאת, מרבית הכלכלנים באירופה צפו כי בשלב זה הבנק האירופי יימנע מלנקוט בפעולה.

הבנקים UBS, RBS ובנק אוף אמריקה מריל לינץ' אמרו כבר בתחילת השבוע שלהערכתם, הבנק המרכזי  אכן ינקוט במהלך של הורדה בשיעור של 0.25% בגובה הריבית.

בהודעת הריבית הקודמת אמר מריו דראגי כי הריבית הנמוכה באירופה תישאר ברמתה הנמוכה לאורך זמן.

איל סגל מנכ"ל תכלית תעודות סל הסביר את המהלך ומשמעויותיו: "הורדת הריבית בגוש היורו באה כתגובה לאינפלציה הנמוכה שעמדה באוקטובר על קצב שנתי של 0.7% בלבד, מול היעד של הבנק המרכזי האירופי שעומד על 2%. האינפלציה הנמוכה מאפשרת לבנק להמשיך במדיניות המוניטרית המרחיבה.

המשמעות הנוספת היא שלבנק האירופאי נגמרה התחמושת ה"קונבנציונאלית" להרחבה מוניטארית ולכן במידה שהאינפלציה תישאר נמוכה גם לאחר הורדת הריבית, והאבטלה תישאר גבוהה, אני מעריך כי אנו צפויים לראות סוף סוף תוכנית הרחבות בגוש היורו", הוסיף סגל.

 

ניר אומיד, מנהל השקעות ראשי תמיר פישמן אמר כי "במלחמה כמו במלחמה. במלחמת המטבעות הנוכחית מנסה כל מדינה להחליש את המטבע שלה. הבעיה שבמלחמה הזו לא נותרו כבר כדורים במחסנית, ומריו דראגי יורה את הכדור האחרון. השפעת הורדת הריבית היא בעיקר פסיכולוגית ויש כאן את גורם ההפתעה. כלכלית, זה לא באמת משנה אם הריבית היא 0.5% או 0.25%. השווקים חוגגים וממשיכים לשבור שיאים בשל העדר אלטרנטיבות. אולם צריך לזכור כי הורדת הריבית באה על רקע צמיחה נמוכה ואבטלה גבוהה,מה שלא בהכרח מעיד על שיפור עתידי ברווחי החברות".  

 

מריו דראגי, צילום: אי פי אי מריו דראגי | צילום: אי פי אי מריו דראגי, צילום: אי פי אי

 

ירידות באסיה

בורסות אסיה ננעלו היום בירידות: ניקיי איבד 0.8% ביום של התחזקות הין מול הדולר - המטבע האמריקאי נחלש במהלך המסחר ל-98.56 ין לדולר לאחר שאתמול בניו יורק נקבע על 98.66 ין לדולר. לקראת סוף המסחר שב המטבע היפני להיחלש אך המגמה במניות לא השתנתה. האנג סנג ירד ב-0.7%, שנגחאי נחלש ב-0.5%.

ענקית הרכב טויוטה ירדה ב-1.3% לאחר שדיווחה על עלייה של 70% ברווח הנקי ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בעקבות הדו"חות החיוביים, החברה העלתה את תחזית הרווח שלה לשנה כולה ב־13%, ל־16.9 מיליארד ין.הרווח ברבעון עמד על 4.45 מיליארד דולר. בעקבות הנתונים, טויוטה תיקנה גם את תחזית המכירות שלה לשנה הבאה, ל־9.1 מיליון כלי רכב. 

סמסונג אלקטרוניקס, יצרנית מכשירי הסמארטפון הגדולה בעולם, דיווחה כי היא מתכוונת לעלות את ההחזרים הכספיים לבעלי המניות, זאת בניסיון לעלות את מחיר המניה, שמשתרך מאחורי מניות החברות המתחרות. כחלק מהניסיונות להפוך את המניה לאטרקטיבית יותר, בכוונת החברה להכפיל את הדיבידנדים ב-2013, שיחולקו בשנה הבאה, ל-1% ממחיר המניה. לי הוסיף כי בסמסונג שוקלים רישום המניות בארה"ב, מהלך שיקל על משקיעים לרכוש את המניות. מניות סמסונג רשומות רק בדרום קוריאה, שם שווי השוק שלה מייצג קרוב ל-20% ממדד המניות הכללי.

 
בורסת הונג קונג, צילום: בלומברג בורסת הונג קונג | צילום: בלומברג בורסת הונג קונג, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות