אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיננסייר והמאמן של משפחת קראפט צילום: בלומברג

הפיננסייר והמאמן של משפחת קראפט

ג'יי היפס, המאמן של ניו אינגלנד רבולושן מה-MLS הוא בכלל שחקן כדורסל לשעבר וגם היה מנהל הון אישי במורגן סטנלי, הוא נכס של משפחת קראפט ולא רק לעסקי הספורט שלה

07.11.2013, 09:58 | בלומברג

ג'ונתן קראפט שהחברה המשפחתית שלו היא הבעלים גם של שתי קבוצות ספורט - ניו אינגלנד פטריוטס מה-NFL וניו אינגלנד רבולושן מה-MLS, טוען שמאמן קבוצת הכדורגל יהיה גם נכס לחטיבות הייצור, הנדל"ן וההשקעות של החברה האם. 

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'יי היפס. שיחק גם כדורסל | צילום: בלומברג ג

קראפט, הנשיא של חברת קראפט, שבבעלותה גם הניו אינגלנד פטריוטס, אומר כי בקלות יוכל למצוא לג'יי היפס, המאמן של ניו אינגלנד רבולושן תפקיד בארגון, שמעסיק 5,000 עובדים ופועל ב-80 מדינות. "ג'יי הוא בין יחידי הסגולה שנרגיש בנוח לעבוד איתו בכל סיטואציה עסקית שניתקל בה ועוד נרגיש שהוא מוסיף ערך למצב", טען קראפט, שאביו רוברט הוא מנכ"ל החברה.

בניגוד למאמנים רבים - כולל ביל בליצ'יק מהפטריוטס שזכה שלוש פעמים בסופרבול – להיפס (37) יש ניסיון לא רק בספורט אלא גם בפיננסים. בעברו עבד כמנהל הון אישי במורגן סטנלי אחרי קריירה כשחקן כדורגל ב-MLS. ואילו בימי הלימודים שלו שיחק בנבחרת הכדורסל של אוניברסיטת דיוק כשחקן תחת הנהגתו של המאמן חבר היכל התהילה מייק ששבסקי, חוויה שלדבריו הייתה מעין התמחות לקראת התפקיד העתידי שלו. היפס, ששיחק גם כדורגל בקולג', זכה גם בתואר הגבוה ביותר שמוענק לשחקן כדורגל במכללות.

משפחת קראפט בחרה בשנה שעברה להעסיק פרצוף מוכר ולכן חטפה את שחקנה לשעבר של רבולושן מחטיבת ניהול ההון האישי של מורגן סטנלי לתפקיד המנג'ר, מונח שבשימוש בכדורגל האנגלי ולטענת נשיא הקבוצה בריאן ביללו מתאים בצורה טובה יותר לתיאור האחריות היומיומית הנלווית לתפקיד, בתקופה זו של הגבלת שכר ההנהלה והערכות שחקנים המבוססות על נתוני הסטטיסטיקה שלהם.

"ניהול קבוצה ברמה מקצועית לא מתרכז יותר רק באימון", אומר ביללו, שחקן כדורגל לשעבר ב-MIT, שעבד גם כיועץ ניהול בבאין לתעשיות הקמעונות ובידור. "ישנן כל כך הרבה מורכבויות. זה בהחלט מועיל שאפשר לנהל את הדיונים הללו עם מישהו כמו ג'יי". הקבוצה ניצחה תשעה משחקים בעונה הראשונה של היפס בתפקיד, זאת לעומת חמישה ניצחונות עונה קודם לכן. העונה, הקבוצה ניצחה 14 משחקים, הפסידה 11 וסיימה תשעה בתיקו. מאזן שאפשר לה להעפיל לפלייאוף, לראשונה מאז 2009.

שחקני ניו אינגלנד. הגיעו לפלייאוף לראשונה מאז 2009, צילום: רויטרס שחקני ניו אינגלנד. הגיעו לפלייאוף לראשונה מאז 2009 | צילום: רויטרס שחקני ניו אינגלנד. הגיעו לפלייאוף לראשונה מאז 2009, צילום: רויטרס

"הוא ירש קבוצה בשלבי מעבר ועד מהרה הציב אותנו בעמדה חזקה", טוען קראפט. "כוח הסוס האינטלקטואלי שלו, הכישורים הבין-אישיים וההיגיון הבריא הופכים אותו לייחודי". אביו של היפס היה הבעלים של בנק קהילתי בלונגמדו, מסצ'וסטס, ולדבריו תמיד הניח שכשיגדל ינעל מוקסינים ולא נעלי כדורגלנים. "תמיד הסתובבתי ליד תעשיית הבנקאות", מספר היפס, שהקבוצה שלו הודחה מהפלייאוף ביום שלישי נגד ספורטינג קנזס סיטי, "הייתה לי הכנה רחבה לתחום הפיננסיים, בין אם בהשקעות או בהון פרטי".

היפס התחיל את לימודיו באוניברסיטת דיוק ב-1995, שנה לפני השקת ליגת הכדורגל (MLS) שבאותה תקופה כללה 10 קבוצות, אך מאז הצליחה למשוך כוכבים בינלאומיים כמו דיוויד בקהאם ותיירי הנרי, ואף גבתה לאחרונה תשלום של 100 מיליון דולר להקמת קבוצה בניו יורק. כיום משתתפות בליגה 19 קבוצות, ולפי איגוד השחקנים השכר הממוצע עומד על 165 אלף דולר.

מכיוון שבצעירותו לא הייתה בארה"ב ליגה מקצועית מבוססת, היפס מעולם לא חלם על קריירת כדורגל. עם זאת, ב-1998, שנתו האחרונה בדיוק, הוא זכה בגביע הרמן, המקבילה של כדורגל המכללות לגביע הייזמן שמוענק לשחקני פוטבול. בעוד שכדורגל מאפשר להיפס, המתנוסס לגובה 1.80 מטרים ושוקל 70 ק"ג לנצל את רגליו המהירות, לדבריו של חברו לקבוצת הבלו דבילס, שיין באטייר, שמשחק כיום לצידו של לברון ג'יימס במיאמי היט, הצלחתו בכדורסל נבעה יותר בשל הפקחות שלו ופחות בשל יכולותיו האתלטיות.

"כשנמצאים בחסרון משמעותי מבחינת גובה, עדיף להסתמך על השכל", הוסיף באטייר. "היפס בטוח יכול להיות מנכ"ל. הוא מסוג הבחורים שיצליחו בכל מה שהם עושים, ובכל מה שהם מתעניינים בו".

הדברים מקבלים חיזוק מצידו של ששבסקי, שזכה ארבע פעמים באליפות ה-NCAA, וביחד עם אדולף רופ מחזיק במספר השני הגבוה ביותר של אליפויות מאחורי 10 האליפויות של ג'ון וודן. היפס, אף שבהיותו שחקן אימונים וקלע שמונה נקודות בלבד בקריירה שלו, זכה לכבוד רב מצד חבריו לקבוצה, רבים מהם המשיכו משם לקריירה ב-NBA, כך שהיה יכול לשמש אף כקפטן, מדגיש ששבסקי, שמוכר בכינוי קוץ' קי (Coach K). "הוא תמיד הרגיש את הדופק של הקבוצה".

רוברט קראפט לצד קומישינר ה-NFL, רוג רוברט קראפט לצד קומישינר ה-NFL, רוג'ר גודל. "מאמן הכדורגל משתמש בשכל שלו" | צילום: אי פי רוברט קראפט לצד קומישינר ה-NFL, רוג

היפס מודה כי שם לב להכנה המפורטת של המאמן לפני המשחקים, מנהג שאימץ ברבולושן. "השחקנים ידעו שהם מוכנים כך שהם היו יכולים פשוט להתרכז במשחק עצמו", הוא אומר. היפס, שסיים את לימודיו בדיוק בתוך שלוש וחצי שנים, התחיל במקור בלימודי כלכלה כמקצוע ראשי והיסטוריה כמקצוע משני, אך הוא נאלץ להחליף בין הקורסים בשל התנגשויות עם אימוני הכדורסל. בשנת הלימודים האחרונה הוא התראיין לתפקיד במורגן סטנלי, אך וויתר על ההזדמנות כדי לשחק כדורגל באופן מקצועי עבור שכר התחלתי של 45 אלף דולר. "בהחלט ירידה בשכר", הוא מתבדח. "אבל מעולם לא שיחקתי כדורגל בשביל הכסף".

שחקני ה-MLS אמנם לא מרוויחים סכומים גבוהים כמו שחקני ליגת הפוטבול או הכדורסל, אך המשכורות במגמת עלייה, בין השאר בזכותו של היפס. הוא שימש כנציג השחקנים באיגוד, ועזר להשיג ב-2010 הסכם קיבוצי לחמש שנים, שהעלה את תקציבי השכר ביותר מ-34% ואת שכר המינימום ב-42%. "התבונה העסקית שלו הייתה נכס חשוב", אומר ג'ו ניומן, מזכ"ל האיגוד ושותף במשרד עורכי הדין שרמן דאן כהן לייפר אנד ילינד בוושינגטון.

במקביל לקידום קריירת הכדורגלן שלו, היפס חידד את כישוריו העסקיים באמצעות משרת מתמחה במורגן סטנלי, שם הוא מספר נהג להיכנס לוויכוחים אינטלקטואלים עם בוגרי תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטאות נבחרות כמו קולומביה, דרטמות' וג'ורג'טאון. היפס נחל הצלחה בתפקיד, וב-2009 בדיוק באותו היום שבו הסתיימה קריירת המשחק שלו בת ה-11 שנים, הציעו לו בחברה משרה מלאה וקבועה. הוא מצא עצמו עובד במשרדי מורגן סטנלי בבוסטון לצידו של ג'ים גראטי (50), מנהל בכיר בחטיבת ההון הפרטי של החברה, שטוען כי לפוטנציאל של חברו ועמיתו לשעבר אין גבולות.

"ג'יי היה יכול להגיע רחוק בפיננסים", מסביר גראטי. "הוא מסוג האנשים שפשוט יש להם הכל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות