אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראמקו ודור חיפושי גז תובעות את המדינה - תנו לנו לייצא עוד גז צילום: אלבטרוס

ישראמקו ודור חיפושי גז תובעות את המדינה - תנו לנו לייצא עוד גז

החברות שמחזיקות יחד בכשליש ממאגר הגז "תמר" עתרו לבג"ץ נגד החלטת המדינה לאפשר יצוא של 40% מנפח מאגרי הגז. טוענות שההחלטה מפלה אותן ודורשות - הגדילו את המכסה ל-50%

08.11.2013, 08:36 | ליאור גוטמן

החברות דור חיפושי גז וישראמקו עתרו אתמול (ה) לבג"ץ בבקשה לחייב את המדינה לשנות את ההחלטה לייצא עד 40% מנפח מאגרי הגז שהתגלו, ולהגדיל את המכסה לרף של 50% מכל מאגר. העתירה הוגשה כנגד משרדי רה"מ והאנרגיה כמו גם שורת חברות הגז שפועלות בישראל לרבות נובל אנרג'י, דלק אנרגיה, דלק קידוחים ומודיעין.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת העותרים, פסיקת הממשלה מסוף יוני אינה מתרגמת נכון את לשון חוק הנפט ויוצרת לכאורה אפליה בינן לבין חברות אחרות. כזכור, ישראמקו ודור גז מחזיקות יחדיו 32.75% ממאגר הגז "תמר" (4% דור גז, השאר ישראמקו), והן תכננו יחד עם השותפות האחרות שלו - נובל אנרג'י, דלק קידוחים ואבנר - לייצא גז למזרח הרחוק.

מאגר תמר, צילום: אלבטרוס מאגר תמר | צילום: אלבטרוס מאגר תמר, צילום: אלבטרוס

פרויקט היצוא מ"תמר" נחתם במזכר הבנות לפני כתשעה חודשים בפברואר האחרון מול גזפרום הרוסית ודייהו הקוריאנית. מהות הפרויקט היה שמאגר תמר" יוכל לייצא כ־85 מיליארד מ"ק גז טבעי ללקוחות בחו"ל תוך הקמת מתקן יצוא צף (FLNG). הייצוא אמור להתבצע לאורך 20 שנה, כאשר דייהו מקימה את מתקן הייצוא, וגזפרום אחראית על מציאת לקוחות זרים לרכישת הגז.עם זאת, החלטת הממשלה להגביל את סך הייצוא מישראל ל־40% מכלל המאגרים הותיר את מכסת הייצוא המותרת מ"תמר" רק ברמה של כ-50 מיליארד מ"ק, מה שביטל בפועל את הפרויקט כולו.

"בעלי אחזקת "תמר" התחייבו כבר, בכפוף לתנאים שונים, למכור קרוב ל-BCM 170 (מיליארד מ"ק - ל"ג) מכמות הגז שבמאגר לשוק הישראלי", טוענות העותרות, ומחדדות ש"משמעות הדבר היא, שהוראת הממשלה מאפשרת למאגר "תמר" לייצא רק עד כ-20% לעומת זאת, לפי ההסדר הכללי שממנו הוחרג המאגר, אשר חל על כל מתחריו", טוענות ישראמקו ודור גז. השורה התחתונה: "אחוז הגז שיוכל מאגר "תמר" לייצא הוא אפוא פחות מחצי מאחוז הגז שהותר למאגר "לווייתן" לייצא (אף שמאגר "לווייתן" גדול הרבה יותר), והוא אף קטן עוד יותר ביחס לאחוזים שהותר למאגרים האחרים לייצא מכמות הגז המצויה בהם", מה שמוביל את העותרות למסקנה שיש לשנות את החלטת הממשלה ולייצא יותר גז מישראל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות