אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ארה"ב מקלה בסנקציות מאז בחירת רוחאני" צילום: אי פי איי

"ארה"ב מקלה בסנקציות מאז בחירת רוחאני"

אתר החדשות האמריקני "דיילי ביסט" דיווח, על סמך מסמך של משרד האוצר האמריקני, כי הממשל לא ניסה להרחיב משמעותית את הרשימה השחורה של מפירי הסנקציות על איראן מאז הבחירות לנשיאות איראן שנערכו בחודש יוני

08.11.2013, 18:48 | ynet

ממשל אובמה החל לרכך את הסנקציות על איראן מיד אחרי בחירתו של חסן רוחאני לנשיא הרפובליקה האיסלאמית בחודש יוני. כך דיווח הערב (ו') אתר החדשות האמריקני "דיילי ביסט", שחשף מסמך של משרד האוצר האמריקני לפיו הממשל לא ניסה מאז הבחירות באיראן להוסיף לרשימה השחורה מספר משמעותי של גופים ואנשים שפעלו לסייע לאיראנים לעקוף את משטר הסנקציות ולהערים עליו.

ממשל אובמה הטיל על איראן סנקציות קשות, ובשנים האחרונות התנהל משחק של חתול ועכבר, שבמסגרתו איראן ניסתה לעקוף את הסנקציות באמצעות חברות קש ומתווכים. בתוך כך, זרוע מיוחדת של משרד האוצר למלחמה בטרור ובהפצת נשק גרעיני דאגה לחשוף את חברות הקש ולסגור את הפרצות בסנקציות על ידי שיפורים בחקיקה והכללת גופים ואישים מפירי סנקציות לרשימת החרם האמריקנית והבינלאומית.

חסן רוחאני, צילום: איי אף פי חסן רוחאני | צילום: איי אף פי חסן רוחאני, צילום: איי אף פי

למשל, בששת השבועות שלפני הבחירות לנשיאות איראן הכניס משרד האוצר האמריקני לרשימה השחורה לא פחות מ-100 אנשים וחברות מסחריות. אבל בחמשת החודשים שעברו מאז בחירת רוחאני לנשיא, הוכנסו לרשימה השחורה כמפירי סנקציות נגד איראן רק שישה אנשים וארבע חברות.

 

כניסה לרשימה השחורה של ארצות הברית פירושה שחברה או אדם שהפרו את הסנקציות לא יוכלו לגשת לשוק הפיננסי האמריקני. לפי אתר החדשות האמריקני, העלמת עין מהפרת הסנקציות, כמוה כהקלה בסנקציות.

דובר משרד האוצר אמר בתגובה שהיעילות של הסנקציות נמדדת לא במספר האנשים והארגונים שהוכנסו לרשימה השחורה, וכי הלחץ של הסנקציות הוא זה שהביא את איראן אל שולחן המשא ומתן.

אבל מומחים בעניין הסנקציות שהתראיינו ל"דיילי ביסט" סבורים אחרת. אבי ג'וריש, שעבד במשרד האוצר האמריקני בנושא הסנקציות נגד איראן, הדגיש את החשיבות של המשך איתור מפירי הסנקציות והכנסתם לרשימה השחורה. ג'וריש סבור שיש להדק את הסנקציות ולהחריפן, ולא להקל בפיקוח על הסנקציות הקיימות.

לדבריו, אכיפת הסנקציות מסובכת יותר עם כניסת רוחאני לתפקידו, מה שהוביל לשינוי בזהות בעלי תפקידים במערכת האיראנית.

מרק דובוביץ, שעומד בראש הקרן להגנת הדמוקרטיה אשר עוקבת אחר הסנקציות נגד איראן, טוען כי "בחמשת החודשים האחרונים, מאז בחירות רוחאני, יש שני סוגי הקלה בסנקציות: האטה גדולה במספר האישים והישויות שהוכנסו לרשימה, בעוד שאיראן מגדילה את מספר חברות הקש כדי להערים על הסנקציות".

דובוביץ מעריך שאיראן מצליחה למכור בשוק השחור 200-150 אלף חביות נפט ביום, כלומר מכירה של 35 מיליון חביות נפט מאז שרוחאני נכנס לתפקיד נשיא איראן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות