אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלאטר מבקש מהאיראנים לאפשר כניסת נשים לאצטדיונים צילום: אם סי טי

בלאטר מבקש מהאיראנים לאפשר כניסת נשים לאצטדיונים

נשיא פיפ"א בלאטר העלה את האפשרות לקיים את מונדיאל 2022 במספר מדינות במפרץ הפרסי

10.11.2013, 13:40 | סוכנויות הידיעות

נשיא פיפ"א ספ בלאטר קרא לרשויות באיראן לבטל את האיסור על נשים לצפות במשחקי ספורט של גברים, מדיניות שנכנסה לתוקף מאז המהפכה האסלאמית של 1979.

בלאטר, שסיים ביקור של יומיים בטהרן, סיפר כי העלה את הנושא בפני נציגה בכירה של הממשלה, סגנית הנשיא מאסומה אבטקאר. "הייתה לי הזדמנות לשוחח עם סגנית הנשיא כדי לבקש שינסו בממשלה לשנות את אחד מחוקי התרבות , שאינו מאפשר לנשים לצפות במשחקי כדורגל", סיפר בלאטר במסיבת עיתונאים. 

קראו עוד בכלכליסט

בלאטר עם רוחאני. התחממות בגיזרה, צילום: אם סי טי בלאטר עם רוחאני. התחממות בגיזרה | צילום: אם סי טי בלאטר עם רוחאני. התחממות בגיזרה, צילום: אם סי טי

"חזרתי על הבקשה בפני יו"ר הפרלמנט, עלי לריג'אני והוא אמר שיעלה אותו לדיון". הגבלות על צפייה של נשים בכדורגל הוטלו לאחר מהפכת 1979.

"לא התערבתי כדי לשנות את החוק, אך בתוקף תפקידי כנשיא פיפ"א ומגן הכדורגל במדינות המוסלמיות, היה עליי להציג את הבקשה בפני הרשויות הפוליטיות", אמר בלאטר.

באיראן ממשיכים להתעקש כי האיסור נחוץ כדי להגן על האוהדות שעלולות לשמוע מילים גסות וקללות שייזרקו מהיציע, אך האיסור הורחב גם כך שאסור היה לנשים לצפות בהקרנות בשידור חי של משחקי טורניר היורו בשנה שעברה בפולין ובאוקראינה.

בלאטר, שהשתתף בטהראן בכנס הכדורגל הבינלאומי והמדע, הוסיף: "פיתחתם כאן כל כך את הכדורגל הנשי, שאין סיבה לא לאפשר לנשים לבקר גם באצטדיונים".

"במזרח התיכון כולו לאנשים אכפת מהטורניר"

בתוך כך, בלאטר פתח את האפשרות לקיים את מונדיאל 2022 במספר מדינות במפרץ הפרסי, לאחר שחשף כי כמה מדינות הציעו לארח את הטורניר ביחד עם קטאר. ההצעה נהגתה לראשונה על ידי יריבו של בלאטר, נשיא אופ"א מישל פלאטיני, ובלאטר ציין כי היא תעלה לדיון במקביל לשאלה האם להעביר את הטורניר לחודשי החורף. בלאטר אמנם הכחיש שאמר את הדברים אך במהלך ביקורו באבו דאבי לקראת טורניר הנבחרות מתחת לגיל 17 הוא ציין כי הטורניר ב-2022 ככל הנראה יעבור לחודשי נובמבר – דצמבר, ולא ינואר או פברואר.

מאבו דאבי המשיך בלאטר לדוחא, שם נפגש עם שליט קטאר כדי לדון בשערורייה סביב מקרי המוות והיחס הלא הוגן כלפי העובדים הזרים שמקימים את התשתיות לקראת המונדיאל ב-2022. בתשובה לשאלה לגבי האפשרות שמשחקים יתקיימו גם במדינות נוספות ענה: "אני הייתי שם על זה סימן שאלה גדול".

"ביקרתי באיראן ואפילו ברמה הפוליטית, אנשים אמרו לי שישמחו לארח כמה משחקים. כך שלא מדובר רק במדינות המפרץ אלא במזרח התיכון כולו לאנשים אכפת מהטורניר. איחוד האמירויות משתוקקים גם כן, אבל ניקח זאת צעד אחד בכל פעם. הצעד הראשון הוא לבדוק העברת הטורניר לנובמבר – דצמבר. החלטה זו תתקבל לפני המונדיאל הבא, כך שיש לנו עוד שישה – תשעה חודשים. כמו כן, אני רוצה להימנע מכל הביקורת הנוגעת לזכויות עובדים, אך זו בכלל בעיה אחרת. קיום הטורניר במדינות שונות אינו רעיון חדש, ואני בטוח שהוא יעלה לשולחן הדיונים בהמשך".

האפשרות של מונדיאל במפרץ הפרסי קרוב לוודאי שלא תזכה לתמיכת קטאר או של המדינות שהפסידו במכרז השנוי במחלוקת שבסופו זכתה קטאר בזכויות האירוח. בלאטר הוסיף כי שר הספורט באמירויות הדגיש את הרצון של האמירויות לארח עוד אירועים של פיפ"א. "הם ארחו טורניר נבחרות מתחת לגיל 20, ועכשיו את טורניר מתחת לגיל 17. הם גם מעוניינים לארח טורניר נשים", אמר. "הם ירצו לקחת חלק במונדיאל הגדול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות