אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חברות הביטוח יקרסו ברעש אדמה חזק" צילום: איילת נויפלד

"חברות הביטוח יקרסו ברעש אדמה חזק"

מחקר חדש מזהיר כי רעידת אדמה קשה בגוש דן בלבד תסכן נכסים בשווי של 1.25 טריליון שקל. לפי המחקר, על המדינה להתכונן לתרחיש זה באמצעות תקציב ייעודי לנושא

11.11.2013, 08:06 | דותן לוי והדס שפר

במקרה שתתרחש רעידת אדמה חזקה בישראל חברות הביטוח לא יוכלו לעמוד בתשלומים ויקרסו כלכלית, והמדינה לא תוכל לסייע לאזרחים בכיסוי הכספי של הנזקים. כך עולה ממחקר שביצע פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה.

קראו עוד בכלכליסט

המחקר של דגני בחן כ־650 אלף מבנים אשר לדבריו נמצאים במערכת המידע של גיאוקרטוגרפיה, ושלגביהם ידוע מספר יחידות הדיור ומחיריהן כך שניתן לדעת את השווי הנדל"ני של כל בניין ושל כל עיר. "ברעידת אדמה הנזק המרבי מגיע לטווח של 25 ק"מ, כך יצרנו את המפה שמורכבת מכ־100 מדידות ברחבי המדינה", הוא אומר. כמו כן המחקר בחן אך ורק נזקים למבני נדל"ן, שעליהם יש להוסיף נזקים אחרים - בלתי נמנעים - לתכולת דירות, מרכזי מסחר ובתי עסק.

"רק אם 10% יקרסו"

מפת נזקי הנדל"ן הפוטנציאליים הארצית שעלתה במסגרת המחקר מסמנת חמש רמות של היקפי נזק מהרס נדל"ן, שעלול להתרחש ברדיוס של 25 ק"מ סביב כל נקודה בכל אזור, אם מוקד הרעש יהיה בה. מהמפה עולה שבכל גוש דן - חולון, בת ים, לוד, רמלה, ראשון ציון, הרצליה, רעננה והוד השרון - ערך הנדל"ן המצוי בסכנה נאמד ביותר מ־1.25 טריליון שקל. בתל אביב בלבד תעמוד למבחן שרידותם הפיזית של נכסים ששוויים המצרפי מסתכם היום ב־426 מיליארד שקל לערך. "גם אם ניקח רק את תל אביב ונניח כי ברעידת אדמה קשה יקרסו רק 10% מהנכסים, כבר תקציב כיסוי הנזק יעמוד על יותר מ־40 מיליארד שקל, וזה במדינה שהתקציב השנתי שלה נע סביב 350 מיליארד שקל", אומר דגני.

דגני, שביצע מחקר ראשון בהקשר זה כבר לפני כ־20 שנה עבור חברת הביטוח הסנה, אומר כי "כבר אז הבנתי שמדובר במצב שעשוי להפוך לשואה כלכלית לאומית. לכן אני חושב שהפתרון הוא העברת כספים שיוכלו לשמש גם את בנק ישראל. ברור לנו שאלה צריכים להיות סכומי עתק, התשלום מדי שנה לא חייב להיות גבוה מכיוון שיש צבירה על פני שנים".

"כספי עירבון"

לדברי דגני, "מדברים על ממוצע של רעידת אדמה קשה בארץ מדי 100 שנה, וזו תקופה שמספיקה להיערך כראוי. העברת הכספים תבטיח כי בעת רעידת אדמה קשה מאוד יעמוד לרשות המדינה סכום משמעותי שנצבר לאורך שנים לפיצוי הקורבנות ולשיקום האזורים שנפגעו ברעש, מבלי להזדקק להלוואות ממקורות חיצוניים או לפגוע חמורות בכלכלת המדינה. חשוב שסכומים גדולים מאוד יהיו בידי המדינה ויוכלו לייצר כספי עירבון ובטוחה למדינה". המחקר לא בדק את גיל המבנים או מבנים שכבר חוזקו, ולכן ייתכן שבערים מסוימות כגון מודיעין, שבה כל הבנייה היא חדשה, הפגיעה תהיה קטנה משמעותית מההערכה הראשונית.

גוש דן (ארכיון), צילום: גלעד קוולרציק גוש דן (ארכיון) | צילום: גלעד קוולרציק גוש דן (ארכיון), צילום: גלעד קוולרציק

ממשרד האוצר נמסר כי "הממשלה החליטה ב־29 באפריל 2011 על הקמת צוות בין־משרדי, בראשות החשבת הכללית במשרד האוצר, לבחינת ההיערכות הפיננסית והביטוחית של ישראל להתמודדות עם רעידת אדמה. הנושא נמצא בעיצומה של עבודת מטה מקיפה, ובמהלך השבועות הקרובים יובא להכרעת הממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות