אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סערה בבבילון: ממנה מנכ"לית חדשה ומקפיאה המיזוג עם איירון סורס צילום: יוסי צבקר

סערה בבבילון: ממנה מנכ"לית חדשה ומקפיאה המיזוג עם איירון סורס

סמנכ"לית הכספים שנית פאר-צפוני תחליף את אלון כרמלי, שהודיע היום על עזיבת התפקיד. במקביל דיווחה החברה על ירידה של 23% בהכנסות הרבעון השלישי ל-152 מיליון שקל; מוקדם יותר הודיעה כי חודש שיתוף הפעולה עם יאהו

11.11.2013, 12:40 | שי סלינס וניר צליק

שורה של חדשות דרמטיות ביצרנית סרגלי הכלים הישראלית, בבילון. בראשונה דיווחה החברה כי סמנכ"לית הכספים, שנית פאר-צפוני, תמונה למנכ"לית החברה במקומו של אלון כרמלי שימשיך לכהן כדירקטור בחברה.

דירקטוריון החברה מינה לתפקיד סמנכ"ל הכספים של החברה, במקומה של פאר-צפוני, את חי אביב, אשר שימש כחשב החברה בשלוש שנים האחרונות. "דירקטוריון החברה סמוך ובטוח כי פאר-צפוני תמשיך להוביל את החברה להישגים עסקיים ומודה לכרמלי על תקופת כהונתו בחברה", נכתב בהודעת הדירקטוריון.

הוקפא המיזוג עם איירון סורס

במקביל החברה דיווחה כי בשל בחינת השפעתם של אירועים שונים בתעשייה על השוק בכלל ובחינת השפעות של אירועים הנוגעים לבבילון בפרט, החברה ואיירון סורס ממשיכות לקיים דיאלוג שוטף ומבצעות הערכת מצב מחודשת, אולם לעת עתה אינן מנהלות משא ומתן בדבר עסקת המיזוג.

השיחות על המיזוג החלו לפני מספר חודשים, על רקע העובדה שבבילון נחשבת לאחת מחברות הורדות התוכנה החינמיות הגדולות בישראל עם שווי שוק של 1.26 מיליארד שקל (כ-400 מיליון דולר). איירון סורס נחשבת לגדולה ממנה ומכניסה לפי ההערכה כ-200-300 מיליון דולר בשנה, עם שווי שוק מוערך של 1.5 עד שני מיליארד דולר. המיזוג היה צפוי ליצור ענקית הורדות תוכנה חינמיות. איירון סורס היא חברה פרטית בבעלות קרן ההון סיכון כרמל ומייסדיה תומר בר זאב, האחים מילארד ותמיר כרמי ונחשבת לחברת הורדות התוכנה הגדולה בישראל.

 

חידוש ההסכם עם יאהו

מוקדם יותר הבוקר הודיעה בבילון כי ענקית החיפוש, יאהו,הודיעה כי החליטה להמשיך את שיתוף הפעולה בין החברות. בבילון דיווחה כי קיבלה אתמול בלילה הודעה מיאהו כי בעקבות פעולות פרואקטיביות שנקטה החברה לתיקון ליקויים, יאהו אינה מתכוונת להשהות או לבטל את ההסכם בינה לבין החברה.

קראו עוד בכלכליסט

בבילון הוסיפו כי החברה תפעיל מנגנוני ניטור נוספים על מנת למנוע הישנות של מקרים דומים בעתיד. כמו כן, בבילון  תחדש רכישת משתמשים חדשים באופן זהיר בתאום ובשקיפות מלאה עם יאהו.

אלון כרמלי
אלון כרמלי

המשבר בין החברות החל כאשר ביאהו טענו כי בידהם שני ממצאים שהעידו על התנהגות בעייתית מצד בבילון ושותפיה כלפי שותפים מסחריים אחרים ומשתמשים. הראשונה בהם מכונה Click Fraud - התקנה של רובוט וירטואלי שמייצר קליקים על גבי מודעות מה שמגדיל את ההכנסות לשותפותיה של בבילון במאות אלפי דולרים.

ההתנהגות הבעייתית השניה מכונה Ad Injection, והיא השתלת פרסומות לא מורשית באתרים. מדובר ככל הנראה בהתנהגויות בעייתיות של שותפים מסחריים של בבילון שנעשתה ככל הנראה מתחת לאפה ובלא ידיעתה, אך היא זו שנושאת באחריות להופעתן ולכן זו נקראה לספק הסברים בפני יאהו.

ממצאים אלה הכעיסו את מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו, שזימנה חלק מהנהלת החברה לפגישה. יאהו, שבבילון מפיצה את חלונית החיפוש שלה על גבי התוכנות שהיא מפיצה, עשויה להפגע מהתהליך הקושר אותה לפגיעה במפרסמים ובאתרי תוכן, נישמת אפה שלה.

מספר ימים לאחר ההודעה של יאהו, ספגה בבילון מכה קשה נוספת לאחר שיצרנית תוכנת התרגום וסרגלי הכלים, הודיעה כי החוזה עם גוגל - שצפוי להסתיים בסוף נובמבר - לא יחודש. בבילון הודיעה כי מקור המחלוקת בינה לבין גוגל הוא תלונות גולשים על חוויית השימוש בכרום - הדפדפן של גוגל - עם סרגל הכלים של בבילון.

 

דו"חות הרבעון השלישי

בתוך כך בבילון דיווחה על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של שנת 2013. הכנסות החברה הסתכמו ב-152 מיליון שקל, בהשוואה ל-198 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

התפלגות ההכנסות לרבעון על פי לקוחות עיקריים: כ-38% מההכנסות נבעו מיאהו, לעומת 32% ברבעון השני של 2013. כ-37% מההכנסות נבעו מגוגל, לעומת 83% ברבעון המקביל וכ-25% משותפים וממקורות הכנסה אחרים לעומת 17% בשנה שעברה.

הרווח הנקי הסתכם ברבעון ב-22 מיליון שקל - קיטון של 29% בהשוואה ל-31 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

אלון כרמלי, מנכ"ל בבילון היוצא, מסר כי "לפני כחצי שנה הודעתי לדירקטוריון החברה על רצוני לפרוש מתפקיד המנכ"ל, זאת לאחר שיימצא מחליף ראוי. הבוקר, לאחר שש שנים בתפקיד ועם בחירת הדירקטוריון בשנית פאר-צפוני, סמנכ"לית הכספים, למנכ"לית, מסרתי באופן רשמי את הודעת הפרישה מתפקיד המנכ"ל".

נעם לניר, יו"ר ובעל השליטה בבבילון, מסר כי "לפני שש שנים רכשתי את השליטה בחברת בבילון, וביחד עם אלון כרמלי, בנינו חברת אינטרנט עם מודל עסקי ששירת היטב את בעלי המניות לאורך השנים. אני מודה לאלון על היכולות וההירתמות למימוש החזון בתקופה בה כיהן כמנכ"ל, ורואה ערך גדול לבבילון בכך שבחר להמשיך וללוות את החברה כדירקטור. אני מאמין כי שנית פאר-צפוני, שמהווה כבר 4 שנים חלק מבבילון, תדע להוביל את בבילון היטב בחזרה לפסים יציבים של וודאות וצמיחה".

לניר, הוסיף כי "אנחנו מתמודדים כיום עם שינויים בסביבה העסקית ובוחנים את ההשלכות ואת חלופות הפעולה של החברה. המציאות החדשה מחייבת אותנו לבצע התאמות, הן בעבודה מול שותפינו ולקוחותינו, והן מבחינת צעדים בתוך בחברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות