אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים פשטה על עסקים באילת צילום: shutterstock

רשות המסים פשטה על עסקים באילת

בין השאר נתפס משלוח של טלפונים ניידים שהיה קטן משמעותית מהכמות שהוצהרה בחשבונית; בחברת הובלה סיפקו בגדים למרכז הארץ ובכך ניצלו לרעה את הפטור ממע"מ הניתן רק לתושבי העיר

12.11.2013, 12:24 | כתב כלכליסט
עשרות עובדי רשות המסים הדרימו בשבוע האחרון כדי לסייע במבצע אכיפה רחב היקף שערכו משרדי מס הכנסה ומשרדי מכס ומע"מ באילת בעיר, על מנת לוודא שחוק אזור הסחר החופשי - הפוטר ממע"מ את תושבי אילת והסביבה - אינו מנוצל לרעה, ונראה כי הביקורת הייתה במקום: נמצאו לא מעט עסקים אשר משתמשים בחוק על מנת לעשות לעצמם רווח "מהצד".

בפעילות לילית שנערכה על ידי חוקרי מכס ומע"מ באר שבע והדרום בנקודות הביקורת בכניסה וביציאה מן העיר, נתפס משלוח של טלפונים סלולריים שהיה קטן משמעותית מהכמות המיובאת שהוצהרה בחשבונית – דבר המעלה חשד כי בפועל, חלקה המשמעותי של הסחורה נמכר במחיר מלא ברחבי הארץ, ובכך בעל העסק גורף לכיסו את הפער הנובע מכך שלא שילם מע"מ על כלל הסחורה ולמעשה "מרוויח" 18% על חשבון ציבור משלם המסים.

מרכז קניות באילת, צילום: גדי קבלו מרכז קניות באילת | צילום: גדי קבלו מרכז קניות באילת, צילום: גדי קבלו

בחברת הובלה אחרת אפילו לא טרחו להסתיר את העבירה, ובכתב יד נרשם על החשבונית כי חלק מהבגדים כבר סופקו למספר חנויות אחרות במרכז הארץ. הסחורות בתפיסות הנ"ל הוחרמו, בין היתר גם מערכת ישיבה חדשה לסלון ומאות מוצרי קוסמטיקה, שיצאו מהעיר ללא תעודות או שטר מטען.

במקרה דומה אף נעצר ושוחרר בערבות בעל עסק למכירת מוצרי חשמל, על ידי חוקרי המכס, בחשד שהמלאי הנמוך של מקררים בעסק שלו מעיד על כך שמכר את רוב הסחורה מחוץ לעיר וניצל את הפטור לרעה, זאת נוסף על כך שלא הגיש דוחות למע"מ במשך תקופה ארוכה.

לא מוותרים על השכרת דירות

בהתאם להחלטת מנהל רשות המסים להגביר את האכיפה בתחום השכרת הדירות, מבקרי פקיד שומה אילת ערכו ביקורות רבות בתחום זה. לא מעט מהדירות המושכרות שלא דווחו, היו שייכות לתושבי חוץ, ונציגיהם הוזמנו להמשך טיפול. באחד מן המקרים, הגיעו המבקרים לווילה בעיר על סמך מידע מוקדם, וגילו כי מעל לבית הפרטי קיימות ארבע יחידות דיור המושכרות כשנתיים, כאשר הן הניבו לבעל הבית הכנסות של כ-120,000שקל לשנה עליהן מעולם לא דיווח.

במהלך ביקורת בעסק לאספקת מזון נתגלה כי בעל עסק קנה מזון למשפחתו ודרש את ההוצאה כאילו נעשתה במסגרת העסק. התיק הועבר להמשך טיפול שומתי ואם יתברר כי קיימים מקרים נוספים של דרישת הוצאות פרטיות, תישקל העברתו לחקירות. עם זאת, מתוך 293 ביקורות שנערכו בעסקים השונים, נמצאו רק 9.8% ליקויים ברישום הכנסות. בנוסף, הוזמנו לחקירה פלילית סרבנים – עוסקים שאינם משלמים מקדמות ו/או אינם מגישים דוחות שנתיים, הזמנה שבעקבותיה התייצבו כל הסרבנים לחקירה במשרדי מס הכנסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות