אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו על איראן: רוצה פתרון דיפלומטי, זה הסכם רע צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו על איראן: רוצה פתרון דיפלומטי, זה הסכם רע

רה"מ אמר בוועידה בת"א כי ההסכם המתגבש בז'נבה אינו טוב: "הוא מותיר בידי איראן את כל המתקנים והצנטריפוגות"

12.11.2013, 20:17 | ynet

בעיצומו של העימות הדיפלומטי מול ארצות הברית, כשברקע המשא ומתן סביב תוכנית הגרעין של איראן, נאם הערב (ג') בנימין נתניהו בוועידה בתל אביב והבהיר ש"ישראל מעדיפה פתרון דיפלומטי באיראן. כל אחד יעדיף את זה, אך אנו רוצים פתרון דיפלומטי אמיתי, שבאמת מנטרל את יכולותיה הגרעיניות. ההצעה שעלתה בז'נבה, כפי שאנו מבינים אותה, אינה עונה על זה. זה לא הסכם טוב".

הכור בבושהר, צילום: אי פי איי הכור בבושהר | צילום: אי פי איי הכור בבושהר, צילום: אי פי איי

נתניהו, שהשתתף בערב גאלה של "הוועידה הבינלאומית לתחליפי דלקים" בתל אביב, שבמסגרתו העניק את פרס ראש הממשלה לחדשנות עולמית בתחום תחליפי הנפט, אמר כי ההסכם שעליו דנו בז'נבה היה "מותיר בידי איראן את כל המתקנים והצנטריפוגות ומאפשר לה להמשיך בהעשרה ונותן לה זמן רב".

ראש הממשלה ציין כי בכל יום שחולף, הלחץ הכלכלי על איראן גובר. "אין סיבה למהר לעסקה רעה, צריך לנצל את הזמן בז'נבה להשיג עסקה טובה שתנטרל את יכולותיה הגרעיניות של איראן. הדד-ליין לכך הוא היום שזה יושג במלואו. אני יודע שאני מדבר לא רק בשם ישראל אלא בשם רבים אחרים שלא כולם מדברים, אך כולם חושבים ככה. זו המחויבות שלי".

בהתייחסו לנושא הדלק, נושא הוועידה, אמר ראש הממשלה: "המונופול על הדלק מגיע ממדינות באזור הזה. זה הייתה ונשארה סיבה לאי היציבות. זה איפשר למשטרים קיצוניים לממן טרור ועכשיו הם מחפשים לממן כך גם נשק לא קונבנציונאלי. מבחינה כלכלית, אי היכולת לגוון את השימוש בדלק הוביל למחירי אנרגיה גבוהים מאוד וזה מושך כלכלות למטה. זה פוגע במדינות מתפתחות, שנאלצות לשלם על קרטלי הדלק. מבחינה סביבתית זה הגביל את היכולת שלנו להגדיל את הסביבה הירוקה".

מאז סוף השבוע שעבר, אז עזב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי את המזרח התיכון ומיהר לשיחות בז'נבה, מתנהלת בתקשורת העולמית התנצחות בין נתניהו לבינו. בכמה הזדמנויות ביקר ראש הממשלה את ההסכם המתגבש לכאורה,

שיאפשר לאיראנים להתקרב לפצצה, ומנגד טען קרי שהמו"מ רחוק מסיום.

היבט נוסף בדו-קרב המילולי בא לידי ביטוי הבוקר במאמר המערכת של ה"ניו יורק טיימס", עיתון המזוהה עם הקו של ממשלו של ברק אובמה, הגדיר את נתניהו "מייצר היסטריה".

במאמר נכתב ש"היה נחמד אילו איראן השתכנעה לציית ולפרק את תוכנית הגרעין שלה כפי שנתניהו דורש, אבל לא סביר שזה יקרה. הממשל של הנשיא בוש הבן הציג דרישות דומות, סירב לנהל משא ומתן רציני, והתוצאה הייתה שהתוכנית האיראנית התקדמה יותר מאי פעם בעבר".

הוועידה שבמסגרתה נאם נתניהו מתקיימת בשיתוף קרן היסוד, משרד ראש הממשלה, משרד המדע ומשרד החוץ. בוועידה משתתפים אנשי ממשל, עסקים וכלכלנים מכל העולם, במטרה לבחון את תפקידה של ישראל כמרכז חדשנות בתחום תחליפי הדלק.

בינתיים הבית הלבן טוען שוב איראן היא זו שלא קיבלה הצעה של המעצמות בז'נבה. "המעצמות מאוחדות בהצעה והאיראנים לא קיבלו אותה. התקדמות חשובה נעשתה, השיחות רציניות, אבל יש פערים ונושאים שצריכים להתמודד אתם", אמר הדובר ג'יי קרני. "בתקשורת מתפרסמים נתונים לא נכונים על מה שקורה בשיחות. אני רוצה להזהיר כי יש ספקולציות על תנאים".

"פתרון דיפלומטי זוהי הדרך האחראית שהנשיא רוצה. האלטרנטיבה היא פעילות צבאית. הנשיא לא לוקח אותה מהשולחן אבל זו אחריות שלו לבדוק אם ניתן לפתור את הנושא בדרך של שלום", הוסיף קרני. הוא הדגיש כי "אם יושג הסכם, יש לו פוטנציאל להשיג את המטרה. אנחנו צריכים לבחון אם איראן רצינית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה