אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"חות חלשים לכיל: מתחילה בהכנות לרישום בוול סטריט צילם: אוראל כהן

דו"חות חלשים לכיל: מתחילה בהכנות לרישום בוול סטריט

הרווח הנקי ברבעון השלישי צנח ב-50% ל-196 מיליון דולר; גלעד אלפר, אקסלנס: "הרישום בוול סטריט - צעד ראשון בדרך ליציאה מישראל"

13.11.2013, 08:47 | שי סלינס

כילדווחה היום (ד') על תוצאות מאכזבות לרבעון השלישי על רקע הטלטלה בשוק האשלג העולמי: הכנסות החברה הסתכמו ב-1.45 מיליארד דולר, מול הכנסות של 1.76 מיליארד דולר ברבעון המקביל.

ירידה זו נבעה בעיקר מירידה במחירי המכירה אשר הביאה לקיטון במכירות של 124 מיליון דולר. מנגד, ירידה זו קוזזה בחלקה כתוצאה מהשפעת השינוי בשער החליפין של 31 מיליון דולר.  

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת מגזרי הפעילות חברת כיל דשנים רשמה את הירידה החדה ביותר במכירות מ-1.06 מיליארד דולר לפני שנה ל-780 מיליון דולר ברבעון שהסתיים בספטמבר. מכירות כיל דשנים מהוות 50% ממכירות החברה האם, כיל.

מכירות האשלג ברבעון הסתכמו ב-397 מיליון דולר, בהשוואה למכירות של 657 מיליון דולר לפני שנה. עם זאת, ייצור האשלג ברבעון השלישי דווקא עלה מ-1.16 מיליון טונה לפני שנה ל-1.27 מיליון טונה ברבעון השלישי של 2013.

 

בשורה התחתונה הרווח הנקי, בנטרול השפעת המס בגין שחרור רווחים כלואים ועדכון המיסים הנדחים בעקבות העלאת מס החברות, ירד ב-50% ל-196 מיליון דולר  ברבעון השלישי של 2013.

הרווח התפעולי הסתכם ב-222 מילון דולר, בהשוואה לרווח תפעולי של 483 מיליון דולר ברבעון המקביל. ירידה של כ-221 מיליון דולר בהשוואה לרבעון המקביל. 

תזרים המזומנים מפעילות שוטפת לרבעון השלישי הסתכם ב394 מיליון דולר, בהשוואה לתזרים של 716 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר הירידה בתזרים המזומנים מיוחסת על ידי החברה לירידה ברווח.  

מצבת העובדים עלתה ברבעון האחרון ב-373 עובדים בהשוואה לרבעון המקביל ל-12,272 עובדים. אתמול הודיעה כיל כי בכוונתה לפטר ולהוציא לפרישה מוקדמת כ-130 מעובדי מפעל רותם אמפרט. מספר העובדים ברותם אמפרט עומד כיום על כ-1,200. בכוונת החברה לקצץ גם בשכר העובדים. קיצוץ השכר צפוי להתבטא גם בשכר הבכירים.

הטלטלה בשוק האשלג החלה בסוף יולי, כאשר חברת אורלקלי, (Uralkali OJSC)  - יצרנית הדשנים הגדולה בעולם - הודיעה כי בכוונתה להפסיק למכור אשלג באמצעות חברת השיווק BPC הביילרוסית, ובמקום זאת, לבצע את המכירות באמצעות זרוע השיווק הישיר שלה. ההחלטה חיזקה את ההערכה בעולם כי מחירי האלשג יירדו אל מתחת למחיר של 300 דולר לטונה, בהשוואה למחיר הקודם סביב ה-400 דולר לטונה.

"צעד ראשון בדרך ליציאה מישראל"

בנוסף הודיעה דירקטוריון כיל על היערכות לקראת רישום של מניות החברה בבורסה בינלאומית גדולה בחו"ל שיאפשר גמישות לביצוע רכישות בעתיד. "דירקטוריון החברה  הנחה אתמול את ההנהלה להיערך לרישום כפול של מניותיה בבורסה בניו יורק", נכתב בדו"ח.  

גלעד אלפר אנליסט בכיר במאקסלנס, התייחס להודעה זו של כיל ואמר: "מדובר פה במהלך דרמטי לבורסה שלנו. כיל למעשה עושה צעד ראשון במסע ליציאה מהארץ, במה שנבע מהתעללות מצידה של המדינה".

"עם זאת, לדעתי הבחירה בניו יורק היא טעות. אין להם שם נכסים ועסקים. הרבה יותר הגיוני שהם ילכו לאירופה או למזרח הרחוק. כל מי שרוצה להשקיע בכיל משקיע בארץ ולכן בטווח הקרוב הם יתאכזבו. בשורה התחתונה, מדובר פה במסע של 15 שנים שמתחיל היום ומטרתו הסופית היא להוציא את כיל מישראל", הוסיף אלפר.

סטפן בורגס סטפן בורגס סטפן בורגס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות