אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של יאיר לפיד, מוטי קרן ושלום דומרני צילום: יוסי זמיר

חקר ביצועים: השבוע של יאיר לפיד, מוטי קרן ושלום דומרני

וגם: אורי יוגב כיבה את האור בחברת טכנולוגיות המים שלו, עובדי יאהו רותחים על המנכ"לית מריסה מאייר, המדינה מפריטה את גביית החובות שלה והרפורמה המגמגמת של אובמה עומדת למבחן

14.11.2013, 09:03 | כתבי כלכליסט

השר עושה, לא רק מדבר

אפשר להמשיך בתחביב הלאומי לחבוט בשר האוצר. בהחלט יש על מה: העיסוק המוגזם באיך זה נראה במקום במה זה באמת עושה, האמירות שנשמעות כמו חלק מקמפיין בחירות, העובדה ששום הוצאה באקסל המשפחתי שלי לא פחתה. אבל בשבועיים האחרונים עשה יאיר לפיד שני מהלכים שבעיניי ראויים לשבח. ראשית, הוא היחיד שהסכים לטפל במוסד המושחת של מינוי הדירקטורים בחברות הממשלתיות. גם אם זה לא מספיק, זה לא טריוויאלי. מדובר במוקד כוח פוליטי שלפיד החליט ללכת על הגחלים שלו בדרך לשינוי. שנית, בישורת האחרונה של גביית המס על הרווחים הכלואים לפיד עשה קווץ' כזה, שנתקע להרבה אנשים בגרון. אבל מה לעשות, שר אוצר צריך להביא כמה שיותר כסף לקופת המדינה. לא בעוד עשר שנים, עכשיו. אם בשביל זה הוא צריך לעשות קצת חנדלעך למנכ"ל כיל, זה בסדר גמור.

גולן פרידנפלד

יאיר לפיד, צילום: אוראל כהן יאיר לפיד | צילום: אוראל כהן יאיר לפיד, צילום: אוראל כהן

רטרו אשליה מתוקה

הביטלס הוציאו תקליט חדש. בוב דילן מארז חדש. יהורם גאון מפוצץ את היכל התרבות, שבוע אחרי שטום ג'ונס פוצץ את יד אליהו. 40 שנה למותו של בן־גוריון ונושא כליו שמעון פרס עדיין מאיים לרשת אותו. דן שילון מתאמץ לעורר מהומות עלובות סביב תוכניתו. כבר שלושה ימים אני מסתובב עם נוקיה 2730, מהסוג שדורש שלוש לחיצות כדי לסמס את האות ו' ועוד ארבע לחיצות כדי למצוא את הנקודה ולשלוח בטעות לפני השלמת המשפט. מאז שהאייפון שלי השמיד את עצמו, נדמה שהזמן הולך לאחור. לפחות יש לי הרבה יותר ממנו.

אמיר זיו

מגה למה דווקא

רשת מגה ממש התאמצה בשנים האחרונות להשניא את עצמה על הציבור. "איבדנו את הדרך", העיד השבוע אפילו מנכ"ל הרשת מוטי קרן. היא נתפסה כיקרה ביותר, הפסידה נתחי שוק בערים ובסניפים הגדולים שמחוץ להן והציגה דו"חות כספיים גרועים. קרן ניסה להילחם בזה: בשנה האחרונה הוא שינה את המבנה הארגוני של הרשת, החליף מאות מנהלים, החליף (שוב) את שם המותג של חנויות הרשת והכריז על הוזלה קבועה של 1,000 מוצרים בחנויות העירוניות. אלא שכמעט באותה הנשימה החליטה הרשת כי תווי השי שבידי הקונים יהיו שווים בחנויות מגה רק 90% מערכם הנקוב. ככה, מהיום למחר, בלי להודיע לאיש חוץ מלקופאיות. נראה כי מי שהתרגל לעצבן את לקוחותיו כבר לא יכול להיגמל מזה.

גבי קסלר

מוטי קרן, מנכ"ל מגה מוטי קרן, מנכ"ל מגה מוטי קרן, מנכ"ל מגה

יוגב ושני האזרחים כברירת מחדל

אורי יוגב כיבה השבוע את האור בחברת טכנולוגיות המים שלו, וויטווטר. אורי שני התפטר לפני חצי שנה מניהול פולאר השקעות בעיצומם של המגעים להסדר חוב עם נושי החברה. אורי יוגב עומד בינתיים בראש כל החברות הממשלתיות של מדינת ישראל, מהדואר ועד הרכבת, מהתעשייה האווירית עד הנמלים, ואמור להבטיח את ההבראה, ההצלחה וההפרטה שלהן. אורי שני מונה לאחרונה ליועץ (ללא שכר, יש לציין) לחברה הממשלתית החדשה לדיור, אחרי שמקורבו שר האוצר לא הצליח למנות אותו ליו"ר ולמנכ"ל החברה. המסקנה המתבקשת היא שהשירות הציבורי הוא לא מטרה או שליחות, הוא ברירת המחדל של מי שנכשל בשוק הפרטי. השאלה עכשיו היא כמה זה ישליך על המערכת כולה ועל איכות העבודה שלה.

נעמה סיקולר

יאהו מפטרת עובדים

עובדים ומנהלים ביאהו קצפו השבוע, בפורומים הפנימיים של החברה, על המנכ"לית מריסה מאייר. הם לא מחו רק על פיטורי 600 מחבריהם, אלא גם על השיטה: מדי רבעון נדרש כל מנהל ביאהו לדרג את עובדיו, מהגרועים לטובים, על בסיס עקומת הפעמון המפורסמת. לא פלא שמנהלים אוהבים את עקומת הפעמון - היא נוחה להבנה וגורמת להחלטות קשות, כמו פיטורים, להצטייר כמדעיות. בפועל מדובר בקשקוש: גם אם נניח שההתפלגות הנורמלית נשמרת בכל אגף ביאהו, הרי שממוצע הביצועים בכל מקום שונה, ואין סיבה שעובד ממוצע יפוטר רק כי הוא חלק ממחלקה חזקה. לא צריך תואר בסטטיסטיקה כדי להבין את זה, רק להקשיב למנהלים שנאלצו לתת ציונים נמוכים לעובדים סבירים לחלוטין. הכעס של עובדי יאהו צריך לגרום לפעמונים לצלצל גם בהנהלה הבכירה.

דור צח

מריסה מאייר, צילום: איי אף פי מריסה מאייר | צילום: איי אף פי מריסה מאייר, צילום: איי אף פי

גביית המסים אולי עדיף להפריט

משרד האוצר פרסם השבוע מודעה בעיתון, שכותרתה "מכרז פומבי למתן שירותים לטיפול בחובות חייבים למשרדי ממשלה". במילים אחרות, המדינה מפריטה את גביית החובות שלה, ומחפשת גופים פרטיים שיעשו את העבודה המלוכלכת הזאת. באותה הרוח, הנה הצעה: כדאי להפריט את רשות המסים. בשביל מה משה אשר צריך להעסיק כל כך הרבה עובדים בגביית מסים, אם ממילא בסוף הדבר היחיד שעוזר הוא חוק הרווחים הכלואים ו־70% בחבות המס? ויותר מכך: כדאי להפריט את רשות המסים ולהעביר אותה ישירות לידיהם של רואי החשבון שכיום משמשים את החברות הגדולות לתכנוני מס. אולי אז מישהו במדינה יצליח להבין איך לגבות מהחברות האלה מס ראוי, לטובת הציבור.

שאול אמסטרדמסקי

ביטוח הבריאות לא מתרומם

אחרי ההשבתה של שירותי הממשל, אחרי המשבר הפוליטי שסיכן את יציבותה הכלכלית של ארצות הברית, אחרי השקה חגיגית, תוכנית ביטוח הבריאות של הנשיא ברק אובמה עמדה השבוע למבחן ראשון. שישה שבועות אחרי שיצאה לדרך, עם יעד של 7 מיליון נרשמים עד האביב ו־22 מיליון בתוך כמה שנים, התברר שרק 40 אלף אמריקאים טרחו להצטרף. כך נראית כרגע גולת הכותרת של כהונתו השנייה של אובמה - כמבוכה גדולה. מבצעי המכירות הגדולים של החגים, לעומת זאת, יוקדמו השנה ביום. אתה יכול להביא את האמריקאי אל השוקת, אבל אתה לא יכול להכריח אותו להשקיע בבריאות שלו במקום בסיילים.

תמר טוניק

ברק אובמה , צילום: איי פי ברק אובמה | צילום: איי פי ברק אובמה , צילום: איי פי

דומרני מותג

"שמתם לב שדומרני תמיד מצולם עם חולצה של BOSS? מישהו שם בשיווק הביא וואחד הברקה", צייץ השבוע fastish, משתמש טוויטר שנון במיוחד. יכול להיות שמישהו משקיע מחשבה בשיווק של הכנופיה של שלום דומרני? סליחה, אמרתי כנופיה? התכוונתי ארגון פשע. סליחה, אמרתי פשע? התכוונתי ארגון יזמות לא חוקית. סליחה, אמרתי לא חוקית? התכוונתי ארגון יזמים שאם לא מצליחים להרשיע אותם בבית המשפט הם נקיים מכל רבב. ככה זה עובד פה.

אוריאל דסקל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות