אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מעלה הילוך: התערב במסחר במט"ח בהיקף של מאות מיליוני דולרים צילום: אוראל כהן

האוצר מעלה הילוך: התערב במסחר במט"ח בהיקף של מאות מיליוני דולרים

זאת במטרה לגדר חלק מהחוב הממשלתי במטבע החוץ ובמטרה להחליש את השקל. בשוק המט"ח: הדולר היציג ננעל ללא שינוי ב-3.53 שקלים

13.11.2013, 16:14 | שי סלינס

משרד האוצר התערב הבוקר באגרסיביות בשוק המט"ח ורכש מאות מיליוני דולרים. בתוך כך הדולר היציג נקבע ללא שינוי מהותי על 3.53 שקלים והיורו עלה ב-0.1% ל-4.74 שקלים. 

קראו עוד בכלכליסט

בכך ממשיכה יחידת ניהול החוב בחטיבה הפיננסית של אגף החשב הכללי לנצל את הירידות הבלתי פוסקות בשער הדולר מול השקל לצורך ביצוע עסקאות גידור של חלק מהחוב הממשלתי במטבע חוץ.

ההתערבות האחרונה של האוצר בשוק היתה לפני כשבוע כשהיחידה רכשה כ-75 מיליון דולר, בהמשך לעסקה בהיקף דומה שביצעה כשבוע לפני כן. במהלך החודשים האחרונים ביצעה כבר היחידה לניהול החוב עסקאות גידור בהיקף כולל של 750 מיליון דולר.

דולרים , צילום: רויטרס דולרים | צילום: רויטרס דולרים , צילום: רויטרס

בדרך זו מקטין למעשה האוצר את החשיפה שלו לשינויים עתידיים בשער החליפין של השקל, כחלק מהמטרות האסטרטגיות של יחידת ניהול החוב באגף החשב הכללי לצמצום החשיפה של תיק החוב הממשלתי לשינויים במטבע חוץ.

שיטת פעולה זו אינה חדשה ובשנת 2010 למשל ביצע החשב הכללי שתי פעולות גידור גדולות, אחת דולר-יורו והשנייה דולר-שקל, בסכום כולל של כ- 730 מיליון דולר. בסוף המחצית השנייה של 2013 הסתכם החוב החיצוני של ישראל בכ- 30 מיליארד דולר והווה כ- 16.4% מסך החוב הממשלתי הכולל. כ- 85% מסך החוב במטבע חוץ נקוב בדולרים, כ- 13% ממנו נקוב ביורו והיתרה במטבעות אחרים.

לעסקות הגידור שמבצע האוצר בשבועות האחרונים יש גם מטרה נוספת: לסייע לבנק ישראל להחליש את שער השקל מול המטבעות החשובים בעולם, במטרה לעזור ליצואנים. האוצר אומנם אינו מתערב ישירות במסחר במטבע חוץ, אולם עסקות הגידור שהוא מבצע מאלצות למעשה את הגופים שאיתם נעשות אותן עסקות לרכוש דולרים. פעולות אלה מגדילות את הביקושים למטבע חוץ ותורמות בכך להחלשת השקל.

 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות אמר כי התערבות מצד משרד האוצר בלמה הבוקר את המשך ייסוף השקל אל מתחת לרמת 3.52 שקלים וגררה להתחזקות הדולר מול השקל אל רמת 3.54 שקלים. האוצר ובנק ישראל נדרשים לפעול בהקדם כדי למנוע את המשך השחיקה ברווחיות הייצוא ועידוד הייבוא".

 

"ראוי היה כי בנק ישראל יפחית את שער ריבית השקל וירכוש מט"ח בהיקף משמעותי לצד יישום צעדים משלימים מצד משרד האוצר ובהם מיסוי הפעילות הספקולטיבית לטווח ארך בדומה למדיניות הנהוגה בפעילות לטווח קצר והרחבת מסלולי העידוד להשקעות הון בתעשייה. רק באמצעות העלאת הפריון לעובד ושמירת יציבות מחירים תימנע השחיקה ברווחיות וייעצר הסחף ותנועת מפעלים אל מחוץ לישראל", הוסיף פריימן.

 

יחידת החוב בחטיבה הפיננסית באגף החשב הכללי אישרה כי בוצעה הבוקר עסקת גידור במטבע חוץ. "העסקה בוצעה כחלק ממדיניות הגידור במטרה לצמצם את החשיפה של החוב הממשלתי לשינויים בשערי מטבע חוץ", נמסר מהאוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות