אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
Chegg הונפקה; אורן זאב והאחים ששון יחזיקו מניות בשווי 100 מיליון דולר

Chegg הונפקה; אורן זאב והאחים ששון יחזיקו מניות בשווי 100 מיליון דולר

החברה, שהוקמה כמתחרה לאמזון בזירת השאלת ספרי הלימוד, הפכה לספקית שירותים מקוונים לסטודנטים. היא הונפקה בבורסת ניו יורק לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר ונסחרת כעת במחיר 10 דולר למניה

13.11.2013, 19:17 | אסף גלעד

קבוצת משקיעים ישראלים בראשות אורן זאב צפויה להחזיק במניות בשווי של מעל 100 מיליון דולר, בעקבות תהליך התמחור המוצלח שקדם להנפקת פורטל הסטודנטים האמריקאי Chegg בבורסת ניו יורק.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת המשקיעים המכונה Moos מחזיקה ב-9.8% ממניות צ'ג שנסחרות החל מאחר הצהריים במחיר של 10 דולר למניה. היא כוללת את אורן זאב, איש אייפקס לשעבר וכיום משקיע פרטי סדרתי; אורי ששון מקרן פרימרה, אחיו שראם ששון, איש סקופוס לשעבר ומוהן גיאני, לשעבר מנכ"ל חטיבת המובייל של AT&T.

אורן זאב, צילום: John Todd אורן זאב | צילום: John Todd אורן זאב, צילום: John Todd

הארבעה משתייכים לקבוצת המשקיעים הראשונים בחברה עם הקמתה ב-2008. במקור השקיעו הארבעה סכום של 3.5 מיליון דולר, מתוך סבב שהיקפו 5 מיליון דולר, לפי שווי חברה של 17 מיליון דולר לפני הכסף בחודש יוני 2008, השקעה שהכפילה את שוויה ביותר מפי 30 מאז.  

תמחור מניית צ'ג הסתיים אתמול (ג') בצורה מוצלחת לאחר שהתברר שהביקוש למניית החברה הביא אותה למחיר של 12.5 דולר, זאת לאחר שהחברה ציפתה למכור מניות בטווח מחירים של 9.5-11.5 דולר בלבד. המשמעות היא שהחברה תגייס בבורסה של ניו יורק 187.5 מיליון דולר במהלך שיקנה לה שווי של 1.1 מיליארד דולר.

מספרי לימוד לשירותים מקוונים לסטודנט

צ'ג הוקמה כחברה להשאלת ספרי לימוד המתחרה באמזון ובבארנס אנד נובל, אך ממצבת את עצמה בשנים האחרונות כספקית שירותי אונליין לסטודנטים. לפי התשקיף שהגישה בחודש אוגוסט, צ'ג רחוקה מלהיות חברה רווחית. החברה אמנם הגדילה את מכירותיה ב-24% במהלך השנה האחרונה ל-213.3 מיליון דולר, אבל ההפסד הנקי שלה התרחב ל-49 מיליון דולר, כשהיא מגדילה את הוצאות השיווק והמו"פ שלה.

ואכן, בתחזיותיה היא לא צופה להיות רווחית בזמן הקרוב. צ'ג מצויה בעיצומו של שינוי במודל העסקי: מאתר להשאלה ורכישה של ספרי לימוד גשמיים ואלקטרוניים היא הופכת לפורטל שאלות ותשובות שמעסיק מומחים ומסייע בעזרה בשיעורי בית ומציע גם שירותים לאיתור מלגות כמו גם אפשרויות לימודים ולוחות מקוונים של מרצים וקורסים, כולל ציונים והערכות על כל אחד מהם.

אתר צ אתר צ'ג | צילום מסך: chegg.com אתר צ

את ההכנסות היא מקווה ליצור לא רק מהשאלות ושירותים משלימים, אלא גם ובעיקר משיתוף פעולה עם מותגים שמחפשים נגישות לשכבות גילאי 16-24. כיום, דולר אחד מכל חמישה דולר שהיא מכניסה, מגיע ממקורות שאינם קשורים להשאלת ספרים. הקהל של צ'ג כבר אינו מצומצם: בשנה שעברה ביקרו באתר של צ'ג חמישה מיליון לקוחות, 3.7 מיליון מהם הזמינו ספרים באמצעותה. עד כה חתמה צ'ג על מספר חוזי פרסום עם כ-17 חברות בהן אדובי, הולו, מיקרוסופט, ווריג'לי ואמריקן אקספרס.

במהלך השנה האחרונה השתמשו בשירתים של צ'ג 7 מיליון סטודנטים, עוד 1.2 מיליון השתמשו בו על גבי המובייל. להערכת החברה, 30% מתלמידי הקולג'ים בארה"ב גלשו בשירותיה. אחד מסימני ההצלחה שהציגה בתשקיף נגע ליכולתה לצמוח בנתח ההכנסות שלה משירותי אונליין ביחס לשירותי השכרת ספרים מודפסים. החברה הגדילה את שיעור ההכנסות שלה מהאונליין מ- 13% ל- 20% מאז תחילת השנה.

מרכז הפיתוח ברחובות, המנוהל על ידי שחף שקוף, מהווה את הגוף ההנדסי המרכזי של צ'ג ומפתח עבורה את פלטפורמת המובייל שלה ומחברת את המודל העסקי הישן של החברה: השאלת ספרי לימוד פיזים לסטודנטים, למודל העסקי החדש של הפצת ספרים וירטואלים לתוכנה הזמינה בכל טלפון, במודל המזכיר את הקינדל של אמזון.

צ'ג הוקמה ב-2007 על ידי שני סטודנטים, אוסמן ראשיד ואיוש פהומברה, שלמדו מינהל עסקים באוניברסיטת איווה וביקשו להעתיק את המודל של אמזון לעולם ספרי הלימוד. לאחר שמודל המכירה לא הצליח, עברו השניים למודל שמזכיר את של נטפליקס, שכלל אז השכרת סרטי DVD באמצעות שליח עד הבית.

הקשר הישראלי

צ'ג התחילה את דרכה בזכות משקיעים ישראלים. במאי 2008, לאחר סמסטר אחד של פעילות, פגש את מייסדי צ'ג המשקיע אורי ששון, איש קרן פרימרה שהחליט שלא להשקיע בחברה אבל סיפר עליה למשקיע הסדרתי אורן זאב, אז שותף בחברת ההשקעות פרמירה.

אוהד אדר פרסמן במשרדי צ אוהד אדר פרסמן במשרדי צ'ג | צילום: אוראל כהן אוהד אדר פרסמן במשרדי צ

זאב חיפש סיפור הצלחה חדש, אחרי שמכר את חברת הספרים הקוליים אודיבל לאמזון תמורת 300 מיליון דולר. לאחר מכן הוביל זאב יחד עם ששון, אחיו שראם ואיש העסקים מוהן גיאני השקעה של 3.5 מיליון דולר בסבב של קרוב לחמישה מיליון דולר, לפי שווי חברה של 17 מיליון דולר לפני הכסף ביוני 2008.

זאב, האחים ששון וגיאני השקיעו יחד במספר חברות עד שנת 2010 אז נפרדו כל אחד לדרך עצמאית כמשקיעים. עד אותה שנה השקיעו בארבע חברות, כולן נחשבות להשקעות מוצלחות. לצד צ'ג, השקיעה הקבוצה בוויביה שנמכרה לקונדואיט ב-45 מיליון דולר, קראמסטר, שנמכרה בעצמה לצ'ג ואינפולינקס, סטארט-אפ אמריקאי ששוויו מוערך כיום במאות מיליוני דולרים. קראמסטר פיתחה מערך סיוע מקוון בשיעורי בית והיא נמכרה לצ'ג ב-2010 תמורת מיליוני דולרים.

הקשר הישראלי של צ'ג נשמר גם כאשר זו רכשה בישראל את חברת הסטארט-אפ 3D3R של היזם אוהד אדר-פרסמן בשנת 2011 תמורת כ-1.1 מיליון דולר, רובן במניות של צ'ג ששוות כיום לפי ההערכה מיליוני דולרים.

המודל של החברה צבר הצלחה וגם עניין רב ממשקיעים בעמק הסיליקון ובהם גם קרן ההון סיכון קליינר פרקינס - אחת המשקיעות הראשונות בגוגל לצד סקויה. זו הובילה השקעה של 25 מיליון דולר לצד קרנות כגון פאונדיישן וגבריאל. כיום מחזיקה קליינר פרקינס בכ-15% ממניות החברה ונחשבת למשקיעה המוסדית הגדולה ביותר בה לצד קרן גבריאל (13.4%) וקרן אינסייט (7.6%). מנהלי החברה מחזיקים בכ-20% ממניות החברה, בהם המנכ"ל דן רוזנצוויג שמחזיק בכ-2% מהמניות.

צ'ג מעסיקה בעמק הסיליקון 600 עובדים ומעסיקה עוד מספר עובדים במרכז הפיתוח ברחובות, המתמקד בפיתוח מוצרי המובייל של החברה ובפרט באפליקציית ספרי הלימוד לאייפד של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות