אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר לביה"ח שיבא: אל תתנתקו מחברת החשמל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

משרד האוצר לביה"ח שיבא: אל תתנתקו מחברת החשמל

התוכנית של ביה"ח שיבא, הכוללת התנתקות מחברת החשמל ומעבר לספק פרטי, הוקפאה מלמעלה בצעד חריג. התוכנית היתה עשויה לחסוך 5 מיליון שקל בשנה, ובאוצר מנמקים את הקפאתה ברצון לשמור על האיתנות הפיננסית של חברת החשמל

17.11.2013, 06:59 | ליאור גוטמן

הרפורמה המתגבשת בחברת החשמל גורמת להתערבות חריגה וראשונה מסוגה של משרד האוצר: אגף החשבת הכללית שבמשרד האוצר הקפיא תוכנית של ביה"ח שיבא להתנתקות מחברת החשמל. מדובר בפרויקט שכבר עבר אישור מקדמי במשרד הבריאות, והנימוק להקפאה הוא ניסיון לשמור על האיתנות הפיננסית של חברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

ביה"ח שיבא (תל השומר) העביר בשבועות האחרונים תוכנית לצמצום הוצאות האנרגיה שלו, העומדות על כ־72 מיליון שקל בשנה. השלב הראשון בתכנית כלל התנתקות מחברת החשמל ומעבר לספק פרטי. המועמדות בהן התעניין ביה"ח היו תחנת הכוח בשליטת החברה לישראל (80%) שפועלת מיולי האחרון ומייצרת כ־440 מגה וואט, ותחנת הכוח של דוראד שעתידה לפעול מדצמבר ולייצר כ־800 מגה וואט. לטענת הנהלת ביה"ח, המעבר יוזיל את הוצאות החשמל ב־8% עד 10% לשנה.

אולם תוכניות לחוד ומעשים לחוד, והתוכנית הוקפאה לעת עתה באגף החשבת הכללית.

החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בויאנג החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו | צילום: עמית שאבי החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בויאנג

רכישת החשמל של שיבא היא רק הספתח לבדיקה מקיפה של תחום הייצור הפרטי בכללותו: ל"כלכליסט" נודע שהחשבת הכללית שבמשרד האוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, מתכוונת להביא את נושא רכישת החשמל בידי חברות ממשלתיות לדיון בפני ועדת יוגב לגיבוש רפורמה בחברת החשמל. בוועדה יבחנו האם נכון לצמצם את הכנסות החברה דווקא בתקופה בה מתגבשת בה רפורמה ארגונית. לחברת החשמל התחייבויות של כ־73 מיליארד שקל נכון לרבעון השני של 2013, היא סיימה את החציון הראשון של השנה בהפסד של 613 מיליון שקל ובירידה של כ־3.7% במכירות לעומת התקופה המקבילה ב־2012. באוצר מאמינים שרכישת חשמל פרטית בידי גופים ממשלתיים תחליש את חברת החשמל ומקווים לעכב את הביצוע עד גיבוש הרפורמה ב־2014. מדובר בהתערבות חריגה במשק החשמל הפרטי שרק החל לצמוח בשנה האחרונה, כזו שעלולה לאלץ את בעלי תחנות הכוח הפרטיות למכור רק לחברות פרטיות (יש לציין שכמה חברות ממשלתיות כבר הספיקו להתנתק מחברת החשמל - משרד הביטחון וחברת המים "מקורות" הם לקוחות תחנת הכוח הפרטית דוראד).

מנהל ביה"ח שיבא, פרופ מנהל ביה"ח שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין | צילום: אוראל כהן מנהל ביה"ח שיבא, פרופ

מנהל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין סירב להגיב, אך בתגובה רשמית משיבא נמסר לכלכליסט כי: "הבקשה שהגשנו למשרד החשבת הכללית באוצר להתקשר עם יצרן חשמל פרטי ולחסוך כ־5 מיליון שקל בשנה, נדחתה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות