אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפנסיה של עובדי המדינה צומחת בעוד 580 מיליון שקל צילום: אלכס קולומויסקי

הפנסיה של עובדי המדינה צומחת בעוד 580 מיליון שקל

גמלאי השוטרים והסוהרים זעמו על כך שאנשי הקבע קיבלו תוספת חד־פעמית גבוהה לפנסיה שלהם, והצליחו להגדיל את התוספת שהוקצתה להם. שר האוצר יגיש היום הצעה לשינוי חוק גמלאות שירות המדינה כדי להשלים את המהלך

17.11.2013, 08:19 | שאול אמסטרדמסקי

הממשלה צפויה לאשר היום הצעת חוק – שתובא מיד בהמשך לאישור הכנסת – שלפיה חלק מהפנסיונרים של המדינה, ובעיקר פנסיונרים של המשטרה ושירות בתי הסוהר שנמצאים בפנסיה תקציבית, יקבלו תוספות לפנסיה שלהם. העלות לתקציב המדינה תהיה 580 מיליון שקל בשנה. הסכום כבר שוריין בתקציב המדינה שאושר למטרה זו ולא מדובר בהעברה בין סעיפי תקציב שונים, אך המהלך דורש שינוי בחוק גמלאות שירות המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

מי שיביא את ההצעה הזו אל שולחן הממשלה יהיה לא אחר משר האוצר יאיר לפיד. ההצעה הזו תיצור מצב אבסורדי שבו ביד אחת משרד האוצר דורש ממשרד הביטחון להקטין את ההתחייבויות שלו לפנסיה התקציבית של אנשי הקבע, שתעלה למדינה 7 מיליארד שקל בשנה הבאה, וביד השנייה נותן לגמלאים בפנסיה תקציבית תוספות לפנסיה.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. עלות התוספת לפנסיה - 400 מיליון שקל, צילום: אלכס קולומויסקי מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. עלות התוספת לפנסיה - 400 מיליון שקל | צילום: אלכס קולומויסקי מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. עלות התוספת לפנסיה - 400 מיליון שקל, צילום: אלכס קולומויסקי

האבסורד הזה נוצר כתוצאה מהסכמי השכר שעליהם חתמה המדינה מול ההסתדרות בשנים 2011–2012, שניתנו עבור השחיקה בשכרם של עובדי המדינה החל משנת 2009. עובדי מדינה שפרשו לפני שהסכמי השכר נכנסו לתוקף לא נהנו מהתוספות האלה, ולכן גם הפנסיה התקציבית שלהם לא גדלה בהתאם.

כדי לפצות את אותם עובדים שפרשו התחייבה המדינה כלפי ההסתדרות שתיתן להם את תוספות השכר בעתיד, כתוספת לפנסיה. מדובר בפרקליטים, עובדי משרד החוץ, רופאים, עובדי שירות הכבאות ועובדי מדינה בדירוגים שונים (אקדמאים, הנדסאים וכדומה). על פי משרד האוצר, מדובר בכמה אלפי אנשים בודדים. עלות תוספות השכר לפנסיה התקציבית שלהם תהיה 180 מיליון שקל בשנה.

החלטה נוספת שצפויה לקבל היום הממשלה היא להגדיל את הפנסיה התקציבית של שוטרים וסוהרים. החלטה זו נובעת משורה של הסכמים שנחתמו בשנים 2009–2012, במסגרתם נותקה בהדרגה הפנסיה התקציבית של כלל עובדי המדינה, השוטרים והסוהרים ולבסוף גם של אנשי הקבע, מהשכר של עובדי המדינה בפועל. עד לאותו ניתוק, הפנסיה התקציבית של עובדי מדינה, שוטרים, סוהרים ואנשי קבע בפנסיה היתה עולה כל זמן שעובדי מדינה בהווה היו מקבלים תוספות שכר.

המדינה החליטה לנתק את הפנסיה התקציבית מהשכר בפועל, כדי להקטין את העלות שלה, ולהצמיד אותה למדד המחירים לצרכן (כמו שנהוג ביתר המשק). כפיצוי, המדינה נתנה תוספות חד פעמיות לעובדי המדינה, אנשי קבע, שוטרים וסוהרים שנמצאים כבר בפנסיה.

אנשי הקבע, שחתמו אחרונים מול משרד האוצר על ההסכם, קיבלו בונוס גבוה ב־50% מזה של השוטרים והסוהרים שבפנסיה תקציבית. אלה התרעמו, והמדינה הבטיחה להוסיף גם להם עוד 50%. זה מה שהממשלה צפויה לאשר היום, בעלות של 400 מיליון שקל (בפריסה לשנים 2014–2018).

הממשלה צריכה לשנות את חוק גמלאות שירות המדינה הקיים כדי להעניק לגמלאי המדינה בפנסיה תקציבית את התוספות האלה. הממשלה תבקש מהכנסת לקיים את הדיונים בהצעת החוק הזו מוקדם ככל האפשר ולקצר את הזמן עד הקריאה הראשונה במליאת הכנסת, ועד הקריאה השנייה והשלישית לאחר הדיון בוועדה המתאימה.

גורם במשרד האוצר הסביר אמש כי מדובר בהסכם משנת 2011 שתזכיר חוק בעניינו הופץ ביוני האחרון וכעת המשרד פועל להשלמתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
על שוטרים ושודדים, ועל יישור שיני ילדי אנשי הקבע
עוד שוד מזויין של הקופה הציבוריתבידי האוחזים בנשק: השוטרים, החיילים , עובדי הנמלים (נשק יום הדין " סגירת הנמלים"). כולם שודדים אותנו, הציבור הרחב, שהנשק היחיד שיש לו הוא קולו. הוא בקושי נשמע בהפגנות והוא הולך האיבוד אחרי הבחירותי. די, יישור שיני ילדי אנשי הקבע אינו יותר חשוב מטיפול בשיניים של ילדים שחיים מתחת לקו העוני. לזה קמה קול תרועה חלילה לא לפגוע בזה, אך על הילדים האחרים אף אחד לא מגן. די !!!!!!!
יונתן , דרום  |  17.11.13
1.
יפה לעובדי המדינה שמכניסים את היד לקופה עד הכתף
אחד מהשניים: או שבסוף לא יהיה כסף לתת לכולם והם לא יקבלו בפועל. או ששאר האזרחים יאכלו עוד יותר מרור כדי לשאת על גבם אחוזים בודדים מאוכלוסיית הקרובים לצלחת. וזה יהיה על המשך חשבון של כיתות גדולות וצפופות. המשך של מחסור במיטות אשפוז וכו'...
הציבור הנשדד  |  17.11.13