אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פיפ"א נגד מעורבות פוליטית בכדורגל" צילום: איי אף פי

"פיפ"א נגד מעורבות פוליטית בכדורגל"

עסקני הכדורגל בדרך כלל יורקים החוצה את הקלישאה על כך ש"כדורגל ופוליטיקה לא מתערבבים". אבל כסף הוא תמיד מערבל טוב

17.11.2013, 16:50 | אוריאל דסקל

ספרד שיחקה אמש משחק ידידות בגינאה המשוונית. למה אתם שואלים? כי הממשלה הספרדית מעוניינת לייצר קשר עם תאודורו אוביאנג נגאמה מבאסוגו, הדיקטטור של גינאה המשוונית, שעשירה במשאבים - בעיקר נפט, אך אזרחיה חיים בעוני ובפחד משלטון אכזרי. המדינה מוגדרת כ"מדינה קרימינלית" על ידי מומחים. אך מערכת היחסים בין ספרד לגינאה המשוונית שווה 850 מיליון יורו בשנה, על פי ההערכות, ולכן ההתאחדות לכדורגל הספרדית שלחה את הנבחרת שלה למשחק שם "ללא תשלום".

קראו עוד בכלכליסט

משחק הידידות הזה נערך במטרה "לכבס את התדמית" של הדיקטטורה האכזרית של אוביאנג. לפי "קואליציית האזרחים והערים של גינאה המשוונית": "הנבחרת הספרדית לא צריכה לעזור למשחקי הפרופגנדה המלוכלכת של משטר שמכתיב אונס, רצח ושוד של נפט".

"החדשות הטובות" מהמשחק הזה היו שהשחקנים הספרדים הודיעו להתאחדות הכדורגל הספרדית (RFEF) שהם לא ייצאו ל"מסע הופעות" במדינה האפריקאית. הם עזבו את המלון רק בשביל משחק הידידות והאימון שלפניו. הם סירבו להצטלם עם אוביאנג.

נבחרת ספרד בגינאה. יצאו מהמלון רק בשביל האימון והמשחק, צילום: רויטרס נבחרת ספרד בגינאה. יצאו מהמלון רק בשביל האימון והמשחק | צילום: רויטרס נבחרת ספרד בגינאה. יצאו מהמלון רק בשביל האימון והמשחק, צילום: רויטרס

סוף סוף כדורגלנים לא היו מוכנים להיות מנוצלים על ידי פוליטיקאים. אולי זה רק עניין של זמן עד שהם יביעו מחאה פרואקטיבית נגד הפרות זכויות האדם בקטאר? כן, בטח - קטאר משלמת לחלקם את המשכורות, ספק אם זה יקרה - אפילו אם זאהיר בלוני, שחקן כדורגל זוכה ליחס של עבד - הכדורגלנים עדיין לא אומרים דבר על קטאר.

הצביעות האמיתית בסיפור של גינאה המשוונית היא של עסקני הכדורגל. נשיא ה-RFEF, אנחל מריה ויאר אמר שהוא מכבד את רצון השחקנים לא להופיע לאירועים פוליטיים אבל כשנשאל למה בכלל נעשה הטיול המאורגן הזה לגינאה הוא ענה: "אתם רשאים לשאול מה שאתם רוצים, אבל אני חופשי לא לענות". לא ברור כמה כסף התאחדות הכדורגל הספרדית קיבלה מהמסע הזה לליבה של מדינה רצחנית אבל זה די ברור שכל העניין מומן על ידי ממשלות (כסף ציבורי) ושהוא משרת בעיקר פוליטיקאים ספרדים ודיקטטור אחד.

הצביעות של עסקני הספורט בולטת לעין. עסקני הכדורגל בדרך כלל יורקים החוצה את הקלישאה על כך ש"כדורגל ופוליטיקה לא מתערבבים" אבל כסף הוא תמיד מערבל טוב. כשזה נוח למנהלי הכדורגל לקחת כסף ציבורי ממדינה כזו או אחרת, פוליטיקאים ואפילו דיקטטורים מתקבלים לתוך הלב של התאחדויות הכדורגל והמועדונים.

עם זאת, כשפוליטיקאים רוצים לעשות רפורמה בגופי הכדורגל ולדחוף החוצה עסקני כדורגל מושחתים אז פתאום "פיפ"א נגד מעורבות פוליטית בכדורגל". זה קורה גם בישראל. להתאחדות לכדורגל מאוד נוח לקחת כסף מרשות השידור, מהטוטו ומהממשלה אבל כשהגופים הממשלתיים דרשו רפורמה, התפתחה מלחמת עולם בין כל הצדדים. הפתגם צריך להיות "פיפ"א נגד מעורבות פוליטית בכדורגל אלא אם כן הפוליטיקאים יעבירו כסף ולא ידרשו להילחם נגד שחיתות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות