אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנות: יצירות ברחובות העולם

אמנות: יצירות ברחובות העולם

פסל תרנגול בגובה חמישה מטרים בלונדון, עיבוד מודרני ל"דוד" של מיכלאנג'לו בברוקלין ותחנת מטרו שהיא יצירת אמנות בנאפולי. "כלכליסט" מציג חמש יצירות אמנות חדשות שאפשר לפגוש ברחוב

18.11.2013, 09:12 | יעל סובינסקי

יצירות האמנות שמפארות את רחובות הערים בחו"ל תורמות נדבך נוסף לחוויה התרבותית של התייר וגם הרבה תמונות לאלבום המשפחתי: הפסלים הצבעוניים בחזית מרכז פומפידו בפריז, פסל ישו הענקי בריו דה ז'נרו או גרפיטי של בנקסי בניו יורק. אך לצד האתרים המוכרים צצות מדי פעם עבודות חדשות. "כלכליסט" מציג יצירות חדשות שכדאי לראות.

נאפולי: תחנת מטרו בעיצוב קארים ראשיד

תחנת המטרו שליד האוניברסיטה של נאפולי זכתה לאחרונה למתיחת פנים שלא הותירה זכר למראה המוזנח שאפיין אותה קודם לכן. האמן והמעצב קארים ראשיד הפך אותה ליצירת אמנות המנותקת לחלוטין מהעיר המפויחת שבחוץ. החוויה מתחילה כבר במדרגות היורדות מהרחוב, שמעוטרות בדיוקנאות של דנטה, אבי הספרות והשירה באיטליה, ושל ביאטריס שהיתה המוזה שלו. גם הקירות, הרציפים והרצפה הם חלק מהיצירה הכוללת, והם מצוירים ונושאים קופסאות תאורה מעוטרות. עמודי התמיכה מפוסלים כפרופילים אנושיים, ומזכירים קצת את דארת' ויידר מ"מלחמת הכוכבים". במרכז התחנה ניצב פסל אלומיניום שפיסל ראשיד ב־2010, "סינפסות", שמדמה את העברת האותות מתא לתא במוח. פרויקט Metro Art, שעליו הופקדו אמנים ומעצבים בולטים, הפך את תחנות המטרו בעיר ליצירות מרהיבות ואת הנסיעה ברכת התחתית לאטרקציה בפני עצמה.

נאפולי. תחנת המטרו שעיצב קארים ראשיד נאפולי. תחנת המטרו שעיצב קארים ראשיד נאפולי. תחנת המטרו שעיצב קארים ראשיד

ניו יורק: פרשנות גיאומטרית למיכלאנג'לו

 

הפסל החדש של האמן הבריטי ניק הורנבי, שנחשף לאחרונה ב־Clumber corner, במפגש הרחובות וושינגטון ופרוספקט ברובע ברוקלין, נראה במבט ראשון כמשולש לבן המצביע כלפי מעלה.

ניו יורק. "Bird God Drone", ניק הורנבי ניו יורק. "Bird God Drone", ניק הורנבי ניו יורק. "Bird God Drone", ניק הורנבי

הפסל "Bird God Drone", המתנשא לגובה של כארבעה מטרים, הוא למעשה צללית של "דוד", פסלו המפורסם של מיכלאנג'לו. בעזרת תוכנת מחשב הומר הפסל בדיוק רב לצורה גיאומטרית, ונוצר מחדש כפסל מחומר סינתטי. המיוחד בפסל הוא שמכל זווית הוא נראה אחרת, בעיקר אם מסתכלים עליו מלמעלה מאחד הבניינים הסמוכים או מגשר ברוקלין. החלק השני של היצירה נמצא באינטרנט, ב־birdgoddrone.com, ומספק צילום עילי של הפסל.

המבורג: מיצג אור חוצה את העיר

בכל ערב, 90 דקות לאחר השקיעה, נשלחות שלוש אלומות אור ממוקדות ועוצמתיות, החוצות את העיר המבורג בגרמניה למשך 20 דקות בדיוק. האורות הללו הם חלק מהמיצב המינימליסטי "Crossing the Elbe" של האמן הבריטי אנתוני מק'קול, שמנסה לחבר בעזרת האור גם את החלקים המרוחקים והמוזנחים יותר של העיר, מעבר לנהר האלבה. מכל חלק בעיר, לא משנה קרבתו למרכז, ניתן להבחין באחת מקרני האור, אולם כדי לראות את שלושתן צריך לטפס על אחד המגדלים הגבוהים. המיצב יפעל עד אמצע מרץ.

המבורג. "Crossing The Elbe", מיצג אור של אנתוני מק המבורג. "Crossing The Elbe", מיצג אור של אנתוני מק'קול המבורג. "Crossing The Elbe", מיצג אור של אנתוני מק

לונדון: תרנגול בכיכר טרפלגר

מעל כיכר טרפלגר בלונדון מתנשא לאחרונה הפסל "Hahn/Cock" - תרנגול כחול שגובהו 4.7 מטרים של האמנית הגרמנייה קתרינה פריטש. הנוכחות הבולטת של תרנגול באתר כה מרכזי בבירת בריטניה מפתיעה במיוחד, מאחר שהתרנגול נחשב לסמל צרפתי למהדרין בעוד הכיכר עצמה מסמלת את הניצחון הבריטי על קיסר צרפת, נפוליאון. מאז הוצב בכיכר התרנגול הפך אטרקציה למבוגרים ולילדים כאחד, והוא יישאר על כנו עד לחורף הבא. הפסל הוצב על מסד בפינה הצפון מערבית של הכיכר, שהיה ריק במשך שנים רבות, עד שב־1999 הוצב עליו פסל של האמן העכשווי מארק קווין. מאז ועד היום מתחלפים הפסלים על המסד הזה מדי שנה או שנתיים, ובכל פעם מתחרים הרבה אמנים על הזכות להציג את יצירתם במקום הנחשק.

לונדון. "Hahn/Cock, קתרינה פריטש לונדון. "Hahn/Cock, קתרינה פריטש לונדון. "Hahn/Cock, קתרינה פריטש

טורונטו: יצירה בהשראת פסלי המואי מאיי הפסחא

לפני כמה שבועות הסתיימה בטורונטו שבקנדה הצבת יצירתו החדשה של האמן הניו־יורקי, יליד שוויץ, אולף ברונינג - הראשונה שהוא יצר למרחב הציבורי. העיר מעודדת באחרונה את האמנות ברחובותיה, בשאיפה להפוך אותם לגלריה נגישה גם עבור אלה שמתעניינים פחות באמנות. היצירה של ברונינג, "Guardians", המוצבת מול בית מס' 85 ברחוב איסט ליברטי, היא קבוצה של פסלים אבסטרקטיים בעבודת יד מאלומיניום, ברונזה ומתכת, שגובה כל אחד מהם 5–6 מטרים. ברונינג שאב את ההשראה ליצירה מפסלי האבן המפורסמים של איי הפסחא, המואי.

טורונטו. "Guardians", אולף ברונינג טורונטו. "Guardians", אולף ברונינג טורונטו. "Guardians", אולף ברונינג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות