אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל הקדמת הזרמת הגז מתמר - חברת החשמל תצמצם את רכש הגז הנוזלי צילום: אלבטרוס

בגלל הקדמת הזרמת הגז מתמר - חברת החשמל תצמצם את רכש הגז הנוזלי

הנהלת חברת החשמל תמליץ לדירקטוריון לצאת במכרז חדש ובהיקף של חצי כמות מהמכרז המקורי, זאת בגלל שמצוף הגז הנוזלי משמש כערוץ גיבוי למערכת ההולכה של מאגר "תמר"

18.11.2013, 08:42 | ליאור גוטמן

הנהלת חברת החשמל תמליץ לדירקטוריון החברה לבטל מכרז ישן לרכישת גז נוזלי. המכרז המקורי לרכישת גז נוזלי יצא לדרכו לפני כחצי שנה בתקופה בה לא היה ברור באם הזרמת הגז הטבעי ממאגר "תמר" לתחנות הכוח של חברת החשמל תתייצב ותפעל ללא בעיות כבר בקיץ האחרון, מה שהוליד אפשרות גיבוי בדמות רכישת גז נוזלי שיוזרם למערכת באמצעות המצוף שהקימה נתג"ז (נתיבי גז) הממשלתית מול חופי חדרה. מנכ"ל החברה אלי גליקמן אף העריך שהגז הנוזלי יוכל לשרת לא רק את חברת החשמל אלא גם לקוחות אחרים.

קידוח תמר, צילום: אלבטרוס קידוח תמר | צילום: אלבטרוס קידוח תמר, צילום: אלבטרוס

בפועל, הזרמת הגז ממאגר "תמר" החלה במרץ ונמשכת עד היום ללא בעיות. מאחר ותחנות הכוח הפרטיות שצורכות אף הן גז ממאגר "תמר" החלו לעבוד באיחור יחסי, חברת החשמל נהנתה מאספקת גז שוטפת ובלעדית ברבעון השני של 2013. התוצאה: הצורך ברכישת כמות גדולה של גז נוזלי, שמחירו יקר כמעט פי 4 מגז טבעי (כ-20 דולר ליחידת אנרגית גז נוזלי לעומת כ-5.4 דולר ליחידת גז טבעי) התייתר. יצוין שבשל העלויות הגבוהות של גז נוזלי כל רכישה שלו עלולה להשפיע לרעה ולייקר את תעריף החשמל.

לפיכך, הנהלת חברת החשמל תמליץ לדירקטוריון לבטל את המכרז המקורי ולצאת במכרז חדש לתחילת 2014 ובהיקף של חצי כמות מהמכרז המקורי. הנימוק: מצוף הגז הנוזלי משמש כערוץ גיבוי למערכת ההולכה של מאגר "תמר", והוא מופעל במקרה של חוסר (שלא קיים כרגע) או כשל מתמשך (שלא קרה עד היום). מאחר ומדובר בערוץ גיבוי הפעלתו אינה תלויה מזג אוויר כך שקיים שיקול האם להשתמש בו בחורף או להשבית אותו בקיץ וביחס לטמפרטורות ששוררות בחוץ ולכן, מאחר ומדובר בערוץ גיבוי קיים צורך לשמור אותו פעיל לאורך כל חודשי השנה. מחברת החשמל אישרו את הפרטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות