אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות טובות לכיל: המיליארדר הרוסי פרוחורוב רוכש 33% מאורלקלי

חדשות טובות לכיל: המיליארדר הרוסי פרוחורוב רוכש 33% מאורלקלי

המכירה תבוצע לפי שווי של 20 מיליארד דולר לאורלקלי. בעקבות העסקה גוברים הסיכויים לאיחוד מחדש של קרטל האשלג הרוסי - עניין אשר יעלה את מחירי האשלג בעולם; מניית אורלקלי קופצת ב-8% בבורסה בלונדון, כיל עולה ב-3.5% בת"א

18.11.2013, 09:50 | שי סלינס
אשלג אשלג אשלג

חברת אונקסים (Onexim) של המיליארדר הרוסי, מיכאל פרוחורוב, חתמה על הסכם עם סולימן קרימוב, לפיו תרכוש את חלקו (33%) ביצרנית האשלג הגדולה בעולם, אורלקלי. חלקו של פרוקורוב באורלקלי, עשוי אף לגדול ל-38% בעקבות כוונת אורלקלי לבטל 12.4% מהמניות המוחזקים על ידי ממשלת בלרוס.

קראו עוד בכלכליסט

מכירה זו עשויה לסיים מחלוקת בין רוסיה ובלרוס, שפרצה באוגוסט האחרון בעקבות החלטתה של אורלקלי לנטוש את הקרטל המשותף, שהיה אחראי על 40% מייצוא האשלג העולמי. מבלרוס דרשו להחליף את הבעלים של החברה כתנאי מוקדם להתפייסות. "ככל שקרימוב ימהר למכור כך עדיף לאורלקלי, מכיוון שהחברה זקוקה לוודאות מסוימת עבור העתיד", טוענת אלנה סחנובה, אנליסטית ב-VTB קפיטל.

 

מדובר בחדשות טובות לכיל, שכן לפי ההערכות אם אכן תשולם העסקה למכירת השליטה באורלקלי, גוברים הסיכויים לאיחוד מחדש של הקרטל - עניין אשר יעלה את מחירי האשלג בעולם. 

עד פירוק הקרטל המשותף, מחיר האשלג העולמי הושפע לאו דווקא מהביקוש הישיר לכימיקלים, אלא משום שהענף כולו נשלט על ידי שני קרטלי ענק מרכזיים: הקרטל הרוסי BPC והקרטל הקנדי־אמריקאי CANPOTEX שבו חברות פוטאש, מוזאיק ואגריום.

פירוק הקרטל הרוסי תפס את כיל בנקודת זמן רגישה ביותר: ועדת ששינסקי השנייה שאמורה, בין היתר, לדון בהיקף התמלוגים העתידי של כיל, עם כוונה למסות רווחי יתר. מניית כיל צנחה במצטבר ב־30% בעקבות כינוסה של הוועדה, אולם מאז התאוששה יחד עם מניות חברות אשלג אחרות בעקבות שינויים בשליטה באורלקלי ומאבק ממשלת רוסיה.

פרוחורוב, המדורג חמישי ברשימת עשירי רוסיה, מכר לפני כחצי שנה את אחזקתו במפיקת הזהב הגדולה במדינה, פוליוס גולד אינטרנשיונל, תמורת 3.6 מיליארד דולר, זאת כחלק ממאמציו לגוון את השקעותיו. מלבד עסקיו הרבים ברוסיה, פרוחורוב הוא גם הבעלים של קבוצת הכדורסל ברוקלין נטס (לשעבר ניו ג'רזי).

כיל דווחה לפני מספר ימים על תוצאות מאכזבות לרבעון השלישי של 2013 על רקע הטלטלה בשוק האשלג העולמי: הכנסות החברה הסתכמו ב-1.45 מיליארד דולר, מול הכנסות של 1.76 מיליארד דולר ברבעון המקביל. ירידה זו נבעה בעיקר מירידה במחירי המכירה אשר הביאה לקיטון במכירות של 124 מיליון דולר. מנגד, ירידה זו קוזזה בחלקה כתוצאה מהשפעת השינוי בשער החליפין של 31 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות