אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיליון או דולר? כמה שילמה ג.יפית על מניות ערוץ 10 צילום: צביקה טישלר

מיליון או דולר? כמה שילמה ג.יפית על מניות ערוץ 10

לדברי אנשי לאודר, יפית גרינברג שילמה תשלום סמלי של דולר אחד בלבד על מניות הערוץ. מטעם ג.יפית טוענים כי היא שילמה מיליוני דולרים עבורן

18.11.2013, 11:39 | אופיר דור

בעולם התקשורת נדהמו אתמול לשמוע על העסקה למכירת מניות ערוץ 10 בין רון לאודר לאשת העסקים יפית גרינברג (ג. יפית). שאלה מרכזית שמעסיקה את הצדדים מאז היוודע העסקה היא לגבי היכולת של גרינברג לממן את הפעילות של ערוץ 10 ולגבי הסכום ששילמה על קניית מניות הערוץ.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע מגורמים המקורבים ללאודר כי המיליארדר היהודי-אמריקאי ימכור את מניותיו בערוץ 10 (30%) לפרסומאית הישראלית תמורת סכום סמלי של דולר אחד בלבד ובתמורה להתחייבותה להשקיע בערוץ.

אולם מטעמה של גרינברג טוענים כי מידע זה אינו נכון והיא שילמה מיליוני דולרים עבור הערוץ בנוסף להסכמה לגבי הזרמה עתידית של כסף לערוץ. מקורבי גרינברג טוענים כי לבעלי המניות האחרים בערוץ יש זכות ראשונית לרכישת מניות לאודר ואם אכן היה מדובר בעסקה בסכום סמלי של דולר - הם היו ממשים את הזכות הזאת.

רון לאודר. ברשימת עשירי פורבס, צילום: עמית שעל רון לאודר. ברשימת עשירי פורבס | צילום: עמית שעל רון לאודר. ברשימת עשירי פורבס, צילום: עמית שעל

הונו של לאודר הוערך על ידי המגזין פורבס ב-3.7 מיליארד דולר והוא דורג נכון ל-2013 במקום ה-130 מבין האמריקאים העשירים בעולם. לאודר הוציא לא מעט כסף מכיסו כדי לממן את ערוץ 10 במהלך העשור שהוא מושקע בו. על פי הערכות, השקיע לאודר כ-130 מיליון שקל בערוץ רק בשנה האחרונה ומאז כניסתו העביר אליו 500-400 מיליון שקל.

משקיעה גם בנדל"ן

 

יכולותיה הכלכליות של גרינברג אינן ידועות כיוון שהיא מחזיקה בעסקים פרטיים, אך ניתן לשער שהיא נמצאת בליגה אחרת מלאודר. גרינברג מחזיקה ב-75% ממשרד הפרסום ג.יפית (בשותפות עם עופרה מיתר) ומחזיקה ביחד עם בנה אייל גרינברג ב-60% מ-g group - קבוצת תקשורת העוסקת בפרסום, יחסי ציבור, דיגיטל, הפקות וקידום מכירות. הקבוצה מעסיקה כ-80 עובדים.

כמו כן שמה של גרינברג נקשר למעורבות בפרויקטי נדל"ן והיא רכשה למשל כ-22% בפרויקט המגורים היוקרתי אנטוקולסקי באוהאוס בוטיק בתל אביב תמורת השקעה של 14.7 מיליון שקל.

ג. יפית, צילום: אוראל כהן ג. יפית | צילום: אוראל כהן ג. יפית, צילום: אוראל כהן

ההחלטה של לאודר למכור את מניותיו בערוץ נבעה מתוך הבנה שהתגבשה אצלו כי בשלב הזה נכון יותר שהערוץ יובל על ידי שותף ישראלי שמכיר את עולם הטלוויזיה המסחרית בישראל. ההחלטה הושפעה מהמשבר הנוכחי שבו נמצא ערוץ 10 בכל הנוגע לקבלת הרישיון שיאפשר לו להמשיך לשדר לאחר 2015.

ערוץ 10 צריך להגיש עד סוף השנה את הבקשה לקבלת רישיון, אך כדי לעשות זאת עליו להוכיח ש-51% ממניותיו מוחזקות על ידי אזרחים ישראלים המתגוררים בארץ. שני בעלי מניות של הערוץ - יוסי מימן (46%) וארנון מילצ'ן (24%) עומדים בקריטריון זה, אך לאודר לא. אלא שמילצ'ן לא שיתף פעולה עד כה עם ההליך לקבלת הרישיון והציב את הערוץ בבעיה קשה. עם כניסתה של גרינברג להשקעה בערוץ בעיה זאת נפתרת.

דואגים לחופש העיתונאי

העסקה בין לאודר לגרינברג כבר מעוררת דאגה בקרב עובדי הערוץ. ועד עובדי ערוץ 10 וארגון העיתונאים קיימו אמש ישיבת היערכות בהולה, בעקבות ההודעה על כניסת משקיעה מענף הפרסום וההכרזות שיוחסו לה על ״תכנית התייעלות״ ועל ״מודל עסקי חדש״.

בפגישה הוסכם כי באחריות ועד העובדים להבטיח שלוש מטרות כתנאי לשיתוף פעולה עם המהלך: שמירת החופש העיתונאי בחברה כשהוא נקי מלחצים מסחריים, פרסומיים ופוליטיים; עמידה על יישומו של ההסכם הקיבוצי ככתבו וכלשונו - לרבות ביטול הפחתת השכר ופתיחת קרנות השתלמות נוספות בחודש ינואר הקרוב; וכן קיומם של מקורות כספיים ברורים שישמשו את המשקיעה להזרמת הון וביצור חוסנה הכלכלי של החברה.

״מי שמעוניין לרכוש מניות בערוץ חייב להבין שהנכס העיקרי בו הוא מאות עובדים מסורים, שלהם יש להבטיח חופש עיתונאי ובסיס מימון איתן״ - ציינו חברי הועד וארגון העיתונאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות