אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וול סטריט: דאו ג'ונס התאושש בסיום וסגר בשיא שנתי; פייסבוק איבדה 6.5% צילום: בלומברג

וול סטריט: דאו ג'ונס התאושש בסיום וסגר בשיא שנתי; פייסבוק איבדה 6.5%

דאו ג'ונס עלה ב-0.1% לאחר ירידות בעקבות דברי המשקיע קארל אייקן שהביע חשש מ"נפילה גדולה" בשוק; נאסד"ק ירד ב-0.9% ו-S&P 500 איבד 0.4%; הנפט בשפל של כחצי שנה

18.11.2013, 23:06 | ערן סוקול

המסחר בוול סטריט ננעל הלילה (ב') במגמה שלילית בעיקרו לאחר שהמשקיע קארל אייקן הביע חשש מ"נפילה גדולה" בשוק. אייקן גם אמר כי רווחי החברות מתעתעים ומושפעים יותר מהריבית הנמוכה מאשר מביצועי ההנהלות, והוא נזהר בכל הקשור להשקעה במניות. דאו ג'ונס כבר חצה במהלך המסחר לראשונה את רף ה-16 אלף נקודות, אך העליות בו נמחקו, ולקראת הסיום הוא עלה שוב במקצת והגיע לשיא סגירה שנתי חדש. הנאסד"ק הושפע מירידה של 6.5% במניית פייסבוק.

עוד ברקע למסחר: התבטאותו של צ'ארלס פלוסר, נשיא הפד של פילדלפיה, שאמר כי הבנק המרכזי צריך לסיים את רכישות האג"ח. במקביל אמר ויליאם דאדלי, נשיא הפד של ניו יורק, כי "יש סימנים שהכלכלה האמריקאית מתחזקת".

בתוך כך, הזהב ירד ב-1.2% - ירידה ראשונה לאחר שלושה ימי מסחר - לרמה של 1,272.3 דולר לאונקיה. הנפט נחלש ב-0.9% לרמה של 93 דולר לחבית. מדובר ברמה הנמוכה ביותר של הזהב השחור מאז ה-31.5. פרט להתבטאויות נגד המשך תוכנית הרכישות של הפד, המסחר בנפט הושפע גם מעלייה בייצוא בסעודיה וההמשך המתוכנן של המו"מ בין המעצמות ואיראן.

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

לעומת דאדלי, אמר סאם בולארד, כלכלן בוולס פארגו, כי "נראה שאנחנו הולכים לקראת רבעון רביעי חלש יותר. הביקושים במגזר הפרטי דורכים במקום, אמון הצרכנים עדיין נמוך בראיה היסטורית והאבטלה נותרת בשיעור של מעל 7%, זה מייצר צרכנות זהירה".

סימנים מוקדמים של זהירות צרכנית ניכרים בסקר גאלופ שהצביע בשבוע שעבר על כך שהאמריקאים מתכננים להוציא פחות על מתנות לחג המולד השנה ממה שהוציאו בשנת 2012. רשת וול מארט הקטינה את תחזית המכירות שלה ל-2014 לאחר תוצאות רבעון שלישי מאכזבות במקצת.

"זה ייגמר כמו שכל בועה נגמרת, בינתיים רצוי לנצל את המומנט", אמר אלעד שמש האסטרטג הראשי של Colmex בית השקעות, "השווקים ממשיכים להיות המקור האטרקטיבי ביותר עבור הכסף הזול, הזורם אל השווקים הגלובליים. מדד ה-S&P 500 עשוי לחצות את רמת ה-1,900 נקודות במידה שקובעי המדיניות המוניטארית ימשיכו להציג ביטחון מלא בהמשך תכנית הרכישות ויתעלמו ממצב השווקים האמיתי. ברור מעבר לכל ספק, כי כאשר אופק זה ייקטע, השווקים יגיבו באלימות, וזה יהיה הרגע לממש רווחים ולעבור לחוף מבטחים".

המסחר בבורסות המובילות באירופה ננעל בעליות שערים, זאת לאחר פתיחת מסחר בטירטוריה השלילית, בהתאם לחוזים העתידיים בוול סטריט, אולם לקראת הצהריים, התהפכה המגמה בחוזים העתידיים וכן באירופה. הפוטסי 100 בלונדון ננעל בעלייה של 0.5%, הדאקס הגרמני עלה ב0.6%, הקאק בפריז הוסיף 0.7% והבורסה של מילנו קפצה ב-2.1%.

המסחר בבורסות אסיה ננעל היום במגמה חיובית עם עליות חדות בבורסות של סין, שהגיבו בזינוק לרפורמות שהציג השלטון לאחר התכנסות הנהגת המפלגה הקומוניסטית בשבוע שעבר. המסמך הרשמי שהציג את הרפורמות פורסם בשישי בערב לאחר המסחר, כך שרק היום מגיעה תגובת השווקים לתוכנו. ניקיי ביפן ננעל ללא שינוי מהותי, האנג סנג קפץ ב-2.7% והבורסה בשנגחאי הוסיפה 2.9% לערכה.

וול סטריט, צילום: בלומברג וול סטריט | צילום: בלומברג וול סטריט, צילום: בלומברג

מניות במרכז

ניצחון ראשון לסוני (SNE) בגלגולה האחרון של מלחמת קונסולות המשחק: הפלייסטיישן 4, שהושקה ביום ו' האחרון, נמכרה ביותר ממיליון עותקים תוך 24 שעות בלבד בארה"ב ובקנדה. כך, לפי נתונים שחשפה סוני אמש. החברה מתכננת להגיע ל-5 מיליון מכירות עד סוף מרץ 2014. בנוסף, טענה סוני שצברה מיליון הזמנות לרכישה מוקדמת.

גוגל(GOOG) ומיקרוסופט (MSFT) משתפות פעולה במלחמה נגד הפצת תוכן פדופילי ברשת. החברות הקימו צוות של 200 איש שפעל בשלושת החודשים האחרונים כדי לאתר ולמחוק תוצאות חיפוש שמציגות פדופיליה. יו"ר גוגל, אריק שמידט, כתב מאמר לדיילי מייל הבריטי ובו סיפר על ירידה של 20% בשיעור חיפוש תכני הפדופיליה מאז החל הפרויקט לפעול. מיקרוסופט תרמה למאמץ המשותף את טכנולוגיית זיהוי ופענוח התמונות שלה וגוגל הוסיפה טכנולוגיית זיהוי ותיוג אוטומטי של סרטונים. בנוסף, החלה לחסום השלמת מחרוזות חיפוש אשר כוללות מונחים שנמצאים בשימוש פדופילים.

למרות מאמצי החברות, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שהחל להוביל קמפיין ממשלתי בנושא לפני ארבעה חודשים, טען שזה לא מספיק; הוא שוקל לכפות על חברות הטכנולוגיה מדיניות מחמירה יותר באמצעות חקיקה, במידה שיתברר כי פעילות הפדופילים ברשת נמשכת גם תחת המדיניות החדשה. קמרון דרש ששורה של מונחי חיפוש שמצביעים באופן חד משמעי, לדבריו, על כוונה למצוא חומר פדופילי, ייחסמו לחלוטין.

מניית פוטאש(POT) מרכזת עניין מאחר וחברת אונקסים (Onexim) של המיליארדר הרוסי, מיכאל פרוחורוב, חתמה על הסכם עם סולימן קרימוב, לפיו תרכוש את חלקו (33%) ביצרנית האשלג הגדולה בעולם, אורלקלי. חלקו של פרוקורוב באורלקלי, עשוי אף לגדול ל-38% בעקבות כוונת אורלקלי לבטל 12.4% מהמניות המוחזקים על ידי ממשלת בלארוס. מכירה זו עשויה לסיים מחלוקת בין רוסיה ובלארוס, שפרצה באוגוסט האחרון בעקבות החלטתה של אורלקלי לנטוש את הקרטל המשותף, שהיה אחראי על 40% מייצוא האשלג העולמי.

סדרת מכשירי הגלקסי של סמסונג פוגעת במאמצי השיווק, במוניטין ובפעילות העסקית של אפל - כך העיד במהלך סוף השבוע פיל שילר סמנכ"ל השיווק של יצרנית האייפונים והאייפדים, בעדות שנחשבת על ידי מומחים רבים בתעשייה כחלשה ואף "מתבכיינת". את הדברים הוא אמר בפני בית המשפט הפדרלי בדרום קליפורניה, כחלק מהתביעה המתמשכת של אפל כנגד סמסונג על הפרת פטנטים. “כעת, הרבה יותר קשה לנו ליצור ביקוש למכשירים שלנו, ואנשים מטילים ספק בחדשנות ובכישורי העיצוב שלנו, באופן שלא נהגו לעשות בעבר", אמר שילר.

חברת EMC טוענת כי חברות הקבלן הממשלתיות זקוקות להבהרות בנוגע לתקציב. זאת לאחר שמכירות חלשות מהמצופה מצד הממשלה ברבעון השלישי, גרמו לכך שיצרנית מערכות האחסון הגדולה בעולם, קיצצה את תחזית המכירות וההכנסות עבור השנה כולה. "חוסר הוודאות מקשה עלינו לחזות את מצב העסקים, בייחוד כשיש סקטור חשוב שמקרטע מנקודת מבט תקציבית", טען סמנכ"ל הכספים דיוויד גולדן, "זה חלק מהאווירה העולמית כרגע, כולם מושפעים מכך במידה מסוימת".

ישראליות במרכז

המשקיע האגדי, ג'ורג' סורוס, רכש מניות טבע(TEVA) בהיקף של 136 מיליון דולר. סורוס רכש את המניות במהלך הרבעון השלישי של 2013 באמצעות קרן ההשקעות הפרטית שלו.

מזור רובוטיקה (MZOR) דיווחה על תוצאותיה לרבעון השלישי של השנה, עם הכנסות של 3.1 מיליון דולר, לעומת 4.1 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההכנסות בארצות הברית ירדו ל-2.3 מיליון דולר לעומת 3.3 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההפסד של מזור הסתכם ב-3.5 מיליון דולר לעומת כ-200 אלף דולר ברבעון המקביל.

אלוט תקשורת(ALLT) ספקית בינלאומית מובילה של פתרונות אופטימיזציה ופתרונות מחוללי הכנסות עבור מפעילי תקשורת קווית וסלולרית וספקי שירותי ענן, הודיעה היום על קבלת הזמנה ממפעיל תקשורת סלולרית, ל-Allot ClearSee - פתרון ניתוח ה-Big-Data אשר הושק לאחרונה. Allot ClearSee מנתח נתונים מרשת המפעיל הסלולרי הנוגעים ליישומים, מנויים, מכשירי קצה ואיכות חוויית המשתמש, וממיר אותם לבינה העסקית הנדרשת להגדלת שיעור הרווחיות משירותים ולשיפור חוויית המנוי ושביעות רצונו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות