אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגה מי? "אין כל מו"מ לרכישת מגה ואין לנו עניין בה" צילום: אוראל כהן

מגה מי? "אין כל מו"מ לרכישת מגה ואין לנו עניין בה"

בקרן האמריקאית Catterton Partners טוענים כי "הפגישה האחרונה עם דודי ויסמן נערכה במאי". לאחר הפרסומים על המו"מ, זינקה אתמול מניית רבוע כחול ב־11.5%

19.11.2013, 07:49 | נורית קדוש ורן אברמסון

"אמנם היתה פגישה בין מרק דוד ביסמוט, שותף בקרן Catterton Partners, לבין דודי ויסמן בחודש מאי, אך מאז לא התקיימו בינהם שיחות נוספות. לא מתקיים כל משא ומתן בין הקרן לבין רבוע כחול ואין כל עניין מצד הקרן בחברה". כך אמרו אתמול ל"כלכליסט" בקרן האמריקאית.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול נרשם זינוק חד בשיעור של 11.5% בשוויה של אלון רבוע כחול, יום לאחר הפרסומים בתקשורת על משא ומתן המתנהל בין רבוע כחול לקרן Catterton Partners, להכנסת משקיע במגה. הפרסומים בכלי התקשורת אודות המשא ומתן למכירת הרשת לא זכו לתגובה רשמית של החברה, שאף לא הוציאה כל דיווח לבורסה בנושא. זאת למרות שעליות חדות פחות בשווי מניות, מביאות לפניה מיידית לחברה מטעם הרשות לניירות ערך, שמבקשת להוציא דיווח באשר לסיבה שהביאה לזינוק. אלון רבוע כחולהיא חברה דואלית, ונסחרת הן בבורסה בניו יורק (NYSE) משנת 1996 והן בבורסה בתל אביב החל מנובמבר 2000 וככזאת חלים עליה כללי גילוי פחות מחמירים.

בדיקת "כלכליסט" משרטטת את התהליך שעברה מניית החברה בשנה החולפת, שבה חרף הקשיים בהן נתקלה מגה, עלה שווי השוק של החברה האם ב־88% ל־1.1 מיליארד שקל.

מוורמברנד ועד קרן

 

השנים האחרונות לא היו קלות, בלשון המעטה, לרשתות המזון של רבוע כחול. היחלשות המותג שהיה עד לפני כעשור למותג הישראלי החזק ביותר בעולם השיווק, נבעה מסיבות רבות, הקשורות הן לאובדן הפעילות במגזר החרדי בשל החרם שהוטל על הרשת בעקבות רכישת רשת AMPM והן לקושי להתמודד עם התעצמותה הפתאומית של שופרסל בעקבות רכישת קלאבמרקט והחרפת התחרות מצד הרשתות הפרטיות. בעת ההחלטה לסיים את הקדנציה של המנכ"ל זאב וורמברנד בדיוק היום לפני שנה, עמד שווייה של אלון רבוע כחול על 586 מיליון שקל. המהלך התרחש ימים ספורים לפני פרסום הדו"חות לרבעון השלישי, אשר הציגו צעדים ראשונים במהלכי התייעלות בתחום המזון ונתונים לפיהם בניכוי הסניפים שבכוונתה למכור, תציג הרשת עלייה ברווח התפעולי. הצפי החיובי לעתידה של החברה בידיו של המנכ"ל הנכנס מוטי קרן, הוביל לזינוק בשוויה של רבוע כחול, שהגיע בסוף נובמבר 2012 ל־662 מיליון שקל. השווי נותר דומה במהלך כחודש, צנח לקראת סופו ל־580 מיליון שקל, אך חזר לרמה של 616 מיליון שקל.

באותו זמן הודיעה החברה כי בעל השליטה דודי ויסמן מימש אופציה להמיר מניות שהיו בידו בדור אלון למניות אלון רבוע כחול והרוויח מהשינוי 1.06%. הדיווח חשף כי ייתכן שאלון רבוע כחול שווה יותר. למחרת הוסיפה המניה 6% וביום שאחרי 5% נוספים ושווי החברה עלה ל־646 מיליון שקל. עלייה הדרגתית מרשימה עד לשווי של למעלה מ־900 מיליון שקל רשמה מניית החברה במהלך אפריל, בהמשך לפרסום המלצה של אנליסטית IBI, רו"ח דורין פלס, על מחיר יעד 17.5 שקל למניית רבוע כחול שנסחרה ב־12.1 שקל. אלא שכבר ביוני ירד שווייה של החברה חזרה לכ־790 מיליון שקל.

המשא ומתן למכירת רבוע כחול המתנהל עם קרן Catterton Partners אשר חזר לכותרות השבוע, החל כבר לפני כמה חודשים ונחשף בחודש יולי האחרון ב"כלכליסט". גם במקרה הזה לא מסרה אלון רבוע כחול תגובה רשמית לפרסום. שוויה של החברה זינק עוד באותו יום ב־7.4% והמשיך לעלות באותו שבוע ב־4.5% נוספים לשיא של 960 מליון שקל, בדומה לשווי בו נסחרת החברה היום. שבוע לאחר מכן פורסמו הדו"חות הכספיים ושווי החברה ירד ל־837 מיליון שקל. בשבוע הבא יפורסמו הדו"חות של אלון רבוע כחול לרבעון השלישי של 2013 ומעניין יהיה לבחון כיצד הם ישפיעו על שווי השוק של החברה.

דודי ויסמן, בעלי מגה. "אנו נוהגים לפי כל כללי הדיווח", צילום: אוראל כהן דודי ויסמן, בעלי מגה. "אנו נוהגים לפי כל כללי הדיווח" | צילום: אוראל כהן דודי ויסמן, בעלי מגה. "אנו נוהגים לפי כל כללי הדיווח", צילום: אוראל כהן

 

קרן יציג את YOU

 

היום, שנה אחרי שמונה לתפקיד מנכ"ל מגה קמעונאות, יציג קרן את רשת הדיסקאונט החדשה YOU, שכפי שנחשף ב"כלכליסט", תחליף את רשת מגה בול שהושקה לפני כחמש שנים. למרות שקרן חותם בימים אלה שנה בקבוצת אלון רבוע כחול, מדובר במהלך המשמעותי הראשון פרי יוזמתו, אשר קדם לו לפני כשלושה שבועות מהלך להוזלת מחירי אלף מוצרים ברשת העירונית מגה בעיר.

מאלון רבוע כחול נמסר בתגובה: "הפרסומים השונים בכלי בתקשורת לא יצאו מטעם החברה. אלון רבוע כחול היא חברה ציבורית ונוהגת על פי כל כללי הדיווח החלים עליה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות