אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת האיתור ממליצה למנות את שי ניצן לתפקיד פרקליט המדינה צילום: אלכס קולמיוסקי

ועדת האיתור ממליצה למנות את שי ניצן לתפקיד פרקליט המדינה

יש מחליף ללדור: המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שהיה כל העת המועמד המוביל לתפקיד, נבחר על ידי ועדת האיתור. הוועדה, שבראשה עמד וינשטיין, העדיפה את ניצן על פני השופטים זמיר וסגל והמשנה לפרקליט המדינה לשעבר למברגר

19.11.2013, 06:41 | אביאל מגנזי, ynet

שי ניצן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לתפקידים מיוחדים כיום, מונה לתפקיד פרקליט המדינה ויחליף את משה לדור, שיסיים את כהונתו בחודש הבא. ניצן, שהיה כל העת המועמד המוביל לתפקיד, נבחר ברוב קולות על ידי ועדת האיתור, שראיינה אתמול (יום ב') גם את שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב אבי זמיר, המשנה לפרקליט המדינה לשעבר יהושע למברגר ושופט בית המשפט המחוזי בירושלים צבי סגל. פרופ' אריאל בנדור, נציג האקדמיה בוועדה, סבר גם הוא שניצן הוא מועמד ראוי למשרה, אך העדיף את מועמדותו של למברגר.

בראש ועדת האיתור שבחרה את ניצן לתפקיד פרקליט המדינה החדש עמד היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. בוועדה היו חברים גם נציב שירות המדינה משה דיין, מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקופף, נציג האקדמיה פרופ' אריאל בנדור ועו"ד רחל תורן, נציגת הציבור.

שי ניצן. גבר על יתר המועמדים, צילום: עמית שעל שי ניצן. גבר על יתר המועמדים | צילום: עמית שעל שי ניצן. גבר על יתר המועמדים, צילום: עמית שעל

במשרד המשפטים בירכו על בחירת ועדת האיתור ובירכו על הדיון הממושך שערכו חבריה. הדיון החל אתמול בשעה 17:00 והתארך עד לשעה 2:00 בלילה והראיונות עם המועמדים התארכו מאוד, ורק בסביבות חצות הסתיימו הראיונות. גורמים בכירים במשרד טענו כי "הקמפיין שנוהל כדי להשפיע על וועדת האיתור, כאילו שהתוצאה ידועה מראש וכי ניצן הינו המועמד המועדף על וינשטיין היה ספין מכוער, שגרם לכעס בקרב חברי הוועדה". היועץ וינשטיין עצמו פנה לחברי הוועדה ואמר שאיננו מוכן להיות מושפע "מגורמים שמנסים להלך על הוועדה אימים דרך התקשורת".

"שכנע ביכולתו להניע שינויים בפרקליטות"

בחירת הוועדה היא למעשה רק המלצה לשרת המשפטים, ציפי לבני, שכעת צפויה להציג את מועמדותו של ניצן לממשלה. לרוב מתקבלים המינויים ללא הפרעה אך לאור הכעס בקרב גורמי ימין, שמתנגדים למינויו של ניצן, יתכן שיהיה ניסיון להפיל את המינוי בממשלה. אם המינוי יאושר כשורה, ניצן יחליף את לדור בחודש הבא.

ועדת האיתור החליטה ברוב קולות להמליץ לשרת המשפטים ציפי לבני למנות את ניצן לתפקיד פרקליט המדינה ה-11. בהחלטתה, קבעה רוב חברי הוועדה כי ניצן הוא המועמד המתאים ביותר לתפקיד לאור אתגריה ומשימותיה של הפרקליטות בשנים הקרובות. פרופ' אריאל בנדור, אף שסבר גם הוא ששי ניצן הוא מועמד ראוי למשרה, העדיף את מועמדותו של המשנה לשעבר לפרקליט המדינה, עורך הדין יהושע למברגר.

בהודעת הוועדה נכתב כי "תפקיד פרקליט המדינה מחייב מנהיגות ואוטוריטה מקצועית, בקיאות וניסיון מקצועי, בעיקר בתחומי המשפט הפלילי והמינהלי-חוקתי, מנהיגות מערכתית ויכולת ניהול, ארגון והנעת המערכת, יכולת לעבודת צוות, היכרות טובה עם המערכת וכמובן יושר ויושרה. בסופו של תהליך, לאחר שבחנה את מועמדותם של הארבעה שהופיעו בפניה, סברה הוועדה כי עורך הדין ניצן בלט בהופעתו בפניה". לפי הוועדה "ניצן שכנע בדבר יכולתו להניע תהליכים ושינויים בפרקליטות, והרשים בהמלצות המקצועיות והאישיות יוצאות הדופן מגורמים בני סמכא בעולם המשפט".

התמחה אצל ברק, היה העוזר של ביניש

ניצן (53), נשוי ואב לחמישה, נולד וגדל בירושלים. הוא למד בישיבה התיכונית נתיב מאיר ואחרי השירות הצבאי נרשם לחוג למשפטים באוניברסיטה העברית. לאחר שסיים את לימודיו בהצטיינות הוא התמחה אצל המשנה לנשיא בית המשפט העליון דאז, ולימים נשיא העליון, פרופ' אהרן ברק.

גם את התואר השני במשפטים סיים ניצן בהצטיינות, ולאחר תקופה קצרה במגזר הפרטי החל את דרכו הציבורית בפרקליטות המדינה, בתחילה כעוזר של דורית ביניש, אז פרקליטת המדינה ולימים נשיאת בית המשפט העליון. בהמשך שובץ במחלקת הבג"צים ושם נדרש לראשונה להגן על עמדות המדינה. לאחר מכן מונה לאחראי על התיקים הביטחוניים בפרקליטות.

בין היתר ייצג ניצן את המדינה בעתירה נגד החיסולים הממוקדים בשטחים, עתירה שנדחתה לבסוף, ובעתירה נגד שיטות החקירה של שב"כ, שבסופה הוגבלו החקירות. ב-2004 מונה ניצן למשנה לפרקליטת המדינה לתפקידים מיוחדים, תפקיד שבו העמיק בתחומי ייצוג המדינה בנושאי ביטחון. בין השאר ייצג את המדינה בפרשת בן זיגייר, והיה זה שאישר את כליאתו בבידוד. לפני כשנתיים הוא מונה לתפקידו הנוכחי, המשנה ליועץ המשפטי לתפקידים מיוחדים, שבמסגרתו אף הוא תמך בעמדת היועץ וינשטיין כי יש לסגור את התיק העיקרי נגד השר ליברמן, בתיק חברות הקש.

המתנגדים למינויו של ניצן, טענו שמשפטן מבריק ככל שיהיה, הוא פרקליט שמעולם לא ניהל תיק פלילי ושהוא חסר ניסיון ניהולי. המצדדים בניצן טענו שניסיונו העשיר בפרקליטות הביא אותו במגעים עם כל סוגי התיקים, ושגם אם לא ניהל תיק פלילי משלב ההוכחות הוא רכש את היכולת וידע ובזכות כישוריו יוכל למלא את התפקיד באופן הטוב ביותר.

עורך הדין שי ניצן עלה לכותרות בעיקר על רקע אחריותו על אכיפת החוק כלפי יהודים ביהודה ושומרון ואכיפת עבירות הסתה. אנשי ימין קיצוני מתחו עליו ביקורת חריפה וטענו כי הוא רודף את ציבור המתנחלים ואת אנשי הימין. הפגנות רבות התקיימו ליד ביתו וברשת אף הופץ סרטון שקורא לרצוח אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות