אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גביית דמי הניהול הנוספים בגופי הפנסיה תוגבל ל־0.15% בשנה צילום: אבי אוחיון, לע"מ

גביית דמי הניהול הנוספים בגופי הפנסיה תוגבל ל־0.15% בשנה

בהמשך ל"חשיפת כלכליסט", המפקחת על הביטוח תגביל את דמי הניהול על רכישת קרנות נאמנות ותעודות סל, ותאסור לחלוטין לגלגל על עמיתים דמי ניהול על רכישת תעודות סל על מדדים בישראל

20.11.2013, 08:41 | רחלי בינדמן

המפקחת על הביטוח במשרד האוצר דורית סלינגר פרסמה אתמול טיוטת תקנות שיגבילו את כפל דמי הניהול שגובים גופי הפנסיה מעמיתים אשר רוכשים לתיקים הפנסיוניים מוצרים כמו קרנות נאמנות ותעודות סל.

התוכנית של סלינגר להגביל את כפל דמי הניהול נחשפה שלשום ב"כלכליסט", לצד הגילוי כי תוספת דמי הניהול שסופגים העמיתים על רכישות של גופי הפנסיה של קרנות ותעודות סל עומדת על 620 מיליון שקל בשנה.

דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח, צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח | צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח, צילום: אבי אוחיון, לע"מ

סלינגר מתכננת להגביל את כפל דמי הניהול באמצעות הגבלת היקף ההוצאות הישירות (דמי הניהול הנוספים) שגופי הפנסיה יכולים לגלגל על העמיתים ל־ 0.15%מהיקף הנכסים המנוהלים של כל גוף בשנה. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי ממוצע ההוצאות הנוספות בקרב גופי הפנסיה עומד כיום על מעט יותר מ־0.15%, אך נמצא במגמת עלייה שנתית על רקע הסטת כספי הפנסיה להשקעות בחו"ל.

סלינגר מבקשת אם כן לשמר את המצב הקיים, ולמנוע המשך הגדלת גלגול השקעות כספי הפנסיה לגופים חיצוניים - מנהלי קרנות נאמנות ותעודות סל - על חשבון הלקוח.

התוצאה הצפויה של המהלך, ביחס לגופים ששיעור ההוצאות הישירות שלהם גבוה יותר, תהיה ככל הנראה מכירה של קרנות נאמנות וקרנות פרייבט אקוויטי, לטובת רכישת תעודות סל שגובות דמי ניהול נמוכים יותר.

מנהלי ההשקעות קיבלו באכזבה את הטיוטה בטענה כי היא תפגע בניהול ההשקעות, שכן השקעה בקרנות נאמנות זרות וקרנות השקעה מייצרת ערך מוסף לתיק ומביאה אותו להביא תשואה עודפת למרות דמי הניהול הנוספים. התקנה, לטענתם, תביא לבינוניות של תיק הפנסיה שיושקע בחו"ל בעיקר בתעודות סל. עם זאת, גופים כמו אלטשולר שחם וילין לפידות השיגו בשנים האחרונות את התשואות הגבוהות בשוק הגמל, אף שנמנעו מרכישת קרנות נאמנות ותעודות סל וביצעו רק השקעות עצמאיות ופרטניות של ני"ע.

סלינגר קובעת בנוסף כי תיאסר כליל גביית דמי ניהול על רכישת תעודות סל על מדדים בישראל. בשנה וחצי האחרונות הותר לגופי הפנסיה לגלגל דמי ניהול נוספים על הלקוחות של תעודות סל שהם רוכשים על מדדים בישראל בשיעור שלא יעלה על 0.1%. עבור תעודות הסל הישראליות מדובר במכה קשה, כיוון שסביר שיסרבו להוריד את דמי הניהול ל־0% והן צפויות להילחם במהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות