אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ת"א 25 שוב שבר שיא; אפריקה נפלה ב-7%, קמטק זינקה ב-28% צילום: עמית שעל

ת"א 25 שוב שבר שיא; אפריקה נפלה ב-7%, קמטק זינקה ב-28%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 ננעלו בעלייה של0.6% על רקע הסכם המעצמות עם איראן; קמטק דיווחה: השמועות על הצעת רכש אינן נכונות. דסק"ש עלתה ב-5.6% לקראת המיזוג עם כור. בבילון צללה ב-7.2% לאחר דוחות סומוטו. מחזור המסחר - 764 מיליון שקל בלבד

24.11.2013, 16:38 | מיקי גרינפלד

בורסת ת"א ננעלה היום (א') בעליות ומדד ת"א 25 שוב טיפס לרמת שיא של 1,352.96 נקודות. כל זאת במחזור מסחר נמוך במיוחד של 764 מיליון שקל ועל רקע הסכם המעצמות עם אירן. עוד ברקע, המשך שבירת השיאים בוול סטריט בשישי האחרון והמשך עונת דו"חות הרבעון השלישי בת"א.

השבוע יפורסמו תוצאות הבנקים הגדולים - פועלים, לאומי, דיסקונט ובינלאומי - ארבעתם יפרסמו את דו"חותיהם ביום רביעי.

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

לאחר עשור של מחלוקת ובתום דיונים ארוכים שנמשכו למעלה מהמתוכנן הודיעו הלילה שרי החוץ של שש המעצמות - ארצות הברית, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה - כי הצליחו להגיע להסכם הביניים עם איראן בנוגע לתוכנית הגרעין שלה.

"הפעילים בשווקים בארץ ובעולם רואים בהסדר הסורי ובהסדר האיראני בצוותא עם המו"מ עם הפלסטינאים סמן חיובי ולא מתרשמים מן אזהרות הממשלה בנדון. תעיד על תפישה זו מחירי המניות הגואים, מחיר הנפט היורד, פרמיית הסיכון המדינית המתכווצת ועוד. השכונה בה מתגוררת ישראל נחשבת שנים לשכונה בעייתית במיוחד, אולם דומה כי המשקיעים מעדיפים את חוקי הוועד החדשים של השכונה על החוקים הישנים אשר פתרו חילוקי דעות בעימותים צבאיים", אמר היום יניב פגוט, אסטרטג ראשי בקבוצת איילון. 

מדד S&P 500 סגר בניו יורק שבוע שביעי רצוף של עליות. בסיכום שבועי עלה S&P ב-0.4%, דאו ג'ונס עלה ב-0.7%, נאסד"ק סגר שבוע עם עלייה קלה של 0.1%.  

שיא הנעילה שרשם דאו ג'ונס ביום שישי היה שבירת שיא מספר 40 של מדד זה מתחילת 2013. העלייה מרמה של 15 אלף נקודות לחציית סף ה-16

אלף נקודות לקחה 139 ימים בלבד.

 במקביל, מחיר הנפט עלה השבוע לאחר שבעה שבועות רצופים של ירידות. מחיר חבית נפט עלה בסיכום שבועי ב-1.1% ל-94.84 דולר. הזהב ירד השבוע ב-3.4% - הירידה החדה זה עשרה שבועות.

המסחר במט"ח ייפתח מחר לאחר שביום שישי נבלמה העלייה החדה בשער הדולר - עלייה שהחלה בעקבות פרסום פרוטוקול ישיבת הפדרל ריזרב מאוקטובר האחרון שלימדה על תמיכה בקרב כמה מראשי הבנק המרכזי בארה"ב בצמצום מוקדם של מדיניות ההרחבה הכמותית.  

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

 

שוק האג"ח

הסדר החוב של חברת צים, החברה הבת של החברה לישראלמתקרב לסיומו, כשרק התנגדות מחזיקי האג"ח הישראלים מפריעה לחתימה. המחזיקים דורשים השתתפות אישית של עידן עופר, בעל השליטה בחברת הספנות, בהסדר, בהזרמה או בוויתור על חובות. במסגרת ההסדר המתגבש יומר חוב של 3.05 מיליארד דולר של צים לשתי סדרות אג"ח חדשות של 270 מיליון ו־500 מיליון דולר. בנוסף יקבלו בעלי החוב מניות בהיקף של 68% מצים החדשה שתהיה בשווי תפעולי (נכסי אחרי הכסף) של 1.1 מיליארד דולר. כיום חובה של צים מתחלק בין חוב מובטח בשעבודים לחלק מהבנקים (400 מיליון דולר), חוב מובטח חלקית (1.8 מיליארד דולר) וחוב לא מובטח (850 מיליון דולר).

השופט איתן אורנשטיין נענה בחמישי בערב לבקשת הנאמנים באי.די.בי אחזקות, ולפיכך אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה יוכלו להגיש הצעה משותפת ומשופרת, וכך גם קבוצת דנקנר גרנובסקי יוכלו לשפר הצעתם. על פי החלטת השופט אורנשטיין, כל קבוצה תהיה רשאית להגיש הצעתה עד מחר, ה25 בנובמבר. בהמשך העניק השופט אורנשטיין ארכה של יום אחד להגשת הצעות חדשות לרכישת אי.די.בי. הארכה ניתנה לבקשת קבוצת גרנובסקי דנקנר, והמועד להגשת הצעות נדחה ליום שלישי. אסיפות הנושים יתקיימו ב-8 בדצמבר והדיון אצל השופט באישור ההסדר יתקיים ב-15 בדצמבר. בינתייםצץ שחקן חדש בקבוצת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, שהגיע לאחזקה של 58 מיליון ע"נ בסדרה ד'. מדובר בקרן ברוש, קרן חוב שהוקמה בראשית השנה, ומנוהלת בידי מאיר אפרתי ואורי רובין.  

מניות במרכז

יו"ר אסםדן פרופר מועמד לראשות דירקטוריון טבע. ל"כלכליסט" נודע כי דירקטורים בטבע החלו להריץ את פרופר לתפקיד במקומו של פיליפ פרוסט האמריקאי. כהונתו של פרוסט מסתיימת במאי 2015, אולם ישנן הערכות שהוא עשוי לפרוש עוד קודם. הבוקר דיווחה אסם על דוחותיה לרבעון השלישי. יצרנית המזון שבשליטת נסטלה רשמה מכירות בהיקף של 1.08 מיליארד שקל, בהשוואה להכנסות של 1.07 מיליארד שקל ברבעון המקביל. הרווח הנקי הסתכם ב-101 מיליון שקל, מול 100 מיליון שקל ברבעון המקביל.

גיל דטנר, אנליסט לאומי שוקי הון, אמר בתגובה לדוחות כי למרות העמידה בציפיות, הביצועים אינם חזקים במבט אבסולוטי - ובמיוחד נוכח מחיר המניה. "בתחילת השנה ראינו ראלי חזק במניה, כאשר המשקיעים חיפשו אלטרנטיבות לריביות הנמוכות. לאחרונה המגמה התהפכה – המניה רשמה בתשעים הימים האחרונים תשואת חסר של כ-15% בהשוואה למעו"ף. אנו סבורים כי תשואת החסר תימשך גם בעתיד, אך נדגיש כי איננו צופים ירידות שערים חדות במחיר המניה. מחיר היעד האחרון שלנו עומד על 58 ש"ח למניה, וההמלצה היא תשואת חסר", אמר דטנר.   

קמטקהודיעה היום בדיווח לבורסה כי אין בסיס לשמועות על הצעת רכש מטעמה לרכישת החברה הבת שלה. קמטק הוציאה את הדיווח לבקשת רשות ניירות ערך, בעקבות זינוק של עשרות אחוזים במניית החברה, שהגיע בשיאו למעל 45%. בדיווח לבורסה הבהירה קמטק כי "לא ידוע לה על כל מידע, שאינו ידוע לציבור, שעשוי היה לגרום לקפיצה בשווי מניות החברה או מניות חברת הבת של החברה, קמטק בע"מ ביומיים האחרונים והחברה מבקשת להבהיר כי אין כל בסיס לשמועות בדבר הצעת הרכש מטעם החברה לרכישת מניות חברת הבת". 

מיזוג כור דסק"ש צפוי להסתיים בימים הקרובים בעקבות פשרה שהושגה מול התובע הייצוגי איציק אבירם ושותפו לתביעה שחר בן-מאיר, המייצגים את חברת סגל לוי ייזום. השניים טענו כי האופציה של כור במניות מכתשים אגן לא תומחרה נכון וקיפחה את בעלי המניות של כור. על פי הפשרה, עסקת המיזוג תושלם בהתאם לתנאים שנקבעו, ובעלי המניות של כור מקרב הציבור ואי.די.בי פתוח יקבלו 70.7 שקל למניה כפי שנקבע. בעלי מניות של כור שיהיו מעוניינים בכך יקבלו מכשיר לא סחיר, שבו יחזירו לדסק"ש סכום של 14.64 שקל לכל מניית כור – השווי היחסי של מניית מכתשים אגן לפי הערכת השווי שביצעה פירמת דלויט.

נטו מלינדהרשמה ברבעון השלישי מכירות בהיקף של כ-624 מיליון שקל, מול מכירות של 568 מיליון שקל ברבעון המקביל. מדובר בגידול של 10%, אותו מייחסת החברה בעיקר לעלייה במכירות מוצרי היבוא. בשורה התחתונה רשמה החברה זינוק ברווח הנקי לכ-13 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 6 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2012. ברבעון השלישי נוצר לחברה תזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת בגובה של כ-11 מיליון שקל. לנוכח התזרים השלילי, הצטרפותה של החברה לקבוצת דנקנר-גרנובסקי, שתירשם ברבעון הבא מאלצת אותה להסתמך לצורך ההשקעה על מסגרת האשראי שלה.

הסכסוך בין העובדים להנהלה בנייר חדרה הביא להשבתת הייצור של הנייר הלבן והממוחזר, החל מיום שישי. זאת שבועיים לאחר שעובדי הפעילות הכריזו על סכסוך עבודה. מדובר בסכסוך עבודה של עובדי הנייר הלבן (375 עובדים). עוד 410 עובדים מאתר החברה במודיעין וחברת הבת אמניר הכריזו על סכסוך עבודה, אך טרם חלפו שבועיים מהכרזת הסכסוך מצידם, כך שהם אינם יכולים לשבות לעת עתה.

אבוג'ן השלימה ביום חמישי את הליך התמחור לקראת הנפקת מניותיה לציבור בארה"ב. החברה תנפיק 5 מיליון מניות רגילות של החברה במחיר של 14.75 דולר ארה"ב מניה. מונסנטו, בעלת ענין בחברה, תרכוש במסגרת ההנפקה 813,560 מניות רגילות של החברה בסכום של כ-12 מיליון דולר במחיר שנקבע בתמחור. בנוסף, חתמי ההנפקה יממשו את מלוא האופציה שניתנה להם לרכישת 750 אלף מניות במחיר שנקבע בתימחור.

 

חברת סומוטומציעה פתרונות מתקדמים להפצת תוכנות דיווחה היום על הכנסות של 5.3 מיליון דולר ברבעון השלישי, זינוק של 60% לעומת הכנסות של 3.3 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה דיווחה החברה על רווח נקי של 202 אלף דולר, קיטון של 41% לעומת רווח נקי של 345 אלף דולר ברבעון המקביל. הסיבה לשחיקה ברווחיות נובעת מגידול בכל סעיפי התפעול, מה שהביא את עלויות התפעול ל-5.1 מיליון דולר ברבעון, גידול של 66% בהשוואה לרבעון המקביל.  

 

רשת רמי לוי תפרסם מחר (ב') את דו"חות הרבעון השלישי. האנליסטית אילנית שרף מפסגות ברוקראז' פרסמה תחזית לדו"חות, לפיה החברה תציג המשך צמיחה דו ספרתית במכירות, אם כי מתונה מעט ביחס לרבעונים הקודמים. "הרווח הגולמי צפוי לעמוד על 171.5 מיליון שקל, הרווח התפעולי צפוי להסתכם ב- 38 מיליון שקל והרווח הנקי ב- 31.2 מיליון שקל", אמרה שרף.  

אפריקה חוזרת להיסחר לאחר שבחמישי האחרון צנחה ב-7%, בעקבות החלטת בעלי האג"ח שלא לאשר את בקשת החברה לביצוע שינוי בתנאי הסדר החוב - החלטה שמונעת מאפריקה פירעון מוקדם של חובותיה. הבוקר דיווחה החברה על דחיית ההשלמה של עסקה למכירה נכס מקרקעין של החברה בפלורידה לסוף דצמבר הקרוב, לאחר שהרוכשת לא הצליחה להסדיר עדיין את מימון העסקה.

בין המניות החוזרות  לתל אביב בפער ארביטראז' חיובי בולטות מניית גילת עם פער חיובי של 6.4% וקומפיוג'ן עם פער חיובי של 3.1%. הבולטות בפער שלילי: אופקו עם מינוס של 7.4% וסאפיינס, עם מינוס 5.3%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
"נתוני המשק הישראלי לא מצדיקים את העליות בבורסה
גילעד אלטשולר: "נתוני המשק הישראלי לא מצדיקים את העליות בבורסה; המחירים היום, בארץ ובחו"ל, רחוקים מלהיות זולים; משקיעים, הישמרו מהפסדים" בבית ההשקעות אלטשולר-שחם מקטינים חשיפה לאפיק המנייתי ? "בהחלט רואים כמה מסימני האזהרה שחוזרים על עצמם כל כמה שנים...אלטשולר: "אני לא חושב שתגיע מפולת, אבל הזמן הכי אידאלי לצאת מהשוק זה כשהוא טוב. מה שכן, אנחנו בהחלט רואים חלק מסימני האזהרה שחוזרים על עצמם כל כמה שנים". - מה למשל? "יש לנו קרן נאמנות שמשקיעה במדד היתר, ובמהלך השנה האחרונה היא זינקה ב-50%. לפני שנה הציבור לא השקיע שקל בקרן הזאת. עכשיו, אחרי כל העליות, הקרן הזאת מגייסת מיליונים מדי יום. למה עכשיו? איפה הייתם קודם? אני רק מקווה שהמשקיעים שנכנסים היום לא יעשו מה שהם תמיד עושים, ויברחו ברגע שתתעורר בעיה בשוק. מי שבא לעשות סיבוב בשוק, בדרך כלל מפסיד". - אז איך לדעתך המשקיעים צריכים להתנהג עכשיו? "קודם כל, זה לא הזמן להגדיל אחזקות במניות. המחירים היום רחוקים מלהיות זולים, גם בארץ וגם בחו"ל. אני חושב שתיק השקעות סולידי צריך לכלול חשיפה של 25% למניות, שמהן שני שלישים בחו"ל ושליש בישראל, 25% לאג"ח קונצרניות בישראל, 20% לקונצרניות ואג"ח ממשלתיות בחו"ל ו-30% אג"ח ממשלתיות. לא חייבים תמיד להרוויח - לפעמים לא פחות חשוב להישמר מפני הפסדים".
יודע ומבין  |  24.11.13