אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל: עד 2015 נאבד 23% מההכנסות למתחרים צילום: אלעד גרשגורן

חברת החשמל: עד 2015 נאבד 23% מההכנסות למתחרים

החובות של חברת החשמל ממשיכים לתפוח וקרובים לשחזר את השיא של כל הזמנים שנרשם לפני כשנה. לאור כניסתם של יצרני חשמל פרטיים לשוק, שיפגעו עוד יותר במצב החברה, מתחדדת הנחיצות ברפורמה המתמהמהת בשוק החשמל

24.11.2013, 21:07 | ליאור גוטמן

בעמוד 65 בדו"חות הכספיים של חברת החשמל לרבעון השלישי מסתתר משפט שמבהיר מדוע נחוצה כל כך רפורמה ארגונית בחברת החשמל - אותה רפורמה שמחכה כבר 17 שנה שמשרדי האוצר והתשתיות יקדמו אותה: "החל מהמחצית השנייה של 2013 החלה כניסה מסיבית של יצרנים פרטיים לייצור חשמל, אשר יהוו חלק משמעותי מייצורו". להערכת חברת החשמל, ב־2013 היא תאבד 10% מסך הייצור במשק לטובת היצרנים הפרטיים, והשיעור יצמח עד ל־23% ב־2015, עם כניסתה לפעולה של תחנת הכוח של דליה אנרגיה.

קראו עוד בכלכליסט

במילים אחרות, חברת החשמל, שמעסיקה כ־13 אלף עובדים וסוחבת על גבה חובות של עשרות מיליארדי שקלים, מזהירה שהיא עלולה בקרוב לאבד כרבע מסך הייצור החשמל במשק. לא בכדי שר התשתיות סילבן שלום אמר ביולי האחרון שבכל מצב נורמלי, חברת החשמל כבר מזמן היתה במצב של חדלות פירעון.

מאחר שחברת החשמל מתפרנסת בעיקר ממכירת חשמל, הולכתו ואספקתו, אובדן של כרבע מהכנסותיה בתוך שנתיים עלול לדרדר את מצבה לרמה שתחייב התערבות ממשלתית.

 , צילום: מיקי נועם אלון צילום: מיקי נועם אלון  , צילום: מיקי נועם אלון

 

הירידה בצריכת החשמל מצביעה על האטה במשק

 

חברת החשמל המשיכה לגייס כספים ברבעון השלישי בטענה כי תעריף החשמל אינו מכסה את העלויות שלה. כתוצאה מכך התחייבויות החברה הגיעו לכ־73.7 מיליארד שקל - קרוב לשיא של כל הזמנים שנרשם בדצמבר 2012. יתרת המזומנים ושווי המזומנים שבידי החברה עומדים על 4.53 מיליארד שקל.

החברה אמנם סיימה את הרבעון השלישי ברווח נקי של 248 מיליון שקל, אך הנתון נחשב מאכזב. ברבעון המקביל אשתקד, שבו החברה נפגעה מהפסקת הזרמת גז ממצרים שהוביל לשימוש מוגבר בסולר יקר, היא בכל זאת הצליחה לסיים ברווח של 692 מיליון שקל. בנוסף, הרבעון השלישי הוא הרבעון החזק של חברת החשמל בשל צריכת החשמל הגבוהה שמאפיינת את חודשי הקיץ.

צריכת החשמל בפועל ברבעון השלישי צנחה ב־8.4% ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל אשתקד לרמה של 14.99 מיליון קילו־ואט שעה. הסיבה העיקרית לכך היא שברבעון זה היתה זו הפעם הראשונה בתולדות החברה שיצרן חשמל גדול נכנס לשוק ולקח לה לקוחות - תחנת הכוח של החברה לישראל שמייצרת כ־440 מגה־ואט, כ־3.7% משיא הביקוש הארצי.

תחנת הכוח בחדרה , צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח בחדרה | צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח בחדרה , צילום: אלעד גרשגורן

סיבה נוספת להכנסות המאכזבות היא שצריכת החשמל הכללית במשק נמצאת בירידה, מה שעלול להצביע על האטה כלכלית במשק. למזלה של חברת החשמל, במאי עלה תעריף החשמל הממוצע בכ־5.5%, כך שהכנסות החברה לרבעון השלישי הסתכמו בכ־8.5 מיליארד שקל, לעומת 8.54 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד, ירידה של כ־0.7% בלבד.

עלות הדלקים של חברת החשמל, נושא שהטריד את החברה בשנים האחרונות בשל היעלמות הגז המצרי, צנחה ברבעון השלישי והסתכמה בכ־2.64 מיליארד שקל, לעומת 6.47 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. זאת הודות להזרמת הגז ממאגר תמר שהחלה השנה, כך שהרווח מהפעלת מערכת החשמל הסתכם בכ־1.97 מיליארד שקל, קרוב לרווח שהושג בתקופה המקבילה אשתקד (2 מיליארד שקל).

למרות ההטבות, הסכסוכים עם העובדים ממשיכים

 

הרפורמה בחברת החשמל, שכוללת הבטחה לשינוי מבני, ממשיכה להיות מוזכרת בדו"חות החברה. זאת אף שמבחינת החברה לא ברור אם המהלך יתבצע כלל. לפי הדו"ח לרבעון השלישי, קרן הפנסיה של העובדים, שמממנת את עלויות הפרישה שלהם, מכילה כ־24 מיליארד שקל. בתקופת הדו"ח שילמה החברה 19.6 מיליון שקל על מענקי ותק, אי־מימוש ימי מחלה והטבת חשמל חינם לעובדים.

ובכל זאת, הסכסוכים עם העובדים ממשיכים: אתמול בבוקר עובדי הוועד הצפוני בחברה ניסו לחסום את הכניסה למשרדי החברה בחיפה עם משאיות וכלי רכב כבדים במחאה על קיצוץ מכסת השעות הנוספות שלהם, שלדבריהם מסכן את בטיחותם.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "הנהלת החברה קיבלה החלטה לשמור את מסגרת התקציב לשעות נוספות ב־2013 ונקטה מדיניות ריסון תקציבי. אין לכך כל קשר לבטיחות מכל סוג שהוא, כולל רכבים כבדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
שכחתם שהמדינה היא השולטת בחברת חשמל?
הרבה מחובות חברת חשמל הם בגלל ניהול כושל של מדינת ישראל לדעתי האישית באופן מכוון אבל כמובן אנשים כמוך הם אוכל לפוליטיקאים הרי הם רוצים שהציבור יפריט הכל יקבל שכר רעב של עובדי קבלן וכאשר התלונן זה כבר יהיה מאוחר מידי. חייבים לייעל את חברת חשמל אין וויכוח בעניין אך הפרטה היא לא הדרך .
אזרח חכם  |  25.11.13
3.
קצת עובדות על חברת החשמל
1 - אנו האזרחים של מדינת ישראל, אנו הבעלים של חברת החשמל. 98 אחוזים ממניותחברת החשמל מוחזקות בידי הממשלה שאנו בחרנו. 2 - הפסד הכנסה כלומר הפסד לבעלים. 3 - מדינת ישראל מקדמת יצרנים פרטיים ולמעשה פוגעת ביכולת של חברת החשל להרוויח כסף. רווחים אשר הולכים לבעלים.. כלומר אלינו. 4 - היצרנים הפרטיים אשר יספקו חשמל יסגרו חוזים עם הצרכנים הגדולים ולא עם הצרכנים הקטנים. כלומר צחיר החשמל לחברות הענק יהיה זול ולצרכנים יקר.
ישראלי  |  24.11.13