אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרזי הקרקעות עלו על הציפיות: התנפלות בירושלים, אדישות בבית שאן  צילום: ערן יופי כהן

מכרזי הקרקעות עלו על הציפיות: התנפלות בירושלים, אדישות בבית שאן

בעוד בירושלים ישלמו זוכי מכרז רשות מקרקעי ישראל במתחם שנלר כ־850 אלף שקל ליחידת דיור, במעלות תרשיחא ישלמו כ־6,000 שקל בלבד

25.11.2013, 21:00 | דותן לוי

רשות מקרקעי ישראל יכולה לסכם את מכרזי הקרקעות האחרונים שפרסמה כהצלחה. לצד מכרזים שרשמו הצלחה חלקית בלבד, מכרז אחד לקרקעות בירושלים נסגר בהצלחה יוצאת דופן והכניס לקופת המדינה 344 מיליון שקל - 44 מיליון שקל יותר מהערכת השמאי הממשלתי ומאות אחוזים מעל למחיר המינימום שנקבע במכרזים.  

קראו עוד בכלכליסט

בסך הכל שווקו בהצלחה מכרזים לקרקעות ל־810 יחידות דיור מתוך 970 יחידות דיור ברחבי הארץ, כאשר ל־80 יחידות דיור בבית שאן לא הוגשו הצעות כלל ול־80 יחידות דיור בטירת כרמל הוגשו הצעות שלא היו תקינות ונפסלו.

שיכון בירושלים (ארכיון), צילום: מיקי נועם אלון שיכון בירושלים (ארכיון) | צילום: מיקי נועם אלון שיכון בירושלים (ארכיון), צילום: מיקי נועם אלון

המכרז הבולט ביותר - הן בשל אטרקטיביות מיקום הקרקע והן בשל המחירים שהוצעו - היה מתחם שנלר בירושלים. מדובר במתחם הממוקם ברחוב מלכי ישראל ליד כיכר השבת, בין השכונות כרם אברהם ומקור ברוך, אשר שימש עד נובמבר 2008 כבסיס פיקוד העורף וחיל הרפואה. הערכת השמאי למחיר השטח הכולל של כ־16 דונם ובו כ־404 יחידות דיור, עמדה על כ־300 מיליון שקל. מחיר המינימום במכרז עמד על כ־67 מיליון שקל, כאשר ההצעה הזוכה מתוך שמונה ההצעות שהוגשו עמדה על 344 מיליון שקל. המחיר משקף מחיר של 849 אלף שקל לכל קרקע ליחידת דיור, אלא שיחד עם עלויות הפיתוח מזנק המחיר ליחידה בודדת לפני שהחלה הבנייה ל־858 אלף שקל. מחירים אלה דומים למחירי הקרקעות שבהם נסגר מכרז אחר באותו המתחם לפני כשלוש שנים. במכרז זכתה חברה זרה ועל פי הערכות המתחם יבנה ברובו עבור חרדים אמידים מחו"ל.

במקביל נסגרו מכרזים גם ביישובים טירת כרמל, מעלות תרשיחא ואפרת. בטירת כרמל הוצאו למכרז 160 יחידות דיור בשני מתחמים, כאשר הוגשה רק הצעה תקינה אחת לאחד המתחמים ובה מחיר קרקע ליחידת דיור של 130 אלף שקל. מדובר במחיר סביר אשר יאפשר ליזמים לשווק דירות במחיר של כמיליון שקל.

במעלות תרשיחא, לאחר כמה כישלונות במכרזי עבר, התקבלו במפתיע חמש הצעות לשני מתחמים לבניית 170 דירות. כיוון שמדובר ביישוב על קו עימות לא נקבע במכרז מחיר מינימום, ולכן זכתה הצעה לקרקע ובה 102 יחידות דיור במחיר של כ־600 אלף שקל בלבד, המשקף מחיר לקרקע ליחידת דיור של 5,882 שקל. במכרז השני זכתה עמותה שהציעה מחיר קרקע ליחידת דיור של 80 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
את הממסד מעניין רק כסף
אני עשיתי צבא 3 שנים ביחידה קרבית ,ו- 24 יום בשנה במשך 20 שנה מילואים עצמאי שעובד מאד קשה במדינה ששואבת ממני הרבה מהרווחים שלי ומשאירה כסף רק כדי לשרוד ואז בא איזה יהודי מארץ אחרת שלא תרם כלום למדינה הזו ובגלל כספו הוא קונה פה דירה ואני ימשיך לגור בשכירות וינדוד עם ילדיי כל פעם שבעל הדירה ירצה למכור או לשכן בה את אחד מילדיו.מדינה שאזרח לא מסוגל לקנות בה בית ללא עזרה מהוריו היא לא הבית שלו ואין למה להגן עליה.סבא שלי נלחם פה ,אבא שלי נלחם פה,אני נלחמתי פה ,ילדיי לא ילחמו פה .
דוד , מרכז  |  26.11.13
1.
מוכרים לקבלנים בחצי חינם בלי מחוייבות למחיר דירה ...כנסו
בסוף אין שום סקנציה על כך שהם לא בונים , ויש גם כאלה שעושים סיבוב רווח ומוכרים את הקרקע לגורם שני, מדינת גנבים או חלמאים או שניהם ....יאללה ביבי הביתה יעני סופרטאנקר ,רק הפצצת הכור האיראני בראש שלו ,תן לנו בתים ולא פצצות,תן לנו חיים ולא איומים, אל תעשה אבו עלע על חמינאי ועל אובאמה, נראה אותך גבר על ליברמן
מדינת חלמאים  |  25.11.13