אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החקלאות הכריע: גינת דרויאנוב בפלורנטין בת"א לא תיהרס צילום: עמית שעל

נחשף בכלכליסט

משרד החקלאות הכריע: גינת דרויאנוב בפלורנטין בת"א לא תיהרס

עיריית ת"א התכוונה לעקור את העצים ולהרוס את הגינה לטובת הקמת בית ספר. משרד החקלאות: "אסור לעשות זאת על חשבון הריאה הירוקה היחידה בשכונה"

26.11.2013, 08:34 | הדס שפר

מאבק התושבים והארגונים הירוקים עשה את שלו: העצים העתיקים בגינת דרויאנוב בשכונת פלורנטין בתל אביב לא ייכרתו, והגינה לא תיהרס ותהפוך לבית ספר כפי שביקשה עיריית תל אביב. כך קבע אתמול פקיד היערות של משרד החקלאות.

לפני כשלושה חודשים פורסמה ב"כלכליסט" כתבה הנוגעת למאבק שמנהלים תושבי שכונת פלורנטין בחודשים האחרונים לשימור גינת דרויאנוב, הגינה הציבורית היחידה כמעט שנשארה בשכונה. זאת לאחר שנודע להם שעיריית תל אביב מבקשת להקים במקום מוסד חינוכי ולהרוס את המבנה שבמתחם ואת הגינה שלצדו.

גינת דרויאנוב, פלורנטין, צילום: עמית שעל גינת דרויאנוב, פלורנטין | צילום: עמית שעל גינת דרויאנוב, פלורנטין, צילום: עמית שעל

התושבים הציעו פתרונות אחרים להקמת בית הספר, בין היתר הקמתו במגרש ריק ברחוב אליפלט הסמוך לגן. הם הגישו ערר לפקיד היערות ומשרד החקלאות על ההחלטה לכרות את העצים במקום. אתמול התקבל האישור הסופי ממשרד החקלאות, שמבשר למעשה על ניצחון התושבים.

במכתב ששלח פקיד היערות חגי שניר נכתב כי "אין ספק שבניית בית ספר היא פעולה חיובית ומבורכת, אבל התושבים טוענים שאסור לעשות זאת על חשבון הריאה הירוקה היחידה בשכונה". פקיד היערות החליט כי יש לשמר את העצים במתחם דרויאנוב, וביטל את רישיון הכריתה וההעתקה של העצים "הנדירים והעתיקים".

יעל זילברשטיין מהחברה להגנת הטבע: "אנחנו מברכים על ההחלטה, שחשיבותה היא בשמירה על שטח פתוח ועצים בוגרים". 

תגובת עיריית ת"א: "מדובר בהחלטה שגויה מהיסוד ובכוונת העירייה לפעול לשינויה. הצורך המרכזי העומד לנגד עינינו בהקמת בית הספר הוא מתן מענה בטווח זמן קצר לילדי השכונה והסביבה, שכמותם גדלה וממשיכה לגדול. בכל מקרה, הדבר אינו בא על חשבון שטחים ירוקים, שכן העירייה הגדילה את השטח הציבורי בשכונת פלורנטין, ועוד תכשיר שטח נרחב ביותר סמוך מאוד לגינה הנוכחית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
כל הכבוד לפקיד היערות ולפעילי המאבק!
פקיד היערות הוכיח שהוא אינו חותמת גומי, ושאת החלטותיו מנחים שיקולים מקצועיים וסביבתיים. נוסח ההחלטה מציג את שיקוליו ונימוקיו בצורה ברורה - לתושבי השכונה הצפופה בעיר יש זכות לצל ולמרחב פתוח, ופגיעה במעט שקיים תוך הבטחה לפיצוי בעתיד אינה הגיונית. העירייה מוזמנת לאמץ את הפתרון החלופי שהוצע על ידי גופי התכנון שלה עצמה: בנייה במגרש הריק שבבעלותה בצד השני של הרחוב, ומהר. כל הכבוד לפעילי שכונת פלורנטין על המאבק הנחוש והרציני, וכל הכבוד לפקיד היערות חגי שניר, ששמע את הצדדים ואת טיעוניהם והכריע למען מי שראויים לכך.
אורי יואלי , פלורנטין  |  26.11.13
4.
שאפו לפקיד היערות שנדרש לקבל הכרעה לא פשוטה:
א) כי הראשות מקדמת צורך ציבורי שאין עליו עוררין (בית ספר), ושלכעורה עשוי להצדיק את "ההקרבה" של העצים. ויחד עם זאת, פקיד היערות הבין שכריתת העצים איננה מחויבות המציאות. ושיש בהישג יד שתי חלופות ברות ביצוע להקמת בית ספר, שאינן מצריכות הקרבה של שירות ציבורי אחד, כדי לקבל שירות ציבורי אחר. ב) כי הוא הבין את החשיבות המיוחדת של העצים לאיכות החיים של תושבי השכונה הספציפית - שהינה מבין השכונות העירוניות הצפופות והצחיחות במדינה. ובכך הוא העביר מסר ברור, לגבי הצורך לשמור מקום לעצים ולגינות ציבוריות במרחב העירוני המצטופף. ג) כי הוא קיבל החלטה לעמוד על עיקרון ההגינות, ולא התקפל לנוכח התעצמות לחצי הפיתוח והתחרות על הקרקע, גם כשהגוף הלוחץ הוא העירייה החזקה במדינה. פקיד היערות נדרש לדילמה מורכבת, שכמותה אנו צפויים לפגוש ככל שמרקמים עירוניים נוספים יגיעו לצפיפויות כאלו (ואף גבוהות יותר).
ליאת , תל אביב  |  26.11.13
לכל התגובות