אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אהרון פוגל: "הרגולציה חונקת יוזמות. לא ממליץ לאף אחד להשקיע בארץ" צילום: אוראל כהן

אהרון פוגל: "הרגולציה חונקת יוזמות. לא ממליץ לאף אחד להשקיע בארץ"

יו"ר מגדל לשעבר תקף בכנס בקריה האקדמית אונו את החקיקה והתקנות המסדירות את שוק ההון: אלי יונס: "גם אם הרגולציה היתה מתבטלת, שוק ההון לא היה מתעורר"

26.11.2013, 12:12 | יניב רחימי

"חברה ציבורית צריכה לקבל פרמיה. בישראל הנפקה בבורסה מייצרת דיסקאונט", כך אמר יו"ר מגדל לשעבר, אהרון פוגל, בפאנל מיוחד בכנס "שוק ההון והרגולציה לאן?" בקריה האקדמית אונו. 

"אמרתי לאנליסטים שאם חברה תבוא להנפיק, תורידו לה 25% מהערכת השווי. הרגולציה חונקת יוזמות נפלאות. אני לא ממליץ לאף אחד להשקיע פה בארץ. יכול להיות כאן נפלא, אבל חברי כנסת, שמנסים להיות להיות צדיקים מהרגולטורים, עושים הכל כדי שזה לא יקרה". הוסיף פוגל.

פוגל התייחס לפערי הרגולציה בין ישראל לעולם: "ההיי טק פורח, ולמה? הוא אקס טריטוריאלי. המדינה צריכה להשתתף בסיכון. לא לתת הטבות מס, כי זה רק השתתפות בהצלחה. למשל במחקר בפיתוח, מימון לעסקים קטנים וכו'. רגולציה זה דבר חשוב ביותר והכרחי. אבל הרגולציה בעולם המערבי היא אחת הסיבות לעיכוב הצמיחה ובישראל הגזימו פי כמה וכמה".

"השאלה היא איך להגדיל את ה'יש'? הבעיה היסודית היא בבנק ישראל". אמר פוגל, יש יותר מדי מודלים. האקדמיה לא מאמינה בניהול. אסור שבנק מרכזי יעבוד לבדו. שער החליפין הוא מחדל. התחזקות השקל היא נזק עצום ליצואנים", הוסיף פוגל.

בפאנל עם פוגל השתתפו אלי יונס, לשעבר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, יורם גבאי, כלכלן ראשי ב"פעילים ניהול תיקי השקעות", וירון זליכה, דיקן הפקולטה למנהל עסקים במרכז האקדמי אונו.

יונס הציג השקפה שונה. "בואו נניח שהיה מתרחש נס וכל הרגולציה הייתה מתבטלת. האם שוק ההון היה מתעורר? אני חושב שהתשובה היא שזה לא הולך לקרות. אין מספיק השקעות כי זה המחיר על הפיכת המשק לגלובאלי", אמר יונס.

הפאנל בכנס. מימין: ירון זליכה, יורם גבאי, אהרון פוגל ואלי יונס, צילום: אוראל כהן הפאנל בכנס. מימין: ירון זליכה, יורם גבאי, אהרון פוגל ואלי יונס | צילום: אוראל כהן הפאנל בכנס. מימין: ירון זליכה, יורם גבאי, אהרון פוגל ואלי יונס, צילום: אוראל כהן

"התחום המוניטרי לא עובד, בתחום הפיסקלי צריך לעבור למדיניות שמעודדת השקעה. אולי את שאלת הרווחים הכלואים היו צריכים לפתור לא כדי לסגור חור בתקציב, אלא כדי לבחון איך להביא פעילות מחו"ל לישראל. הרגולציה היא רק חלק מפאזל מורכב. מה שחשוב היא ניהול מדיניות שתוביל להשקעה", הסביר יונס.

יונס אף הגן על המערכת הבנקאית: "זה לא נכון להגיד שהבנקים לא מעמידים אשראי ללקוחות קטנים. אין עסק ראוי שלא מקבל אשראי. יש תחרות גדולה בין הבנקים ויכול להיות שזה מאפשר גם למי שלא ממש ראוי לקבל אשראי". 

גבאי דימה את הבורסה לענף הכדורגל. "כמו שהליגה בכדורגל לא התאימה את עצמה לעולם ולכן היא משעממת, כך גם הבורסה ושוק ההון לא התאימו את עצמם לעולם כדי להביא לכדאיות למעבר מחיסכון להשקעה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות