אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח: מצבם של הקשישים בישראל - מהחמורים במדינות ה-OECD צילום: שאטרסטוק

דו"ח: מצבם של הקשישים בישראל - מהחמורים במדינות ה-OECD

לפי הדו"ח שיעור העניים המבוגרים בארץ הוא מעל 20%, בהשוואה לממוצע של 12.8% במדינות ה-OECD. רק קוריאה, אוסטרליה, מקסיקו ושוויץ מקדימות את ישראל

26.11.2013, 13:05 | סוכנויות הידיעות

ארגון המדינות לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי ה-OECD פרסם היום (היום) את הדו"ח "מבט לפנסיות 2013", ממנו עולה כי מצבה של האוכלוסייה המבוגרת בישראל הוא מהחמורים בקרב מדינות הארגון.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדו"ח שיעור העניים המבוגרים בישראל הוא גבוה מ-20%, זאת בהשוואה לממוצע של 12.8% ב-OECD. הארגון מגדיר מבוגר עני כאדם מעל גיל 65 שהכנסתו החציונית נמוכה ממחצית ההכנסה החציונית הכללית במשק. בדירוג זה רק קוריאה, אוסטרליה, מקסיקו ושוויץ מקדימות את ישראל.

בהתאם, הפער בין ההכנסה החציונית של האוכלוסייה מעל גיל 65 לבין ההכנסה החציונית הכללית בישראל גם הוא מהגבוהים בקרב מדינות OECD. בישראל עומד הפער הזה על 30%, בעוד הפער הממוצע במדינות OECD הוא 18.4%.

קשיש בלונדון (אילוסטרציה), צילום: דוד הכהן קשיש בלונדון (אילוסטרציה) | צילום: דוד הכהן קשיש בלונדון (אילוסטרציה), צילום: דוד הכהן

נתון מדאיג נוסף שעולה מהדו"ח הוא שהקצבה הממשלתית הממוצעת שמקבל אדם מעל גיל 65 בישראל אינה מכסה, או אפילו קרוב לכך, את היקף ההוצאות הממוצע של אזרח ישראלי על שירותי בריאות, חינוך ושירותים סוציאליים.

נקודה מעניינת נוספת שעולה בקנה אחד עם הנתונים של ה-OECD, ושכמוהם מצביעה על תמיכה ממשלתית לא מספקת באזרחים הקשישים בישראל היא שנתח גדול של הכנסתם, כ-40%, מתבסס על הון ולא על הכנסות מקצבת פרישה או קצבה ממשלתית. לפיכך, הסבירות של אזרחי ישראל לשמר רמת חיים נאותה גם לאחר שפרשו מעבודתם תלויה מאוד בהיקף הרכוש שצברו או קיבלו בירושה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מהעשירון ה-9 לעשירון ה-6 תוך חודש מהפרישה
מי שאינו שייך ל"מחוברים" למיניהם, כמוני מקבל פנסיה מקרן מקפת הוותיקה מגלה חודש אחרי פרישתו (אחרי 40 שנה) שהכנסתו, שמיקמה אותו/ה בעשירון ה-9, התדרדר/ה לעשירון ה-6 והדרך למטה מובטחת. בניגוד לעובדי מדינה פורשי קרן מקפת אינם מקבלים דמי הבראה וביגוד ולא מענק יובל, כלום. הדרך לעוני סלולה בפנינו
לימור , ירושלים  |  26.11.13
לכל התגובות