אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אבי שאל, 'אם אלוהים היה מנסה אותי, הייתי מעלה אותך לעולה?'" צילום: עמית שעל

"אבי שאל, 'אם אלוהים היה מנסה אותי, הייתי מעלה אותך לעולה?'"

עוזי דיין, אלוף במיל', יו"ר מפעל הפיס: "חתמתי במקום אמי על אישור להתגייס לקרבי. כשבגרתי אמרה לי: 'אם חשבת שאחתום, לא הבנת כלום באמהוּת'"

28.11.2013, 08:18 | דיאנה בחור ניר

"נולדתי בקריית חיים, וכשהייתי בן 100 ימים בדיוק נהרג אבי, זוריק, בקרב ברמת יוחנן. זה היה 30 יום לפני הקמת המדינה. אמי, מימי, נשארה איתי לבד, אבל כשהייתי בן שנתיים היא התחתנה בשנית, עם משה רבינוביץ'. בחוויה שלי גדלתי עם שני אבות. כשהייתי בן חמש הרגיז אותי שהילדים שואלים כל הזמן למה אני דיין אם לאבי קוראים רבינוביץ', וביקשתי להחליף את השם. אבי אמר: 'זה לא יהיה הוגן כלפי אבא זוריק'. אני אמרתי שזה בסדר, אבא זוריק לא יידע, ואבא משה אמר לי: 'דווקא משום שהוא לא יכול להשפיע, יש לנו מחויבות אליו". בבגרותי הבנתי כמה זה היה אצילי. בינתיים נולדו אחי דן ואחותי מיכלי, ומאז 'אב חורג' ו'חצי אח' הם ביטויים שאני שונא.

"גדלתי במושב היוגב, שהיה מעין קיבוץ גלויות ומנה עולים מ־26 מדינות. הרגשנו שאנחנו סוג של אליטה משרתת. הפריפריאליות שלנו נתפסה כחוזק, לא כחולשה. חיינו בלי כביש, בלי חשמל ובטח בלי שירותים בבית. החיים היו צנועים והילדות היתה מאושרת.

1962. עוזי דיין, בן 14, עם הוריו מימי ומשה, צילום רפרודוקציה: עמית שעל 1962. עוזי דיין, בן 14, עם הוריו מימי ומשה | צילום רפרודוקציה: עמית שעל 1962. עוזי דיין, בן 14, עם הוריו מימי ומשה, צילום רפרודוקציה: עמית שעל

"אבא היה אדם סגור, אינטלקטואל, אבל גם מעשי מאוד. אמא היתה האמנית והרגישה, ותמיד אמרה בהתרסה: 'לא מעניין אותי כל השכל שלכם, אני רגשנית וגאה בזה'. אחד המשפטים היותר משמעותיים שנהגה לומר היה 'אף פעם לא כדאי להיעלב ולהסביר כמה אתה מסכן, כי הכי גרוע שיכול לקרות הוא שיאמינו לך'.

"אבי, שלא למד תנ"ך בילדותו, תמיד התעניין בשיעורי התורה שלי. כשסיפרתי לו על עקדת יצחק, הוא שאל אותי שאלה שאני זוכר עד היום: 'אם אלוהים היה מנסה אותי, אתה חושב שהייתי מעלה אותך לעולה?'. זה לא זעזע את נפשי הרכה. להפך, זה גרם לי לתמוך בהצגת שאלות קשות.

"כשהייתי בן 12 יצאנו לשליחות בצרפת מטעם המוסד. זו היתה הפעם הראשונה שבה הפלגתי באונייה, הגעתי לעיר גדולה, ראיתי שלג ושתיתי קולה; קראתי לה מים עם קוצים.

"כבן למשפחה שכולה הייתי צריך להחתים את אמי על אישור להתגייס ליחידה קרבית. במקום זאת חתמתי במקומה, כדי שלא תייסר את עצמה אם יקרה לי משהו. אבל בבגרותי אמרה לי: 'אם חשבת שאחתום, כנראה לא הבנת שום דבר באמהוּת". ועדיין, כיום, כשהיא כמעט בת 86, אמי חושבת שאני מושלם. אני משתדל לא לחלוק עליה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
איש מבריק, גאון, אחרון הנפילים
בהיותי קמב"ץ קשר באוגדה שלו גיליתי את אחד האנשים המבריקים במדינה, נכנס לחמ"ל באמצע תרגיל ודיבר עם כל החיליים, תחקר אותם אישית, אחד החיילים שסבתא שלו היתה טייסת בפלמ"ח הוא הכיר אותה, השאיר את כולנו המומים, בנוסף בתור איש צבא רק בגלל הדעות הפוליטיות שלו לא נתמנה לרמטכ"ל, הפסד של כולנו...לכל המלעיזים תכנסו לחורים שלכם ומהר עוזי דיין בכל מה שנגע בצבא הפך לזהב טהור, מנהיג, לוחם ומפקד ענק!!! עכשיו במקום שאיזה חבר של דוד לוי יקבל את התפקיד ויסדר לו עשרות עמדות מכירה לפנסיה, עוזי ינקה את השחיתות ויעשה רק טוב לכולנו, אין ויכוח על זה שהפיס גוזל את כספינו...אבל זה קשור למדינה ולא לאיש המדהים הזה
ארי , מרכז  |  29.11.13
14.
הבן אדם חוצפן שיושב על סיר הבשר. כל ישראלי הוא חייל באיזה שלב בחיים. הוא בחר ליהיות בקבע
הוא בחר ליהיות בקבע ולתרום. לא בחינם, הוא ידע מה הקידום יתרום לחשבון הבנק שלו. בשבילי כל חייל בגולני וצנחנים וגבעתי ושיריון ותותחנים תורם באותה מידה של חייל שרק מכין F-16 לטיסה, הוא מחליף שמנים במוסך צבאי. עוזי בחר בקבע ובהטבות. ואין צדק שמשרד האוצר משלם פנסיה צבאית ועוד משכורת ממפעל הפיס זה הכל מהכיס שלנו האזרחים. פנסיה צריכה ליהיות ממקום אחד. וגם אריק שרון לא צריך לקבל פנסיה של אלוף ושל ראש ממשלה ועוד כל הבונוסים שלאזרח רגיל אין סיכוי לקבל. באר״הב כל עבודת ממשל אתה מקבל רק פנסיה אחת. עוזי דיין חשבון הבנק שלך מסנוור אותך. ולא משנה לי שהיית מפקד סיירת מטכל או ש.ג ששמר בקריה. אין לך שום דוגמא אישית במה שאתה עושה עכשיו, ולשקר לאמא למען המדינה זה עדין שקרן,
30.11.13
13.
עוזי דיין הגזלת וגם חינכת?
יסביר האלוף במיל למה מקבל פנסיה שערורייתית מהצבא למעלה מ-70000 ש״ח לחודש בו בזמן שמקבל תגמול כיו״ר מפעל הימורים שהכספים שלו מאנשים קשי יום ותפקידו לחלק את הכסף ואת רובו ככולו להעביר לנושאי רווחה בריאות וחינוך, למה יקבל למעלה מ-80000 ש״ח לחודש? הכל מעטיני מדינת ישראל והאיש עוד מדבר על פערים בחברה.
אבי מזרחי , תל אביב  |  29.11.13
לכל התגובות