אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים חושדת: תנובה וטירת צבי - קרטל בהפצת המוצרים צילום: נמרוד גליקמן

רשות ההגבלים חושדת: תנובה וטירת צבי - קרטל בהפצת המוצרים

ברשות טוענים כי הסכם ההפצה בין החברות, שזכה בעבר לפטור מהסדר כובל, לא קיבל את אישורה מזה שלוש שנים. הקנס המינהלי עשוי להגיע ל-24 מיליון שקל; תנובה: "אנו וטירת צבי פועלים בשקיפות ובשיתוף פעולה עם רשות ההגבלים"

28.11.2013, 14:17 | תומר גנון
רשות ההגבלים העסקיים שוקלת להטיל קנס מינהלי על תנובה וטיב טירת צבי בגין הסדר כובל (קרטל),כך עולה מדו"חות תנובה שפורסמו היום (ה'). על פי חוק ההגבלים העסקיים, הקנס המינהלי המקסימלי (עיצום כספי) על עבירה מסוג הסדר זה הוא 24 מיליון שקל. הרשות הודיע בעבר שההחלטה לטפל בעבירות על חוק ההגבלים במסלול אכיפה מינהלי תבוא במקום, ולא בנוסף, לאכיפה פלילית.

הסכם ההפצה בין שתי החברות כולל הקניית בלעדיות לתנובה כמפיץ מוצרי טירת צבי, התחייבות של תנובה שלא להפיץ מוצרים המתחרים בתוצרת טירת צבי, ומתן זכות לטירת צבי לקבוע את המחיר ותנאי האשראי בהם תמכור תנובה ללקוחות את תוצרת טירת צבי. הסדרים כובלים אלה זכו בפעם האחרונה לפטור מהרשות בשנת 2005, למשך חמש שנים. מאז שנת 2010 תנובה וטירת צבי לא פנו שוב לרשות ההגבלים כדי להאריך את הפטור.

על פי מכתב ששלחה הרשות לתנובה בחודש אפריל 2013, ממידע המצוי ברשותה עולה, לכאורה, כי תנובה וטירת צבי (שותפות שבה מחזיקה תנובה בעקיפין 50%), פעולות על פי הסכם הפצה בו כלולים הסדרים כובלים. לדברי הרשות מדובר בהסדרים להם ניתן אישור בעבר מהרשות, אולם מזה כשלוש שנים מדובר בהסדר כובל שלא ניתן לו היתר (פטור) על ידי מערך הפיקוח של הרשות. כן נכתב, כי הרשות עשויה לבחון את האפשרות להטיל קנס מינהלי (עיצום) על הצדדים ועל נושאי משרה בהם בהקשר זה. מכתב דומה התקבל באותו מועד גם בטירת צבי.

אין זו הפעם הראשונה במהלך כהונתו של הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, שהוא מחליט לאפשר לתנובה לשלם קנס מינהלי על מנת לחמוק מהליך פלילי. בדצמבר 2011 הודיע גילה שהגיע להסכמה עם תנובה לפיה היא תשלם שלושה מיליון שקל בעקבות אי העברת מסמכים לרשות הגבלים עסקיים.

גילה. בעבר אפשר לתנובה לשלם קנס מינהלי על מנת לחמוק מהליך פלילי, צילום: אוראל כהן גילה. בעבר אפשר לתנובה לשלם קנס מינהלי על מנת לחמוק מהליך פלילי | צילום: אוראל כהן גילה. בעבר אפשר לתנובה לשלם קנס מינהלי על מנת לחמוק מהליך פלילי, צילום: אוראל כהן

בספטמבר 2011 פשטו חוקרי הרשות על משרדי תנובה בגלילות וחקרו את בכירי תנובה דאז בהם: יו"ר תנובה, זהבית כהן ומנכ"ל תנובה אריק שור. ברשות ההגבלים חשדו כי תנובה העלתה מחירים בעיקר בקטגוריות מוצרים שבהן העריכה כי הביקוש קשיח.

הרשות דרשה מתנובה להעביר אליה דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי שהוכן עבור אייפקס לפני רכישת השליטה בענקית המזון בסוף 2007. העבודה הוכנה על ידי מקינזי בשיתוף הכלכלנית הראשית של תנובה, ד"ר שולה פסח. חלק ממסקנות העבודה היו כי תנובה יכולה להעלות את מחירי הקוטג', הגבינה הצהובה והגבינה הלבנה ב־15% לפחות מבלי שהביקוש למוצרים ייפגע. הרשות חשדה שתנובה הסתירה את הדו"ח, או לא העבירה את כל חלקיו, ועל כן פתחה בחקירה שהסתיימה כאמור בקנס מינהלי של שלושה מיליון שקל.

תגובת תנובה: "כמפורט בדו"חות הכספיים, מדובר בהסכם ההפצה שבין טירת צבי לבין תנובה. ההסכם נחתם בשנת 2000 באישור רשות ההגבלים והוא הוארך פעמים נוספות, כל פעם באישור הרשות, עד לשנת 2010. תנובה וטירת צבי פועלות בשקיפות ובשיתוף פעולה עם רשות ההגבלים לשם קבלת אישור מעודכן מרשות ההגבלים להארכת תוקף ההסכם ביניהן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות